preloader

Cilt Bakımı ile İlgili Bilmeniz Gereken İpuçları

Cilt Bakımı ile İlgili Bilmeniz Gereken İpuçları

Yazı Boyutu:

Biologique Recherche BR Başkanı Rupert Schimit ve Dr. Phillipe Allouch, cilt bakımına özel ipuçları verdi ve markayla ilgili merak ettiğimiz soruları yanıtladı.

40 yıl önce kurulduğunda, Biologique Recherche’in tek hedefi, mevcut ürünlerden memnun olmayan profesyonel uzmanlar için kendi laboratuvarlarında formülasyonları geliştirmekti. Bugünse, Biologique Recherche Metodolojisi, yenilikçi ve titiz protokollerin ve prosedürlerin yanı sıra, saf, konsantre, ham bileşenlerin kullanıldığı güzellik bakımına yönelik klinik bir yaklaşıma dayanan müthiş bir üne sahip. Raffles SPA’da bulabileceğiniz markanın BR Başkanı Rupert Schimit ve Dr. Phillipe Allouch ile cilt bakımına ve markaya dair sohbet ettik.

Öncelikle markanızdan ve ikonik ürünlerinizden bahseder misiniz?

Phillipe Allouch: Bu işe başladığımızdan beri yapmaya çalıştığımız ve başardığımızı umut ettiğimiz şey, holistik ve klinik yaklaşımları kullanarak, son derece kişiselleştirilmiş bir biçimde farklı bir karışım yaratmak. Kullandığımız teknikler ve vizyoner ürünlerimiz de bu prensiple doğuyor.

Rupert Schmid: Biologique Recherche, bu odadaki herkesin eşsiz olduğu ve dolayısıyla hepimizin ihtiyaçlarının da birbirlerinden tamamen farklı olduğu fikriyle doğdu. Bu yüzden teşhis koyma aşamasından kullanılacak teknik ve ürün seçimlerine kadar her adım, kişiselleştirme prensibimize uygun bir biçimde ilerliyor.

Cilt Bakımı ile İlgili Bilmeniz Gereken İpuçları

Ürün yaratım sürecinden bahseder misiniz? Ne gibi filtreler kullanıyorsunuz?

Phillipe Allouch: Kimyasal filtreler çok tartışmalı bir konu. Bu konuda çok dikkatli ve seçici davranıyoruz. Bütün ürünlerimiz değil, sadece cildi UV ışınlarına karşı korumak amacıyla üretilen belirli ürünler fiziksel filtre içeriyor. UV ışınlarına karşı koruyucu bu ürünleri tamamlamak ise çok uzun zamanımızı aldı. Bu süreçte çok şaşırtıcı bir keşifte bulunup bitkisel antioksidanların UV ışınlarına karşı çok güçlü bir koruma kapasitesi olduğunu fark ettik. Bu bitkisel antioksidanları, Titanium Dioxide gibi son derece özenle seçilmiş fiziksel filtrelerle bir arada kullanıyoruz.

{772506}

Günlük cilt bakımı rutininde kullanılması gereken ürünler neler?

Phillipe Allouch: İlk adımda, cildinizi derinlemesine nemlendirin, ikinci adımda cildinize zarar vermeyecek şekilde peeling yapın, üçüncü adımda ciltteki lipitleri yenileyecek bir maskeyi haftada iki kez uygulayın, dördüncü adımda içeriğinde amino asit bulunan, temiz içerikli serumumuzu kullanın ve son adımda gelişmiş ve güçlü bir içeriği sahip olan kremimizle cildinizi nemlendirin.

Eğer cildinizde gerçek ve kalıcı bir fark yaratmak istiyorsanız, toplamda 5 adımı olan bu rutini düzenli olarak uygulamanız çok önemli. Fazla olduğunu düşünebilirsiniz ama en azından Japonlar gibi 8 adım değil!

Rupert Schmid: Biraz önce bahsettiğimiz gibi, sizin için oluşturacağımız bu düzenin arkasındaki prensip, bütün ürün seçimlerinin size özel yapılması. Bize gelen misafirlerimizin evlerine döndüklerinde kullanacakları ürünün ihtiyaçlarına uygun olarak seçildiğinden emin olmalarını istiyoruz. Mesela eğer benim gibi 3 saatlik uyuyup vaktinizin büyük çoğunluğunu uçakta geçiriyorsanız ihtiyaç duyacağınız tedavi ile düzenli uyku rejimine sahip biriyseniz ihtiyaç duyacağınız tedavi birbirinden çok farklı. Biologique Recherche’in spasına geldiğinizde en yüksek kalite tedaviye ulaşmanın yanı sıra cildinizin nasıl çalıştığını ve diğer insanlarınkinden farklı neye ihtiyaç duyduğunu anlayacaksınız. Yalnızca bu farklılıklar göz önünde bulundurulursa, cildiniz daha sağlıklı hale gelebilir.

Kadınların cilt bakım rutinlerinde yaptıkları en büyük yanlış ne?

Phillipe Allouch: Bir kadının yaptığı en büyük hata cildini temizlemeden uyumasıdır. İç organlarımız gibi cildimiz de geceleri çok büyük bir yenilenme sürecinden geçiyor ve siz çok eğlenceli bir partiden gelip de makyajınızı çıkarmadan uyuduğunuzda, cildinizdeki hücrelere kendilerini yenileme şansını vermemiş oluyorsunuz. İkinci büyük hata da cilde çok fazla dokunmaktır. Kadınların bunu çok sevdiğini biliyorum ama gerçekten kendinize engel olmaya çalışmalısınız. Bence üçüncü hata da büyük resmi bırakıp küçük ayrıntılara gereğinden fazla odaklanmak. Bazen bize gelip yüzündeki ufacık kırışıklık için çare arayan müşterilerimiz oluyor. Onlara önce ciltlerine genel olarak bakmalarını söylüyorum. Örneğin, eğer cildiniz hali hazırda problemliyse önce buna odaklanmalısınız.

Cilt Bakımı ile İlgili Bilmeniz Gereken İpuçları

Rupert Schmid: Diğer hatalar ise sabun ve sıcak su kullanımı. Bizim için çok açık olduğu için bazen paylaşmayı unutuyoruz ama sabun ve sıcak su kullanımından kaçınılmalı.

Sıcak suyun cilde zarar vermesinin sebebi nedir?

Phillipe Allouch: Hava kirliliği, yediğimiz yemekler ve stres yüzünden artık herkes cilt hassasiyeti problemine sahip. Sıcak su kullanımı hiperemi sonucunda kanın yüzünüze akın etmesine sebep olur ve hassasiyeti arttırır. Bu yüzden her zaman soğuk su tercih edilmelidir.

{771990}

30’lu yaşlardaki kadınlara verebileceğiniz tavsiyeler neler?

Phillipe Allouch: 30’lu yaşlar kırışıklıkların ortaya çıkmaya başladığı yaşlardır ama bence bundan daha önemli bir şey var. Bu yaşlardaki kadınların cildini her gün kirden ve ölü deriden arındırması gerekiyor. Ancak bu şekilde güçlü ve her geçen gün artan çevresel problemlere karşı koruyucu bir cilt dokusuna sahip olabilirler. Her şeyden önemlisi, bu yaşlarda ciltlerine gösterdikleri saygı ve özenin ileriki yaşlar için bir yatırım olduğunu bilmelerini isterim. Ayrıca gördükleri her şeyi denemek isteyip gerçekte ihtiyaç duymadıkları uygulamalardan kaçınsınlar ve mutlaka ciltlerini nemlendirsinler.

Cilt Bakımı ile İlgili Bilmeniz Gereken İpuçları

Kış aylarında cilde uygulanması gereken tedaviler nedir?

Phillipe Allouch: Öncelikle şunu söylemeliyim ki, bu sorunun cevabı kişiye ve hatta coğrafyaya göre değişir. Genel anlamda ise en önemli şey cildi daha fazla nemlendirmek. Cildinizin lipite daha fazla ihtiyaç duyduğunun ve cildinizi antioksidanla korumanız gerektiğinin de farkında olmalısınız.

Peki bahar aylarında nasıl olmalı?

Baharın gelmesiyle doğal olarak güneş ışınları artacak. Bu durum özellikle sizin ülkenizde ciltte irritasyona sebep olabilir. En önemlisi, sizi kış mevsiminde koruyan sebum, bu dönemde bir problem haline gelecektir. Bu yüzden bu konuya odaklanmanızı öneririm.

Cilt Bakımı ile İlgili Bilmeniz Gereken İpuçları

Cemre Bosnalı Zeydanlı
Cemre Bosnalı Zeydanlı Tüm Yazıları