preloader

Boyun ve Dekolte Bölgesini Gençleştiren Uygulamalar

09.05.2018
Boyun ve Dekolte Bölgesini Gençleştiren Uygulamalar

Yazı Boyutu:

Günün neredeyse yarısını boynumuz öne eğik şekilde akıllı telefonlarımızın ekranına bakarak geçiriyoruz. Bu yanlış duruş sebebiyle boyun kasları kısalıyor, deride gevşeme meydana geliyor; kırışıklık ve çizgilenme artık çok daha erken yaşlarda karşımıza çıkıyor. Üstelik bir de, yaşlanma karşıtı bakımda bu bölgeyi çoğunlukla göz ardı ediyoruz. Oysa ki boyun ve dekolte bölgesi yüz ile birlikte değerlendirilmeli ve yüze ne yapılıyorsa bu bölgeye de uygulanmalı.

Boyun ve Dekolte Bölgesini Gençleştiren Uygulamalar

Uzman Doktor Osman Bulutlar, yaşı en çok ele veren boyun ve dekolte bölgesini gençleştirmek için medikal estetikte uygulanan tedavileri anlatıyor.

NELERE DİKKAT ETMELİ?

“Estetik ve yaşlanma karşıtı tedavi için kliniklere başvuranlar genellikle yüz bölgesine odaklanıyor, boyun ve dekolte bölgesi çoğu zaman ihmal ediliyor. Günlük bakım rutininde cilt bakım ürünlerini ve güneş koruyucuları uygularken bile, bu bölgeyi göz ardı edenlerin sayısı oldukça fazla. Ancak yüz ve boyun–dekolte bölgesindeki cilt arasındaki farklılık, kişinin gerçek yaşını ele veriyor. Bu yüzden yaşlanma karşıtı tedavilere bütünsel yaklaşılmalıdır.”

Boyun ve Dekolte Bölgesini Gençleştiren Uygulamalar

“Hastaların çoğunlukla yaptığı başka bir hata da, kliniklere ciltteki hasar ileri safhalara vardığında başvurmaları ve koruyucu tedaviler yerine düzeltici tedavileri tercih etmeleri. Ancak optimum sonuçlar elde etmek için, ciltteki problem oluşmadan önce gerekli önlemleri erken dönemde almak ve sinerjik etki gösteren kombine tedavileri bir arada uygulamak çok önemlidir.”

{88272}

BOYUN YAŞLANMASI NASIL GELİŞİYOR?

“Göz etrafından sonra boyun ve dekolte bölgesi derisi en narin deridir. Yüze oranla daha az elastin lif içerir, dolayısıyla kolajen matriksin tutunacağı yapılar daha zayıftır. Ek olarak boyunda elastik deriyi destekleyecek yağ dokusu da yüze göre daha azdır. Zaman içinde yanakların sarkması, çene altında dolgunluğa sebep olur. Çene kemiğinden başlayıp köprücük kemiklerine kadar ulaşan ve boynu kaplayan ince ve dikey bir kas tabakası olan platisma arasında bulunan bantlar zamanla daha belirgin bir hal alır. Yaşlandıkça liflerin boyu kısalır ve çeneyi aşağı doğru çekmeye başlar ve çene-gıdı açısını düzleştirir, bu da yaşlanan boynun en önemli belirtisidir.”

Boyun ve Dekolte Bölgesini Gençleştiren Uygulamalar

HANGİ TEDAVİLER ÖNE ÇIKIYOR?

“Deri gevşekliği, ince çizgilenmeler, kırışıklıklar, sarkık deri ve çift çene (gıdı) görünümü, boyun ve dekolte bölgesindeki yaşlanma belirtileri için kliniklere başvuranların başlıca şikayetleri. Neyse ki artık medikal estetikte bu problemlere çözüm sunan sayısız minimal invaziv tedavi seçeneği var. Hastanın yaptırdığı önceki uygulamalar, problemin süresi, sağlık durumu, yaşam şekli, beslenme ve günlük bakım alışkanlıklarının sorgulandığı kişiye özel bir tedavi planıyla boyun ve dekolte bölgesini gençleştirmede oldukça başarılı sonuçlar elde etmek mümkün.”

Botoks ile “Nefertiti-Lift”

“Özellikle platismal bantlara bağlı boyun problemlerinde (çene çizgisinin aşağı doğru çekilmesi ve boyun-çene açısının düzleşmesi gibi) çene hattını serbestleştirmek ve boyun-çene açısını dikleştirmek amaçlı olarak botoks enjeksiyonu uygulanır. Hastaya alt dişlerini ısırması söylenir, bu hareket platismanın kasılmasına yol açar. Bu esnada belirlenen çok gergin lifler tespit edilip bölgeye dikey enjeksiyon yapılır. Doz ve derinliğe platisma dışı kasların etkilenmemesi için çok dikkat edilmelidir.”

Boyun ve Dekolte Bölgesini Gençleştiren Uygulamalar

Dolgu Uygulamalarıyla Elastik Bir Cilt

“Hiyalüronik asit temelli dolgu maddeleri, ince ve hassas deriye sahip boyun ve dekolte bölgesinin nemlenmesini sağlamaları ve kaybolan volümü yerine koyup cilde elastikiyet kazandırma kabiliyetleri nedeniyle tedavide önemli seçeneklerden biridir. Deri daha dolgun ve nemli görünür, kırışıklıkların yumuşadığı, ince çizgilerinse kaybolduğu görülür. Bu bölgeler için özel formüle edilmiş vitamin ve antioksidan katkılı dolgular kullanılır. Problemin derecesine göre birden fazla uygulama gerekebilir.”

{88286}

Cerrahiye Yakın Sonuç İçin İple Germe

“Bu yöntem boyun ve çene çizgisi sarkması olan klasik yüz germe ameliyatı hastalarına bir alternatif sunmaktadır. Boyun gençleştirmede cerrahiden sonra en etkili tekniktir. İpler çeşitli malzemelerden yapılmakla birlikte, polidioksanon ipler en yoğun kullanılandır. İğneler yardımıyla cilt altına yerleştirilen ipler uygulandığı bölgede mekanik bir kaldırma sağlar ve kolajen üretimini tetikler, bu da sonuçların etkinliğini ve kalıcılığını uzatır. Bu uygulamada hastanın cilt durumu çok iyi değerlendirilmeli ve kullanılacak malzeme çeşidi ve yoğunluğu iyi hesaplanmalıdır.”

Boyun ve Dekolte Bölgesini Gençleştiren Uygulamalar

Sıkı Bir Boyun ve Dekolte İçin Son Teknoloji Cihazlar

“Piyasada radyofrekans, ultrason, laser veya plazma enerjisiyle çalışan çeşitli teknolojiye sahip çok sayıda cihaz mevcuttur, ancak tüm cihaz uygulamalarında yararlanılan etki mekanizması benzerdir. Kaynağı ne olursa olsun termal enerji kullanılarak deride lokal ısıtma sağlanır, böylece fibroblastik aktivite uyarılarak kollajen sentezinin artırılması hedeflenir. Ayrıca deride artan ısı sayesinde mevcut kollajen lifler kasılır ve deride gerilme sağlanır. Sonuç daha genç, daha gergin ve sıkı bir deridir.”

“Radyofrekans uygulamalarında deri radyofrekans enerjisiyle ısıtılır ve cilt altında kontrollü bir hasar yaratılır. Böylelikle cilt kendini onarmak için harekete geçerek yenilenir ve sıkılaşır. Ultrason uygulamaları yüksek frakanslı odaklandırılmış ses dalgaları kullanarak deri ve deri altı doku katmanını ısıtarak etki gösterir. Fraksiyonel ya da klasik CO2 lazer uygulamalarında değişik lazer boyları kullanılarak deri yüzeyi yenilenir ve ciltte kollajen gibi destek dokularının yeniden üretimi sağlanır. Ortamda gaz halinde bulunan azot ve su buharını yüksek enerjiyle plazma haline dönüştürerek etki eden plazma enerjisi uygulamalarıysa sorunlu bölgede odaksal olarak cildin üst tabakasını buharlaştırarak derinin alan olarak küçülmesini ve yenilenmesini sağlar.”

Boyun ve Dekolte Bölgesini Gençleştiren Uygulamalar

Mezoterapi ve PRP İle Destekleyici Bakım

“Cildin ihtiyacına göre belirlenen çeşitli vitamin, antioksidan, sıkılaştırıcı ve nemlendirici ajanlardan oluşan karışımların mikro-enjeksiyon tekniğiyle deri altına verilmesi yöntemi olan mezoterapi; boyun ve dekolte bölgesinde cilde elastikiyetini yeniden kazandıran destekleyici bir uygulama. Kişinin kendi kanındaki onarıcı hücrelerden faydalanan PRP yöntemindeyse, kişiden alınan kanın santrifüj işlemiyle ayrıştırılmasıyla elde edilen doku büyüme faktörlerinin tekrar deri altına enjekte edilmesiyle cildin kendini yenilemesi sağlanır, kollajen ve elastik lifler uyarılır.”

{88305}

Boyun ve Dekolte Bakımınızı Destekleyici Ürünler

Bakım rutininize bu bölgeyi gençleştirmeye yönelik geliştirilen krem, serum ve maskeleri ekleyerek daha kısa sürede daha etkili sonuçlar alabilirsiniz.

Boyun ve Dekolte Bölgesini Gençleştiren Uygulamalar

Origins Plantscription Powerful Lifting Neck and Décolleté Treatment (309 TL) lifting etkili serum, Goji Berry, tatlı badem, bambu ve bezelye gibi içerikleriyle boyun ve dekolte bölgesini sıkılaştırırken aynı zamanda cildi aydınlatıyor ve yaşa bağlı lekeleri azaltıyor.

Boyun ve Dekolte Bölgesini Gençleştiren Uygulamalar

La Prairie Anti-Aging Neck Cream (1.100 TL) lüks dokulu kremin formülündeki peptidler ciltteki elastin üretimini harekete geçirerek hem cildi sıkılaştırıyor, hem de çift çene görünümünü yaratan yağ hücrelerinin yoğunluğunu azaltarak çene bölgesini yeniden şekillendiriyor.

Boyun ve Dekolte Bölgesini Gençleştiren Uygulamalar

Orogold 24K Neck Lifting & Chest Firming Mask, boyun ve göğüs bölgesini sıkılaştıran maske, 24 ayar altın parçacıklarıyla cildin hücresel yenilenme sürecini hızlandırıyor. Formülünde lavanta yağı, aloe özü ve kolajen de bulunan maske, elastikiyetini yitirmiş cilt görünümünü iyileştirmek için cilde besleyici içerikler veriyor.

Elif Tuncel
Elif Tuncel Tüm Yazıları