preloader

Bulgari'nin Koku Dünyasına Yolculuk: Duygular, Hikayeler ve Tutkulu Bir Miras

19.03.2024
Bulgari'nin Koku Dünyasına Yolculuk: Duygular, Hikayeler ve Tutkulu Bir Miras

Yazı Boyutu:

Bulgari’nin parfüm sanatının geleceğine dair vizyonunu Bulgari Parfüm Mirası ve Yaratıcı Direktörü Amandine Pallez anlatıyor.

Bulgari’nin parfüm mirası, Roma’nın ihtişamını ve Akdeniz’in güzelliğini şişelere hapseden bir sanat eseri gibi karşımıza çıkıyor. Bu büyülü dünyanın kapılarını aralayarak, parfümörlerin ilham kaynaklarını, Allegra serisinin özel hikayesini ve Bulgari’nin parfüm sanatının geleceğine dair vizyonunu Bulgari Parfüm Mirası ve Yaratıcı Direktörü Amandine Pallez’e sorduk.

Bulgari'nin Koku Dünyasına Yolculuk: Duygular, Hikayeler ve Tutkulu Bir Miras
Amandine Palle

Yeni bir parfüm geliştirirken nelerden ilham alıyorsunuz?

Bulgari’nin ihtişamlı mirası ve renkli cesareti, tasarım ve koku yaratım sürecimde hep aklımda. Bu ilham, Allegra parfümünde de kendini gösteriyor. Bulgari parfümü geliştirmek sadece bir koku yaratmak değil; bir güzellik deneyimi, duygusal bir yolculuk ve Roma mirasımızdan gelen hassasiyeti yansıtmak.

Dünyanın zenginliği ve çeşitliliği, doğanın en kıymetli taşları, İtalyan yaşam tarzının duygusallığı – tükenmez bir ilham kaynağı. Dileğimiz, kullanıcılarımızın Allegra ve diğer Bulgari kreasyonlarında bu duyguları hissedebilmeleri.

Bulgari'nin Koku Dünyasına Yolculuk: Duygular, Hikayeler ve Tutkulu Bir Miras
Bulgari'nin Koku Dünyasına Yolculuk: Duygular, Hikayeler ve Tutkulu Bir Miras

Peki Allegra serisinin yaratılışının ardında özel bir hikaye var mı?

Allegra, bugüne kadar yarattıklarımızın en çeşitli, en neşeli ve en duygusal koleksiyonu. İlhamını, Roma mirasımızdan ve Maison’un yaşama ve Akdeniz güzelliğine duyduğu inanılmaz tutkudan alıyor.

Örneğin, Allegra Baciami, aşırı Gardenia dozu ve özel bir Vanilya infüzyonu ile bu İtalyan tutkusunu tamamen yansıtıyor. Dışa dönük, abartılı, duygusal ve samimi bir yaklaşım sergiliyor.

Usta parfümcü Jacques Cavallier, yaşam sevgisini ve yüksek ifade gücünü tam olarak yansıtan bazı Bulgari’ye özel içerikler yarattı. Örneğin, Riva Solare ve Magnifying Bergamot’taki bergamot, meyvelerin en olgun olduğu mevsim sonunda Calabria’da özel olarak hasat edilir. Damıtıldığında, elde edilen esans normal bergamot özüne göre daha tatlı, daha sulu ve daha az asidiktir.

Her bir içerik ve şişe tasarımına gösterilen bu özen, en üst düzey kalite ve mükemmellikte aşırı derecede ifade edici bir koku yaratır. Yani “İtalya’da tutkuyla üretilmiştir!”

Allegra’yı farklı ve benzersiz kılan nedir sizce?

Bulgari'nin Koku Dünyasına Yolculuk: Duygular, Hikayeler ve Tutkulu Bir Miras

Roma’nın ruhunu modern bir bakış açısıyla kucaklayan Allegra koleksiyonu, sadece bir parfümden çok daha fazlasını sunuyor. Cömert, canlı ve hayat dolu kokularıyla gerçek bir Roma deneyimi yaşatıyor. Her bir Eau de Parfum, tıpkı bir İtalyan senfonisindeki notalar gibi, bir araya gelerek büyüleyici bir koku kompozisyonu oluşturuyor. Her notanın kendine özgü bir amacı ve uyandırdığı bir duygu var.

Allegra, önceden tanımlanmış kokuların ötesine geçiyor. Özel içerikli Magnifying Essences ile parfümünüze stil katabilir, kendi benzersiz koku imzanızı oluşturabilirsiniz.

Magnifying Myrrh serinin en özel ürünlerinden biri gerçekten. Onun yaratım süreci nasıldı?

Allegra koleksiyonunun en özel üyelerinden biri olan Magnifying Myrrh Essence, tarih ve modernitenin kusursuz uyumunu yansıtan büyüleyici bir parfüm. Myrrh, antik çağlardan beri kutsal tütsü ve aranan bir parfüm malzemesi olarak kullanılıyordu ve Yunanlılar, Mısırlılar, Persler ve Romalılar için vazgeçilmez bir kokuya sahipti. Usta parfümör Jacques Cavallier ile birlikte, bu efsanevi kokunun modern bir yorumunu yaratmayı amaçladık. Hedefimiz, olağanüstü hikayesine yakışır, göz alıcı ve aydınlık bir beyaz amber balsamıydı. Tek başına veya Allegra koleksiyonundan herhangi bir Eau de Parfum ile birlikte kullanılarak karakter, duygu ve gizem katmak için tasarlandı. Jacques Cavallier, hayalimizi gerçeğe dönüştürdü. Eşsiz bir aydınlık amber akoru yarattı. Bu akor modern ve gizemli bir aura yayıyor, karşı konulmaz bir çekiciliğe sahip.Tek başına büyüleyici bir deneyim sunarken, diğer Allegra parfümlerine derinlik ve gizem katmak için de ideal. Magnifying Myrrh Essence ile parfüm severler unutulmaz bir koku yolculuğuna çıkıyor.

Bulgari’nin zengin parfüm mirası, yaratıcı sürecinizi nasıl etkiliyor?

1992’den beri tüm kreasyonlarımızda, Le Gemme’den Omnia’ya uzanan ayırt edici bir “koku imzası” oluşturduk. Bu imza, “parfümeri altın madeni” olarak da bilinen öncü bir misk paleti üzerine kuruludur. Işıltılı karakteri, her tende benzersiz bir deneyim sunarak imza kokumuzu kişiselleştiriyor. Tıpkı ikonik mücevher kolyelerimiz gibi, bir Bulgari kokusu da kolayca tanınıyor.

Bulgari'nin Koku Dünyasına Yolculuk: Duygular, Hikayeler ve Tutkulu Bir Miras

Bu miras, yıllar boyunca cesur yaratıcılık, beklenmedik içerik kombinasyonları, tavizsiz kalite ve Alberto Morillas, Jacques Cavallier veya Sophie Labbé gibi Maison’a yakın değerli uzun vadeli iş birlikleri ile inşa ediliyor. Bu da paha biçilemez bir miras oluşturuyor.

Bulgari’de parfüm sanatının gidişatını nasıl görüyorsunuz? Sizi en çok heyecanlandıran değişimler ve yenilikleri öğrenebilir miyiz?

Bulgari'nin Koku Dünyasına Yolculuk: Duygular, Hikayeler ve Tutkulu Bir Miras

Yeşil kimya, beraberinde sürdürülebilirlik bilincine sahip yeni moleküller getiriyor. Bu yenilikçi moleküller son derece ilgi çekici olmalarının yanı sıra, klasik yasemin, gül veya paçuli gibi notaları yeniden keşfetmemize ve bu sayede hem çevre dostu hem de yaratıcı yeni yollar keşfetmemize olanak tanıyor. Belirli bir karakteri ifade etmek, renk hissini zenginleştirmek veya klasik bir notayı modernize etmek için akıllıca yeniden tanımlayabiliyoruz, bu sayede de mevcut notaları farklı açılardan yorumlayarak benzersiz kokular yaratabiliyoruz.

Son olarak bahsettiğiniz bu karakter veya renk hissini, nasıl koku deneyimine dönüştürüyorsunuz?

Parfümlerin benzersiz bir gücü var; Doğrudan hafızamıza ve duygularımıza bağlanan bir dil konuşuyorlar. Koku ve duygu arasındaki bağlantı sadece şiirsel değil, aynı zamanda bilimsel. Sinirbilim çalışmaları, bazı kokuların evrensel olarak duyguları ve hatta kültüre ve geçmişe bağlı olmaksızın faydalar sağlayabildiğini kanıtlıyor. Örneğin, limon ve bergamot gibi narenciye notlarının, ruh halini yükseltici özellikleri olduğu kanıtlanmış. Parfümörün elinde sadece araçlar değil, aynı zamanda duyguları alt düzeyde uyandıran bir yaratıcı yetenek de bulunuyor; onlar aynı zamanda koku hikayelerinin sihirli anlatıcılarıdır.

Esra Er Kursan
Esra Er Kursan Tüm Yazıları