preloader

Cildiniz İçin Zamanı Durduran İçerik: Colostrum

Cildiniz İçin Zamanı Durduran İçerik: Colostrum

Yazı Boyutu:

Dermalista kurucusu Bengühan Bora Usta, anti-aging bakımdan colostrum içeriğinin faydalarına kadar merak edilen tüyoları OGGUSTO kadınları için verdi.

Cildiniz İçin Zamanı Durduran İçerik: Colostrum
Bengühan Bora Usta

Anti-aging bakımda birçok mucizevi içeriği artık çok iyi tanıyoruz… Ancak “colostrum” Türkiye için yeni bir içerik. Peki, nedir bu colostrum, cilde nasıl faydaları var?

Colostrum; doğumdan sonra ilk 24 ila 72 saat arasında salgılanan çok kıymetli bir bileşendir. Halk arasında ilk süt, ağız sütü veya altın süt olarak da bilinir. Her yeni doğan memeliye ilk gıdayla birlikte geçerek büyümeyi ve gelişmeyi destekleyen colostrum, bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklardan korur. Olağanüstü faydaları sayesinde, canlılar için adeta bir ilk aşıdır.

Yapısal olarak benzersiz bir bileşen olan colostrum, bugüne kadar yapılmış ürünlerde yer alan tüm bileşenlerin çok daha ötesinde özel bir mucizedir. Her yönüyle iyileştirici güce sahip olan colostrum, vücudumuzun doğal yaşlanma etkileriyle mücadele etmek için ihtiyaç duyduğu birçok aktif maddeyi içerir. DNA yaşlanmasını yavaşlatmaya destek olabilecek, yalnızca colostrumda bulunan enzim olan telomeraz, DNA zincirlerinin kısalmasını önleyerek hasar görmemiş cilt hücrelerinin kendisini tekrar tekrar kopyalamasına yardımcı olur. Yüksek immunoglobulin, hyaluronic acid, vitamin K2, vitamin D, vitamin C, silica, probiotics ve protein içeriğine sahip colostrum, büyüme faktörlerinin sayısını artırarak anti-aging etki sağlar ve cilt bariyerini onarır.

Sizin de söylediğiniz gibi, Türkiye’de henüz çok yeni bu mucizevi içerik hakkında doğru bilgiyi vermek konusunda, bize çok büyük sorumluluk düşüyor.

Cildiniz İçin Zamanı Durduran İçerik: Colostrum

Markanızın yaratılış süreci ve arkasındaki ilhamdan bahseder misiniz?

Reklam sektörü ve girişimciliğin yanı sıra, hayattaki bir diğer rolüm de anne olmak… Çoğu zaman, çocuklarımın bir sözü ya da hissi ile hayatımın yönü değişebiliyor. Dermalista Laboratories maceram da, tam olarak böyle başladı. İlk çocuğumun doğumu sonrasında destek aldığım ebenin yönlendirmesi sayesinde, colostrum konusunda tam farkındalığına ulaşma fırsatı yakaladım. Ardından colostrumun cilt üzerindeki mucizelerini öğrenmek adına, birtakım araştırmalar yapıp çeşitli makaleler okudum. Edindiğim farkındalık ile bir araya getirdiğim alanında uzman bir ekiple araştırma sürecine başladık. Ulaştığımız sonuçlar, bize colostrumun özellikleri itibarıyla eşi benzeri olmayan bir ham madde olduğunu gösterdi.

Cildi genç ve ışıltılı tutmak için vereceğiniz bakım tüyoları neler?

Cildin genç ve ışıltılı olması, sağlıklı olması anlamına da gelir. Bu da ancak cilde iyi bakmakla mümkündür. Güzel olan her şey gibi, cildimiz de emek ister. Sağlıklı bir cildin temel prensipleri; iyi yaşamaya, doğru beslenmeye ve cilt bakımına dayanır. İyi uyumak ve bol su tüketmek de, cilt kalitemizi arttıran en önemli etkenlerdendir. Doğru cilt bakımı için ilk kural, cildin sabah ve akşam mutlaka toksinlerden arındırılması ve temizlenmesidir. Sonrası onarma, nemlendirme ve korumadır.

Cildiniz İçin Zamanı Durduran İçerik: Colostrum

Siz gece ve gündüz bakımında hangi adımları izliyorsunuz?

Eczacı bir annenin kızı olarak, her zaman dermokozmetik ve doğal ürünler tercih ettim. Küçükken, annemin eczanesinin laboratuvarında hazırladığı cilt bakım ürünlerini hayranlıkla izlerdim. O zamandan beri, cilt bakım ürünlerine büyük bir merakım var. Kendi rutinimde ise, gül suyu ile yüzümü temizliyorum. Ardından, cilde gözle görülür bir pürüzsüzlük sunan Colostrum Anti Aging Yüz Serumu’nu uyguluyorum. Esnek, doğal ve parlak bir görünüme kavuşturduktan sonra, cildin genel yapısını düzenleyerek onarıcı bir etki sağlamaya yardımcı Colostrum Anti Aging Yüz Kremi’ni uyguluyorum. Son olarak da göz çevresinde optimum bakım sağlayarak kırışıkların gözle görülür şekilde azalmasına destek olan Colostrum Anti Aging Göz Çevresi Krem ile rutinimi tamamlıyorum.

Türk kadınları yeni içerikleri denemeye hevesli mi? Colostrumla ilgili geri dönüşler nasıl oldu?

Yeni bir ürün denemek çoğu zaman risk gibi görünse de, içeriğimizin mucizevi özellikleri, kullanıcıların da dikkatini çekiyor. Bizi çok mutlu eden, çok güzel tepkiler alıyoruz. Genel olarak, ülkede ilk olmasından dolayı büyük ilgi söz konusu. Özellikle colostrum mucizesinden haberdar olan anneler, içeriğin gücünü bildikleri için böyle bir ürünün Türkiye’de olmasından çok memnun olduklarını söylüyor. Deneyimleyen kullanıcılarımızdan aldığımız geri dönüşler de bizi çok motive ediyor. Ürün geliştirme noktasında bizi cesaretlendiren bu ilgiyi karşılıksız bırakmamak adına, daha çok çalışıyor ve Ar-Ge faaliyetlerimize hız kesmeden devam ediyoruz.

Gözlemlerinize göre, Türk kadınları yeni bir bakım ürünü almadan önce nelere dikkat ediyor?

Son dönem tüketicisi, sağladığı faydanın yanı sıra, kullandığı ürünlerin temiz içerikli ve geri dönüşüme uygun olmasına özen gösteriyor. Doğala ve doğaya olan ilgi, her geçen gün artarak devam ediyor; ki, bu bizi fazlasıyla sevindiren bir gidişat. Doğadan gelen bitki özleri, güzellik içeriklerinde hala popülerliğini koruyor. Ben de bu ürünleri çok seviyorum. Dermalista ailesi olarak, bizler geri dönüşüme uygun, çevre dostu ambalajlar tercih ediyoruz. Kozmetik alanında belirlediğimiz yol haritasında, amacımız karbon ayak izini en aza indirerek dünyaya yararlı içerikler üretmek. Şunu da eklemek istiyorum ki; colostrum mucizesi, önümüzdeki yüzyıla damga vuracak.

Bengühan Bora Usta Kimdir?

1987’de İstanbul’da doğan Bengühan Bora Usta, Maltepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’ndeki lisans eğitiminin ardından Manchester’da pazarlama alanında aldığı eğitimle akademik kariyerini sürdürdü. Bilgi Üniversitesi Pazarlama İletişimi bölümünde yüksek lisans eğitimini tamamlayan Usta, halen akademik kariyerine devam etmektedir. Profesyonel kariyerine Medyapım’da adım attı, global ve lokal birçok reklam ajansında çalıştı. 9 yıl önce Minimalista Reklam Ajansı’nı kurdu. 2020 yılında ise, uzun zamandır aklında olan girişimciliğe atım atarak Dermalista Laboratories markasını hayata geçirdi.

Cemre Bosnalı Zeydanlı
Cemre Bosnalı Zeydanlı Tüm Yazıları