preloader

Zaha Hadid’in Adını Yaşatan Sıra Dışı Süperyatı Oneiric

28.07.2022
Zaha Hadid’in Adını Yaşatan Sıra Dışı Süperyatı Oneiric

Yazı Boyutu:

Çağımızın en iyi mimarlarından biri olarak kabul edilen Zaha Hadid’in her ayrıntısıyla çevre dostu olan Oneiric isimli sıra dışı süperyatını keşfedin.

Bugüne kadar birçok unutulmaz esere imza atan ve pek çok prestijli ödüle layık görülen Zaha Hadid çağımızın en iyi mimarlarından biri olarak kabul ediliyor. 2016 yılında yaşamını yitiren ünlü mimarın adı, Londra merkezli tasarım ofisinin eserleriyle yaşamaya devam ediyor. Zaha Hadid hayattayken 90 metre boyundaki süperyat konsepti Unique Circle’ı tasarlamıştı. Son derece futuristik bir tasarım olan Unique Circle, dünyaya tanıtıldığında gündem yaratmıştı.

Zaha Hadid’in Adını Yaşatan Sıra Dışı Süperyatı Oneiric
Unique Circle

Ünlü mimarın ölümünden altı yıl sonra Zaha Hadid Architects yine bir yat konseptine imza attı. Ünlü İtalyan tersane Rossininavi tarafından inşa edilecek olan 44 metrelik boyundaki katamaran Oneiric, günümüzün öncelikli konusuna uygun bir şekilde yani tamamen çevreci çözüm yöntemleriyle tasarlandı. Katamaranın hem iç hem dış tasarımı Zaha Hadid Architects’e ait.

Zaha Hadid’in Adını Yaşatan Sıra Dışı Süperyatı Oneiric
Oneiric

Neredeyse sıfır karbon emisyonuna sahip Oneiric isimli katamaran okyanusların akıcılığı ve dinamizmden ilham alınarak ortaya çıktı. Asimetrik ve akışkan hatları bu sıra dışı katamaranın futuristik bir görünüme sahip olmasını sağlıyor. Oneiric, Rossininavi için özel bir yere sahip. Çünkü sürdürülebilir deniz tasarımının en uç noktası olarak tanımlanan bu etkileyici katamaran tersanenin yeşil teknolojiye sahip yeni filosunun amiral gemisi.

Elektrik Enerjisiyle Atlantik’i Geçebilecek

Zaha Hadid’in Adını Yaşatan Sıra Dışı Süperyatı Oneiric

Oneiric’in en dikkat çekici yanı üzerinde üç seviyeli güneş paneli bulunması. Bu üç seviyeli güneş panelleri sayesinde katamaranın ihtiyaç duyduğu enerji üretiliyor ve bataryasında depolanabiliyor. İsteğe göre donanımına eklenen yapay zekâ sayesinde pillerin doluluk durumunun yanı sıra enerji seviyesi ve diğer çevreci unsurlar takip edilebiliyor. Amaç verimliliği en yüksek seviyeye ulaştırmak.

Zaha Hadid’in Adını Yaşatan Sıra Dışı Süperyatı Oneiric

Tersanenin belirttiğine göre Oneiric, günübirlik bir seyahatte tüm gün sadece elektrik enerjisiyle çalışabiliyor. Yani ne saldığı karbondioksitle havayı kirletiyor ne de gürültü yapıyor. Bu çok çevreci tekne Atlantik Okyanusu’nu da geçebilecek kapasiteye sahip. Oneiric, Atlantik Okyanusu geçişinin yüzde 70’ini elektrik enerjisiyle tamamlayabiliyor. Geleneksel süperyatlar bir Atlantik geçişinde yaklaşık 44 ton karbondioksitin havaya karışmasına yol açıyor. Bu rakam Oneiric’in çevreye ne kadar saygılı olduğunun büyük bir kanıtı.

{775145}

Geri Dönüştürülebilir Malzemeler

Zaha Hadid’in Adını Yaşatan Sıra Dışı Süperyatı Oneiric

Bu sıra dışı katamaran çevreye saygılı olmasının yanı sıra demirlediği her yerde misafirlerine villa konforu sunuyor. Oneiric’in iç tasarımında da çevreci kaygılar ön planda tutulmuş. Minimal hayatı denize taşıyan katamaranın iç tasarımında kullanılan malzemeler geri dönüştürülebilir olanlardan tercih edilmiş. İç tasarımdaki ana hedef, iç alanları bir açık hava mekânıymış gibi hissettirmek.

Akıcı yaşam alanlarıyla dikkat çeken katamaranda salon ve yemek alanı, zarif sinema odası, dört misafir kamarası, dört mürettebat kamarası ve bir tekne sahibi suiti yer alıyor. 180 derecelik manzaraya sahip tekne sahibi kamarasında ışığın yukarıdan süzülmesine izin veren bir çatı penceresi yer alıyor.

Zaha Hadid’in Adını Yaşatan Sıra Dışı Süperyatı Oneiric

İç tasarımın malzemeleri seçilirken hem geri dönüştürülebilir olmasına hem de hafifliğine önem verilmiş. Bu tercih katamaranın normalden daha hafif olmasını sağlamış ve performansını artırmış.

Geniş yüzme platformu sayesinde kendine ait bir plaja sahip olan Oneiric’in açık hava dinlenme alanının üstü tek bir düğmeyle kontrol edilebilen gölgelikle açılıp kapatılabiliyor. Keyifli bir jakuzinin de yer aldığı bu bölüme tekne sahibi suitinden doğrudan bir geçiş bulunuyor.

{775117}

Şule Kaya
Şule Kaya Tüm Yazıları