preloader

Yat Dünyasında Metaverse

25.05.2022
Yat Dünyasında Metaverse

Yazı Boyutu:

Kimine göre kapitalist dünyanın yeni para harcama mecrası kimine göre ise geleceğin dünyası. Son yılların en çok tartışılan konusu Metaverse’ten bahsediyoruz. İnsanlar Metaverse konusunda, bu teknolojinin bizi çok parlak bir geleceğe götüreceğine inananlar ve distopik bir dünyaya doğru sürükleyeceğini düşünenler olmak üzere ikiye ayrılmış durumda. Gelecek ne gösterir bilemiyoruz. Şimdilik sadece izleyiciyiz. Ancak tüm bunlar Metaverse’ün hayatımıza yeni bir soluk getirdiği gerçeğini değiştirmiyor. Üstelik bu daha başlangıç. Biz de Metaverse’ün yat dünyasını nasıl etkileyeceğini merak ettik ve küçük bir araştırma yaptık.

Birkaç yıl önce hayatımıza Metaverse isimli yepyeni bir kavram girdi. Metaverse’le birlikte dünyamıza blok zincir, kripto para, NFT gibi terimler de eklendi. Birçoğumuz hâlâ bu kavramların ne olduğunu anlayabilmiş değil. Sebebi muhtemelen bu dünyanın fiziksel bir karşılığının bulunmaması tamamen sanal olması belki de. Zaman geçtikçe kavramlar yerine oturmaya başladı çünkü Metaverse ve beraberinde getirdikler hayatımızın daha fazla içine girmeye başladı. Hayatın her alanında olduğu gibi yat dünyası da Metaverse’den etkilendi. Peki Metaverse ile birlikte yat dünyasında ne gibi gelişimler yaşandı, gelin hep birlikte bakalım.

Kripto Para Kullanımı Başladı

Metaverse’ün hayatımıza kattığı sanal kavramlardan biri kripto para. Günümüzde birçok büyük marka bu alanda öncü olmak amacıyla kripto para kullanımını kabul etti. Yat dünyasında da kripto para kullanmaya başlayan tek tük de olsa şirketler var. Bunlardan biri İsviçre merkezli yat broker şirketi Ocean Independence. Şirketin satış direktörü Toby Maclaurin, “Komisyoncuların rolü, para birimi ne olursa olsun kiralama veya yat satışlarını kolaylaştırmak ve teşvik etmektir” diyor. Kripto paranın kullanılmasıyla sistemin de değişeceğine inanan Maclaurin’e göre bu para birimi Metaverse dünyasına adım atmak için de çok önemli bir kapı.

Kripto parayla ödeme kabul eden bir başka yat broker şirketi de Denison Yachting. Şirket Bitcoin olarak ilk işlemini 2018 yılında yaptı ve bugüne kadar beş kez kripto para ile satış gerçekleştirdi. Şirket kripto para ile ticaretin daha güvenilir ve daha hızlı olduğunu belirtiyor. Sektördeki öncüler yat alım satımlarında kripto para kullanımının gittikçe artacağını ve talebin yeni nesil müşterilerden geleceğine inanıyor.

{774784}

İlk NFT Megayat Satışı Gerçekleşti

Yat Dünyasında Metaverse
“The Metaflower” isimli mega yat
Yat Dünyasında Metaverse
“The Metaflower” isimli mega yat

Metaverse dünyasının bir parçası olan NFT akımı tüm dünyayı sarmış durumda. Geleceğin takipçisi ünlü sanatçılar da NFT dünyasına çoktan el attı. Süperyat dünyasında ilk NFT satışı da yaklaşık altı ay önce gerçekleşti. “The Metaflower” isimli bu megayatın NFT’si Kasım 2021’de 149 ETH, yani yaklaşık 450 bin dolardan açık artırmaya çıkarıldı ve 650.000 dolara, yani yaklaşık 211 ETH fiyata satıldı.

Yat Dünyasında Metaverse

“The Metaflower” aslında, villa, hız teknesi ve jet ski’lerin NFT’lerini satın alabileceğiniz Fantezi Adaları’nın (Fantasy Islands) yer aldığı Sandbox NFT’nin bir parçası. Sandbox, önde gelen Metaverse oyunlarından biri. Sandbox’taki Fantezi Adaları da bu oyunda yer alan ve yaklaşık 100 adadan oluşan bir sanal dünya. Metaflower megayatı da Fantezi Adaları’nın bir parçası. Fantezi Adaları’ndaki bulunan ve sadece üyelerin girebildiği bir plaj ve kulübün yer aldığı Fantezi Marina’ya erişimi sağlayan dört güverteli bu megayatta yüzme havuzu, iki adet helikopter pisti, spa gibi gerçek bir megayatta bulunan her türlü lüks yer alıyor. Bu sanal megayat, Sandbox platformunda satılan en pahalı NFT rekorunu elinde tutmaya devam ediyor.

İlk Dijital Yat Satıcısı: Cloud Yachts

Yat Dünyasında Metaverse

Sanal dünyada yat satılır da broker’ı olmaz mı? Elbette olur. İlk dijital yat satıcısı Cloud Yachts, şubat ayında gerçekleştirilen Miami Yacht Show 2022’de lansmanı yapılan süper yatların NFT’lerini satmak için Denison Yachting ile güçlerini birleştirdi. Satılacak ilk NFT ise 63 metre boyundaki Project Metaverse olacak. Project Metaverse NFT’si, 2021 Dünya Süperyat Ödülleri’nin kazananlarından biri olan Artefact isimli süperyatın tasarımcısı Gregory C Marshall tarafından çizilecek. NFT, blok zincir üzerinde 95 milyon dolardan satışa çıkarılacak.

{774832}

İlk Metaverse Yat Markası

Metaflower’ın satışından çok kısa süre sonra ilk sanal yat markasının kurulduğu açıklandı. Ünlü rap şarkıcısı Quavo, Metaverse’ün ilk yat markası Cyber Yachts’ı kurmak üzere Bitcoin Latinum ile ortaklık kurdu. Cyber Yachts, sadece UnicoNFT pazarında Bitcoin ve Bitcoin Latinum’da satışa sunulan 888 yattan oluşan bir NFT koleksiyonu. Cyber Yachts NFT’leri, daha önce Cannes Yachting Festival’da Yenilikçi Yat Ödülü’ne layık görülen “metaverse tasarımcısı” Malachi Cooper tarafından ortaya çıkarılacak.

Yat Dünyasında Metaverse
“Indah” isimli mega yat
Yat Dünyasında Metaverse
“Indah” isimli mega yat

Öte yandan Cyber Yachts, kısa süre önce “Indah” isimli mega yatın NFT’sini 400 milyon dolardan satışa çıkaracağını duyurdu. İşin ilginç yanı “Indah”ın NFT’sinin yanı sıra gerçeği de üretilecek. “Indah”ın NFT’sini alacak kişi megayatın 120 metre boyunda inşa edilecek gerçeğinin de sahibi olacak. Eğer bu satış gerçekleşirse “Indah”, bugüne kadar satılmış en pahalı NFT olacak. Bugüne kadar satılan en pahalı NFT, 69 milyon dolarlık fiyatıyla “The First 5,000 Days” isimli kolaj çalışması oldu.

Metaverse’ün En Güzel Yanı, Sanal Yat Deneyimi

Yat Dünyasında Metaverse

Metaverse’ün belki de yatçılar açısından en cazip yanı sunacağı sanal deneyimler olacak. Bunu şöyle açıklayabiliriz. Örneğin bir kişi tekne almak istiyorsa sanal gerçeklik gözlükleriyle o tekneyi oturduğu yerden deneyimleyebilecek, seyir yapabilecek. Ya da bir başka kişi o yaz tekne kiralayacaksa, tekneyi önceden üç boyutlu olarak gezebilecek ve rotasını daha yola çıkmadan bizzat deneyimleyebilecek. Metaverse teknolojisi yelkencilerin oturduğu yerden yarışlarına da katılmasına olanak sağlayacak. Üç boyutlu sanal gerçeklikle Ankara’daki evinde oturan yelkenci Karayipler’de gerçekleştirilen bir regattada mücadele eden süper hızlı bir yarış teknesinin mürettebatı olabilecek.

{774788}

Şule Kaya
Şule Kaya Tüm Yazıları