preloader

Yat Dünyasında 2019 Trendleri

12.11.2018
Yat Dünyasında 2019 Trendleri

Yazı Boyutu:

Çevreci kaygılar ve sürdürülebilirlik yat tasarım dünyasına da hakim olmuş durumda. Hayatın her alanına hakim olan farkındalık maviliklere de yansıyor.

Yat dünyası sınır tanımıyor. Çevreye duyarlı, daha sade yaşamayı tercih eden ve sıra dışı rotalara seyretmeyi hayal eden yeni nesil yat sahiplerinin talepleri endüstrinin de gidişatını belirliyor. 2019 yılında yatlar daha çevreci inşa edilecek, daha uzaklara gidecek. Lüksten de taviz vermeyecek.

Yat Dünyasında 2019 Trendleri

2019 yılının trendlerinden bahsederken aslında anlatacaklarım daha çok önümüzdeki yıllarınki olacak. Çünkü özellikle son yıllarda kişilerde farkındalığın artmasıyla başlayan sadeleşme, çevreye duyarlılık gibi eğilimler uzunca yıllar devamı gelecek bir dönüşümün ilk adımlarını oluşturuyor.

Yat Dünyasında 2019 Trendleri

Bugüne kadar yat dünyasında önümüzdeki yılların trendleri konuşulduğunda kurulan ilk cümle, “Daha büyük, daha büyük tekneler,” idi. Ancak görünen o ki artık bir şeyler değişiyor. Zira geleceğin ünlü, şimdinin genç ve yetenekli tasarımcılarından bazıları artık daha küçük yatlar göreceğimizi söylüyor. Küçük ama bireyselleştirilmiş, ezber bozan ve lüks yatlar.

Üretim tekniklerinde doğaya dönüş

Birçok alanda olduğu gibi yat dünyasında da artık genel eğilim daha çevreci ve daha sade olmak üzerine. Dolayısıyla yat üreticileri doğanın korunması ve sürdürülebilirlik konusundaki kaygıyı sadece elektrikli motorlarla değil üretim teknikleri ve malzemelerine de yansıtacak. Mesela üretimde geri dönüştürülebilir ya da doğada yok olan malzemelerin kullanılmasına yönelik araştırma ve geliştirme çalışmalarına ağırlık verilecek.

Yat Dünyasında 2019 Trendleri

Teknoloji her anlamda hayatımızın her ayrıntısına entegre olmuş durumda. Bu eğilim yat üretimine de yansıyor, yansımaya devam edecek. Nitekim tasarımcılar 2019’da gelişen teknolojinin şaşırtıcı sonuçlarını görmeye devam edeceğimizi söylüyor. Teknoloji sürdürülebilirlik fikrinden vazgeçmeyerek yatlarda daha fonksiyonel ve olağan dışı çözümler sunacak.

Yat Dünyasında 2019 Trendleri

Zor rotalara dayanıklı tekneler

Yat sahipleri artık daha genç ve bugüne kadar bildiklerimizden daha farklı bir profil. Artık onlar Akdeniz’deki lüks riviyeralarda pahalı içkisini yudumlamak yerine daha farklı deneyimler yaşamak istiyor. Daha farklı ve sert coğrafyalara seyahat etmeyi tercih ediyor; ancak konfor ve hızdan vazgeçmeden. Bu da zor deniz ve hava koşullarına, buzullara dayanıklı lüks ekspedisyon (keşif) tipi teknelerin ön plana çıkmasına sebep oluyor. Buna bağlı olarak önümüzdeki yıllardan itibaren büyük süperyat üreticilerinin ekspedisyon tipi teknelere daha fazla yöneleceğini söyleyebiliriz. Bu teknelerde sade iç tasarımları, daha aydınlık mekanlar ve daha geniş açık alanlar göreceğiz. Bu da cam yapıların daha çok kullanılacağı anlamına geliyor.

{771097}

Daima Lüks

Özetle önümüzdeki yıllarda artık yatlar daha verimli, daha çevreci, daha sade bir şekilde karşımıza çıkacak. Ancak lüks yaşamın vazgeçilmez unsurları yine yat dünyasında hakim olacak. İşin aslı balkon, sonsuzluk havuzu, şelale gibi fikirler yat dünyasında çoktan eskidi bile. Artık çok daha öte bir teknoloji var. Bu, spora düşkün genç yat sahibinin talebi üzerine tenis kortlu yat olarak da karşımıza çıkabilir, doğa tutkunu bir iş adamının isteğiyle klima kontrollü bahçe olarak da… Tüm bunlar teknolojinin sınırlarını zorlayacağından hem tasarımcıları hem de üreticileri zorlu matematik problemlerinin beklediğini söyleyebiliriz.

Yat Dünyasında 2019 Trendleri

Şule Kaya
Şule Kaya Tüm Yazıları