preloader

Yat Dekorasyonunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

04.05.2024
Yat Dekorasyonunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yazı Boyutu:

Yat dekorasyonu ile ilgili bilinmesi gereken tüm detayları FD Architecture kurucusu Funda Arkas ile konuştuk.

Yat Dekorasyonunda Dikkat Edilmesi Gerekenler
Funda Arkas

Yat dekorasyonunda dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Yat dekorasyonunda dikkat edilmesi gereken konu her şeyden önce konfor ve minimum malzeme ile maksimum fayda sağlamaktır. İhtiyaç doğrultusunda yetecek kadar malzeme ve stok olmalıdır. Dekorasyon unsurları (yastık, tabak, çatal vb) kullanım amacına uygun abartmadan kullanılmalıdır.

Yatlara ferah bir görünüm kazandırmak için önerileriniz nelerdir? Yat dekorasyonunda renk seçimleri nasıl olmalıdır?

Yat Dekorasyonunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Aydınlık renkler seçilmeli. Bejler, taş renkleri ve beyaz benim renklerim. Genel anlamda tasarımlarımda çok beyaz kullanmadığım halde tekne dekorasyonunda özellikle beyaz, kemik, bej renkleri tercih ediyorum. Çünkü koyu renk ya da çok renk alanı daraltıyor. O ferahlığı sağlamak ve ışığı doğru alabilmek için de mutlaka aydınlık ve az renk tercih ediyoruz. Maksimum iki renk kullanmayı 4-5 rengi aynı anda kullanmamayı öneriyoruz. Ferah ve aydınlık ortamlar yaratmak için banyolardaki tezgahın mermer ya da bütün odaların ahşap, ceviz, maun rengi olmaması çok önemli.

{5708}

Yat Dekorasyonunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yat dekorasyonundaki malzeme kullanımında nelere dikkat edilmeli?

Malzemeler genelde hafif ve taşınabilir olmalı. Doğru alanda ve doğru ölçülerde mobilya ve aksesuar seçimi yapılmalı. Su, nem, ışık gibi etkenlere göre malzeme seçimi yapıyoruz. Amaç, kullanılan malzemenin çabuk deforme olmaması ve solmaması. Bu nedenle özellikle dış alanlarda özellikle deniz suyu ile temas eden bölümlerde dayanıklı kumaş seçilmesi ve güneşe maruz kalan alanlarda çok renkli kumaşlar kullanılmaması gibi…

Deri kullanımı yat dekorasyonu için uygun mudur?

Deri kullanımı tekne için uygun değildir. Çünkü, boyayabilir, renk bırakabilir, terleme yapabilir. O nedenle ben teknede deri tercih etmiyorum.

Yatlarda sanat eserleri nasıl sunulmalı? Yatlardaki sanat eserleri için nasıl hareket edilmeli, ne tür önlemler alınmalı?

Odalarda hafif çerçevesi olan tablolar, resimler seçilebilir. Heykeller çok büyük ebatlarda olmamalı. Daha küçük; sehpa üstü, masa üstünde kullanılabilir olmalı.

{15670}

Yatlarda sürdürülebilir dekorasyon konsepti oluşturmak için hangi noktalara öncelik verilmeli?

Yat Dekorasyonunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ben özellikle deniz kabuğu, deniz yıldızı, mercan gibi desenleri masa örtüsü, yastık gibi dekorasyon ürünlerinde kullanmıyorum. Spesifik, göze batacak baskın çizgilerden uzak durmaya çalışıyorum. Bejler, taşlar, açık renkler ve üstünde deniz figürleri olmayan yani ev dekorasyonu gibi tercih ediyorum. Bu şekilde daha uzun soluklu ve sürdürülebilir oluyor. Aksi halde o motif ve desenlerden bir süre sonra bir çok kişi sıkılabiliyor. Ayrıca yatlarda evler gibi özel mekânlarımızdır ve bizi yansıtması gerekir. Kişiselleştirmek lazım.

Yat dekorasyonunda yapılan en büyük hatalar nelerdir?

Yat Dekorasyonunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

En çok dikkat edilmesi gereken konuların başında doğru tarzlarda, doğru yerleştirme geliyor… En büyük hatalar; taşınamayan, doğru muhafaza edilemeyen, uygun alanlarda pratik kullanılamayan malzemelerin seçilmesi. Özellikle dış alanlarda, salon kısmında metrekareyi doğru kullanmamak da hatalardan biri. Örneğin; şezlonglar, sehpalar, sandalyeler ve çok büyük çok fazla yastıklar. Ayrıca haddinden fazla, kırılacak malzemeleri stoklamak da hatadır.

Tekneler aslında bize sadeleşmeyi öğreten alanlardır. Ne kadar büyük olursa olsun evimizden daha dar bir mekanda uzun süreli yaşamaya çalışıyoruz. Dolaysıyla her kullanılan malzeme ya da objenin bir amaca hizmet etmesi gerekir. Fazlalıklarımızı attığımız, doğaya döndüğümüz, günlük hayatın keşmekeş ve stresinden uzaklaşmaya çalıştığımız aslında yüklerimizi karada bıraktığımız sade ve dingin bir yaşam tarzı. Dolayısıyla seçimlerimizi belirlerken en büyük kriterimiz bu olmalı.

Yat dekorasyonunda son dönemin en dikkat çeken trendleri nelerdir?

Yat Dekorasyonunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Açıkçası trendleri takip etmiyorum. Bana göre yat trendi diye bir şey yok. Tıpkı modada olduğu gibi… Nasıl herkesin kendini tanıdığı ve vücudunun taşıyabildiği ölçüde doğru giyinmesi gerekiyorsa aynı şekilde ev ya da yat dekorasyonu fark etmiyor. Trend takip etmekten ziyade kişinin kullanım önceliği, konforu ve karakteri, ruhuna, yaşamına göre her alan kişiye özel tasarlanmalı. Biz işimizi yaparken önce ailelerle tanışıyoruz sonra teknenin modeline, kaç kişi olduklarına, ne derece sosyal olduklarına, kaç kişiyi ağırladıklarına bakıyoruz. Bu doğrultuda, doğru planlamayla sevdikleri renkler ve tarzlar doğrultusunda evlerini ya da teknelerini, yaşam alanlarını doğru kullanarak iyi bir şekilde değerlendiriyoruz.

{27286}

Sinem Genç
Sinem Genç Tüm Yazıları