preloader

Türkiye'de Üretilen Süperyat Nerissa Denizlerde

13.12.2017
Türkiye'de Üretilen Süperyat Nerissa Denizlerde

Yazı Boyutu:

47,5 metre boyundaki Nerissa‘nın gövde tasarımı ve mühendisliği Türk tasarım ofisi Unique, iç tasarımı da H2 Design tarafından gerçekleştirildi. Nerissa 12 knot’lık seyir hızıyla 5.000 deniz mili yol katedebiliyor, 16 knot en yüksek hıza ulaşıyor. Tekne, ikisi VIP, ikisi misafir olmak üzere beş adet kamaraya sahip.

Türkiye'de Üretilen Süperyat Nerissa Denizlerde

Nerissa’yı anlatmaya önce, aynı zamanda eğlence merkezi olan flybridge’ten başlayalım. Botun da saklanabileceği bu alan şezlongları, oturma grubu, barı ve hünerli jakuzisiyle tam bir parti mekanı. Bir alt kata indiğimizde geniş güneşlenme minderleri, barı ve 12 kişiyi ağırlayabilen yemek masasıyla havuzluk çıkıyor huzurlara. İki yana doğru kayan cam kapıların ardında ise salon karşılıyor misafirleri. Bu katın pruva alanı bir başka eğlence merkezi. Burada bir jakuzi daha ve oturma grubu bulunuyor. Ayrıca iki adet jet ski bu bölümde bulunuyor.

Teknenin alametifarikası görkemli spiral merdiveni. İç tasarım, gün ışığının aydınlattığı bu ihtişamlı merdivenin etrafında oluşturulmuş. Ve bu güneş ışığı, en üst güvertede bulunan jakuzinin şeffaf tabanı sayesinde merdivenlere ve dolayısıyla etrafına doğru yansıtılmış. Jakuzinin içindeki su damlacıkları güneş ışığıyla birlikte merdivenin üzerinden tüm alana su damlacıklarının yansımasını sağlıyor.

Türkiye'de Üretilen Süperyat Nerissa Denizlerde

Merdivenlerden aşağı inildiğinde kocaman kuzinenin, mürettebat lobisinin ve kilerlerin bulunduğu bölüme ulaşılıyor. Bu bölümün önünde, yani teknenin pruvasında tüm ene yayılmış tekne sahibinin kamarası konumlandırılmış. Bu kamarada açılıp kapanabilen balkon, kadın ve erkek için iki ayrı banyo ve giyinme alanı bulunuyor. Merdivenden kıça doğru uzanan bölüm ise dev bir salon. Nerissa’nın en alt katı ise misafir kamaralarına ayrılmış.

{77833}

Benzer teknelerde genellikle su oyuncaklarının depolama alanı olarak gördüğümüz beach club’a açılan kapalı bölüm ise denizden uzakta kalmak istemeyenlere hem izole hem de sakin, enfes bir alan sunuyor. Ancak depolama alanı unutulmamış. Beach club’ın arkasındaki içinde yardımcı botuyla bir garaj bulunuyor.

Türkiye'de Üretilen Süperyat Nerissa Denizlerde

Kocaman pencerelerle aydınlık ve modern çizgiye sahip iç tasarımda dikkat çeken noktalardan biri de üç farklı malzeme mermer, bakır ve derinin birbiriyle uyumlu kullanımı. Deri ve bakırın sıcak renginin, mermerin soğuk görünümünü yumuşatması amaçlanmış. Her bir malzeme üzerini kapladığı eşyalara kendi karakterini yansıtmış. Ancak Nerissa’nın ana karakterini bakır kaplamalar oluşturmuş.

Şule Kaya
Şule Kaya
editörün tüm yazıları