preloader

Türk Tersaneden Ezberbozan Bir Yat: 24m Explorer Ice

01.12.2022
Türk Tersaneden Ezberbozan Bir Yat: 24m Explorer Ice

Yazı Boyutu:

Soyaslan, yeni yat modeli 24m Explorer Ice’ı 2023 yılının başlarında suya indirmeye hazırlanıyor. Firmanın büyük bir başarıya imza atan yeni yat modelini keşfedin.

24m Explorer Ice, İstanbul Tuzla’da bulunan 1.400 metrekare büyüklüğündeki üretim alanında 40 metreye kadar tekne üretimi yapan Soyaslan’ın yüksek kalite ve sıra dışı tasarımı ön plana çıkaran üretim anlayışının karakteristik bir yansıması oldu. 24m Explorer Ice fikri, daha önce Soyaslan’a 49 metrelik bir model siparişi veren müşterisinin isteği doğrultusunda ortaya çıktı. Soyaslan’ın bu sadık müşterisi bu kez tamamen farklı bir tasarım istiyordu. Maceracı bir ruha sahip olan tekne sahibi, kuzeyin buzlu ve zorlu sularında rahat bir şekilde seyir yapabilecek bir tekne hayal ediyordu. Nitekim ayrıntılı CFD analizi, belirgin bir çene ve özel çelik gövde yapısıyla dengeli ve verimli bir model ortaya çıktı. Ancak proje, onu ortaya çıkaran tasarımcı ve mühendisler için bir hayli zorluydu.

Türk Tersaneden Ezberbozan Bir Yat: 24m Explorer Ice

Can Soyaslan, 24 metre altındaki yatlarda Ice Class tanımının olmadığına dikkat çekti ve şöyle dedi: “Ama biz bunu bir meydan okuma olarak gördük ve yine de Ice Class düzenlemelerini yerine getirdik. Bunun için yüksek mukavemetli çelik kullandık, gövdenin su hattını buz yüklerine karşı güçlendirdik, su sistemini buzlu hava koşullarına göre düzenledik, ısıtma kabiliyeti yüksek klima sistemleri ve ısıya dayanıklı camlar kullandık.”

Türk Tersaneden Ezberbozan Bir Yat: 24m Explorer Ice

Ice, benzerlerinden küçük ama son derece güçlü. İki adet 410 HP Cummins dizel motora sahip 24m Explorer Ice, 12 knot hızın üzerine çıkabiliyor. Ancak en heyecan verici yanı 10,5 knot hızda ve 24.000 litrelik yakıt kapasitesiyle 4000 deniz mili menzile ulaşabilmesi. 24m Explorer Ice, Sleipner’ın yüksek verimli Vector Fin stabilizatörleri sayesinde en dalgalı denizde dahi dengeli bir şekilde, sarsılmadan yoluna devam edebiliyor. Yeni modelin bu kadar dayanıklı ve uzun menzile sahip olmasının arkasındaki sırlardan biri, mühendislik ekibinin teknedeki güç dağıtım sistemlerinin üzerinde gerçekleştirdiği titiz çalışma. 24m Explorer Ice’ta iki adet 27kW Cummins Onan marka jeneratör bulunuyor. Teknedeki sistem, elektrik ihtiyacının sadece bir jeneratörden karşılanmasını sağlayacak şekilde şekillendirilmiş. Böylece uzun seyirlerde jeneratörler dönüşümlü olarak görev yaparak kesintisiz enerji sağlıyor.

Piyasadaki En Sıkı Explorer Yatlardan Biri Olacak

Türk Tersaneden Ezberbozan Bir Yat: 24m Explorer Ice

Böylesine yetenekli ve donanımlı explorer bir tekneyi 24 metrenin altında bir boyda inşa etmenin son derece zorlayıcı olduğuna dikkat çeken Can Soyaslan, “Ama biz bu mücadeleden keyif aldık. Özellikle mühendislik ekibimiz, tedarik zinciri konusundaki problemlerde ve malzeme sıkıntısı konusunda çok önemli bir rol oynadı. 24m Explorer Ice’ın, piyasadaki en sıkı explorer yatlarından biri olacağına inanıyoruz” dedi.

24m Explorer Ice dışarıdan baktığınızda da ne kadar güçlü olduğunu ortaya koyuyor. Sağlam ama bir o kadar da sofistike ve sade bir görünüme sahip olan yeni modelin buz beyazı rengindeki üst yapısı koyu renkli camlarla keskin bir görüntü ortaya çıkarıyor. Dümen mahallinin camları bir miktar geriye çekilerek yağmur ve güneş gibi etkenlere karşı korunma sağlıyor. Güneşlenme alanının üzerine ise ince bir hardtop yerleştirilmiş. Amaç teknedeki misafirin kutup deniz manzarasını yattığı yerden doyasıya çıkarabilmesi. Kıç güvertede sekiz kişilik yemek masası ve her türlü ekipmana sahip bir barın bulunduğu bölümün devamında büyük bir yüzme platformu var. Bu platform seyir esnasında deniz oyuncakları ya da yardımcı botu taşımakla yükümlü. Beş metreye kadar yardımcı botun saklanabileceği genişlikteki bu yüzme platformu, demirleme sırasında ise misafirlerin özel plajına dönüşüyor. 24m Explorer Ice’ın amaca yönelik dış görünüşü, çok sağlam bir gövde yapısı ve en gelişmiş teknoloji ile destekleniyor.

Sert Dış Görünüşün İçinde Yumuşacık Bir Dekorasyon Var

Türk Tersaneden Ezberbozan Bir Yat: 24m Explorer Ice

Dışarıdan son derece “sert” görünen yeni modelin iç mekânları ise tam tersine son derece sıcak ve yumuşak bir tarzı barındırıyor. 24m Explorer Ice’ın, Türk tasarım ofisi BAZ Design tarafından ortaya çıkarılan pürüzsüz ve uyumlu iç mekânları hem lüks hem de ergonomik bir görünüme sahip. İç mekânlarda açık renk meşe ile ona zıt koyu renkli alpinin birleşimiyle doğal renkler ön plana çıkarılmış. Kaliteli yün halılar ve nötr renkli döşemeler; hafif taştan üretilmiş masa üstleri, ince ayaklı sandalyeler ve puflarla uyumlu bir görünüm sergiliyor. Arkaları LED ışıkla aydınlatılmış cam kaplı kafes desenli kapaklara sahip dolaplar ise iç mekâna sofistike bir hava katıyor.

Ana güvertenin ön bölümünde yer alan ve tüm ene yayılan master cabin ve kıçtaki devasa genişlikteki salonda geleneksel bir yol izlenmiş. Bir merdivenle ulaşılan dümen mahalli, büyük ekran televizyonun yer aldığı dinlenme alanıyla birleştirilmiş. İki kişilik üç kamara ve alt güvertedeki iki ayrı yataklı bir kamara misafirlere hizmet ediyor. Teknede bir de üç kişilik mürettebat kamarası var.

Türk Tersaneden Ezberbozan Bir Yat: 24m Explorer Ice

24m Explorer Ice’ın üretiminde usta bir denizci olan sahibinin deneyiminden çok yararlandıklarını belirten Can Soyaslan, 1992’den bu yana tekne üreten Soyaslan ve tekne sahibinin deneyimlerinin birleşmesi sonucu ortaya gurur duydukları yarı deplasman bir model ortaya çıktığını vurguluyor. Soyaslan “Bu işten anlayan yeni müşterilerimiz kendi 24m Explorer Ice teknelerini, özel isteklerine göre şekillendirebilirler. Ice’ın, teknik üstünlüğünü takdir eden, sorunsuz, istikrarlı ve güvenli seyir isteyen her deneyimli tekne sahibini tatmin edebileceğini düşünüyorum” diyor.

*Bu içerik Soyaslan iş birliğinde hazırlanmıştır.

Şule Kaya
Şule Kaya Tüm Yazıları