preloader

Süleyman Uysal ile The Bodrum Cup Hakkında Her Şey

25.10.2022
Süleyman Uysal ile The Bodrum Cup Hakkında Her Şey

Yazı Boyutu:

The Bodrum Cup Organizasyon Komitesi Başkanı Süleyman Uysal ile The Bodrum Cup’ın hikâyesi ve bu yılın detayları üzerine keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

2022 The Bodrum Cup, 15-22 Ekim 2022 tarihleri arasında Bodrum’da gerçekleşti. Yelkenciliğe gönül vermiş birçok ismin katıldığı etkinlikte, The Bodrum Cup Organizasyon Komitesi Başkanı Süleyman Uysal ile The Bodrum Cup’ın hikâyesi ve bu yılın detayları üzerine keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

The Bodrum Cup ilk olarak ne zaman ve nasıl başladı?

Süleyman Uysal ile The Bodrum Cup Hakkında Her Şey

Bu yörenin zenginliklerini daha da öne çıkarmak, ahşap yat yapımı sanatına dair farkındalık kazandırmak amacıyla 1989 yılında bir yat yarışı olarak The Bodrum Cup organizasyonu hayata geçirildi. 34 yılda, binlerce katılımcısıyla giderek büyüyen organizasyonumuz, Akdeniz’in en büyük deniz festivali haline geldi. Ahşap yat yapımını parlattığı günlerden bugüne Bodrum’un ve Akdeniz’in tarihini, kültürünü dünyaya gösteren bir organizasyon olarak da devam ediyor. Amaçları da kendisi gibi büyümeye devam eden ve bugün artık ülkemiz için bir miras haline de gelen The Bodrum Cup, genç nesillere yeni mesleklerin kazandırılmasından bölgede sanat faaliyetlerini güçlendirmeye yönelik çok yönlü bir yapıya büründü. Sosyal sorumluluk tarafı ise The Bodrum Cup’ın kalbinin bir diğer yarısı gibi. Topluma ve doğaya katkı sunmak, değer yaratmak organizasyonumuzun her yeni sezonunun ana misyonu.

Her ekim ayının üçüncü haftasında, bizim “Sarı Yaz” dediğimiz dönemde “Yılın The Bodrum Cup” zamanı başlıyor. Bugüne kadar da denizcilik ve yelken tutkusuyla gönüllülüğünü ortaya koyan çok sayıda destekçisi ile kesintisiz olarak devam etti. 34 yıl süren bu devamlılık da bize bu organizasyonun bir bütün olarak gördüğü değeri gösteriyor.

The Bodrum Cup’ı bu yıl hangi rotada izledik?

Süleyman Uysal ile The Bodrum Cup Hakkında Her Şey

American Hospital The Bodrum Cup, 2022 yılında yine kendi tarihinde yelken tutkunlarını Bodrum’da bir araya getirdi. 15 Ekim’de MV Blue Cruise gemisinde kampana töreni gerçekleşti. 17 Ekim’de gerçekleşen hazırlıkların ardından yarışçılarımız 18 Ekim’de ilk etabımız olan Metro Bodrum – Çökertme Etabı’nda yelken açtılar. Ardından 19 Ekim’de Opet etabıyla dümenler Çökertme’den Kissebükü’ne kırıldı ve 20 Ekim’de By The Sea etabında Gümüşlük’e doğru yol alındı. 21 Ekim’de ise Çağdaş Holding etabında Gümüşlük’ten Bodrum’a dönüş yapıldı. Yarışların son günü olan 22 Ekim’de ise Bodrum’da başlayıp yine Bodrum’da sona eren Anadolu Sigorta etabımızın tamamlanması ile birlikte Ağanlar Tersanesi’nde ödül törenimizi gerçekleştirdik ve ardından Athena konseriyle festivalimizi büyük bir coşkuyla tamamladık.

The Bodrum Cup’ta bu yılın mottosu; “Maviye Güç Katıyoruz” oldu. Bu mottoyu belirlemenizdeki etken ne oldu?

Süleyman Uysal ile The Bodrum Cup Hakkında Her Şey

1989 yılından beri devam eden The Bodrum Cup’ın her sene farklı bir teması olsa da her festival dönemimizin odağında esasen denize olan sevgi, bu sevgiden gelen koruma isteği var. Akdeniz, başta bizim için cennetin bir emsali olan Bodrum olmak üzere tarih boyunca birçok bölgenin yaşam, geçinme kaynağı oldu. Sunduğu tüm zenginlikleriyle Akdeniz’in faydalarını görmezden gelmek, yaşamın kendisini görmezden gelmek demek. Bu nedenle de “Maviye Güç Katıyoruz” mottosuyla yola çıkarak Akdeniz’i, dünyanın her köşesine uzanan denizlerimizi, okyanuslarımızı, kıyılarımızı güçlendirecek mesajları ön plana çıkardık. Çünkü sürdürülebilir bir geleceği mümkün kılmak için bugünden çalışmamız, harekete geçmemiz gerekiyor.

Bu fikirlerimizi güçlendirmek için bu yıl ilk kez organizasyonumuzu Bodrum Turizm Forumu ile destekledik ve 13-15 Ekim tarihlerinde gerçekleşen forumda “Maviye güç veriyoruz” mottomuzu güçlendirecek paneller düzenlendi. Dünyanın önde gelen iş insanları Bodrum’da buluştu. Forumun kapanış gecesi ile bizim kampana törenimizi birleştirerek güzel bir birlikteliğe imza attık.

Maviliklerimiz bugün ekonomimize turizmden ticarete, spordan sanata birçok yönden katkı sunuyor. Biz de Akdeniz’i bu katkılarını gelecek nesillere de sunmaya devam edecek şekilde teslim etmek ve bu sevgiyi onlara aşılamak için bu tarz iş birliklerine değer veriyor, dahil oluyoruz.

Bu yıl The Bodrum Cup’a hangi ülkelerden kaç yat, yelkenci ve tekne katıldı?

Süleyman Uysal ile The Bodrum Cup Hakkında Her Şey

Bu sene 150’den fazla yat, 1.500’ü aşkın denizci, kara etkinliklerinde ise 10.000’den fazla katılımcı ile festivalimiz Bodrum’a renk kattı. Başladığı günden bu yana katılımcısı, ziyaretçisi ve gördüğü ilgi artarak devam eden The Bodrum Cup için bu sene de Türkiye’den ve dünyanın çeşitli noktalarından yarışçılarımız Bodrum’a doğru yelkenlerini rüzgarla doldurdu.

Yarışmaya katılım koşulları nedir?

Sporcularımızın katılım sağlayabilmek için lisanslı olmaları; yarışa katılan her yatta en az 3 kişinin lisanslı olması gerekiyor. Sporcularımız bu şartı sağlamaları durumunda katılımcı formunu doldurarak başvurularını yapabilirler. Teknelerin yarışa katılması için sadece yelkenli olmaları yeterli bir koşul.

Bu yıl kazananlara hangi kupalar verildi?

Süleyman Uysal ile The Bodrum Cup Hakkında Her Şey

Her yıl olduğu gibi bu yıl da çok özel tasarımlara sahip ödülleri galiplerimizle buluşturduk. Bu yılın şampiyonu, 22 Ekim’de Ağanlar Tersanesi’nde gerçekleştireceğimiz ödül töreninde Ersin Tavukçu’nun American Hospital sponsorluğuyla hazırladığı ödülü törende kaldırdı. 34’üncü The Bodrum Cup’ın “The Challenge” kazananı ise Anadolu Sigorta sponsorluğuyla Evren Erol tarafından tasarlanan ödülün sahibi oldu. Son olarak Gulet kategorisinin galibine ise Çağdaş Holding’in sponsorluğunda Pınar Irmak Çağlar tarafından tasarlanan ödül takdim edildi. Tasarımlarıyla 34’üncü The Bodrum Cup’ı hafızlara kazıyacak olan ödüller Yarış Merkezi’nde sunuldu.

Kupaların tasarımlarında hangi sanatçı/sanatçıların imzalarını gördük?

Süleyman Uysal ile The Bodrum Cup Hakkında Her Şey
Heykeltıraş Evren Erol’un Anadolu Sigorta Bodrum – Bodrum Özel Etabı’nın birincisi için tasarladığı ödül
Süleyman Uysal ile The Bodrum Cup Hakkında Her Şey
Heykeltıraş Ersin Tavukçu’nun 34. American Hospital The Bodrum Cup 2022 şampiyonu için tasarladığı ödül

Her yıl olduğu gibi bu sene de yarışçılarımızın başarılarını tasarımıyla benzersiz olan ödüllerle taçlandırdık. Evren Erol, Ersin Tavukçu ve Pınar Irmak Çağlar’ın 34’üncü American Hospital The Bodrum Cup’ı hafızalara kazıyan tasarımları ödül törenimizde yarışçılarımıza takdim edildi.

Bu yıl The Bodrum Cup’da hangi etkinlikler gerçekleşti?

American Hospital The Bodrum Cup bünyesinde bir kez daha ilke imza atarak Bodrum Belediye Meydanı’nda katılımcılarımızın ve ziyaretçilerimizin Bodrum’u ve yarışların tarihini yakından deneyimleyebileceği The Bodrum Cup Yarış Merkezi ve Sanat Alanı’nı kurduk. 22 Ekim’e kadar kapılarını misafirlerimize aralayan bu özel alanda sergiler, söyleşiler ve performanslar gerçekleşti. Fiziksel sergilerin yanı sıra dijital ve interaktif sergilerle de bu programımızı zenginleştirdik.

Süleyman Uysal ile The Bodrum Cup Hakkında Her Şey

16 Ekim’de Menderes Öngenç 6 bacaklı sandalye performansı, 17 Ekim’de Özgür Savaş Ecoprint Workshop’ı ve Zeynep Homan ise “Tarihin İlk Kitapları ve Sümerliler” söyleşisiyle yarış merkezimizde misafirlerimizle buluşurken; Gökhan Doğan dijital sanat çalışmaları ve NFT koleksiyonu ile yarış merkezimizde 16-17 ve 21 Ekim tarihlerinde eserlerini görücüye çıkardı.

Bodrum Art Melek’in “Mavi Rota’da” adlı grup sergisi kapsamında 20 değerli sanatçının eseri yarış merkezimizde sergilendi. 12 resim, 2 dokuma, 5 heykel, 1 yerleştirme ile toplam 20 adet eser “Mavi Rota’da” sergisinde sergilendi. Aynı gün İpek Çankaya QR sanat çalışmalarıyla ve Ersin Tavukçu dijital AR gösterimiyle etkinlik alanımıza değer kattı.

Süleyman Uysal ile The Bodrum Cup Hakkında Her Şey

Bu sene bizim için çok değerli olan bir diğer gelişme de Türkiye Cumhuriyeti‘nin ilk ve tek okul gemisini yapan, Türk denizcilik tarihinde yadsınamaz bir öneme sahip bir yelken duayeni Yücel Köyağasıoğlu’nun hayatını derinlemesine ele alan sergi ve belgesel projesinin organizasyonumuzla eş zamanlı olarak Bodrum’da gösterime açılması oldu. Küratörlüğünü Zerrin Ulusman’ın, görsel yönetmenliğini Mehmet Uyargil’in üstlendiği Yücel Köyağasıoğlu’nun hayatını odağına alan bütünsel sergi 6 farklı lokasyonda ve bir belgesel gösterimiyle ziyaretçilerle buluşurken, belgeselin festivale özel gösterimi 21 Ekim Cuma günü 19.30’da The Bodrum Cup Yarış Merkezi ve Sanat Alanı’nda yapıldı.

Süleyman Uysal ile The Bodrum Cup Hakkında Her Şey

Son olarak, 22 Ekim Cumartesi yani yarışlarımızın son gününde yarışçılarımızın başarılarını taçlandırdığımız ödül törenini 19.00’da Ağanlar Tersanesi’nde gerçekleştirdik. Ödül törenimizin ardından 21.30’da tüm bu özel deneyimlerin tadı damağımızdayken hep birlikte Athena konserinde bir araya geldik ve Bodrum’u, Akdeniz’i, The Bodrum Cup’ı coşkuyla kutladık.

The Bodrum Cup’ı diğer yelken organizasyonlarından farklı kılan nedir?

Süleyman Uysal ile The Bodrum Cup Hakkında Her Şey

The Bodrum Cup organizasyonu olarak öncelikle dünyanın her köşesinden denizlerimize ve okyanuslarımıza değer katan, onların korunmasında, yaşamasında emeği olan; mavinin tutkunu herkesi bu ailenin bir parçası gibi görüyoruz. Dünyanın birçok farklı yerinde yelken organizasyonları ve kıyı festivalleri tıpkı The Bodrum Cup gibi aynı misyonla, maviye güç katmak üzere gerçekleşiyor.

The Bodrum Cup’ın en değerli özelliği ise yuvası olan Bodrum’a, kıyısı olan Akdeniz’e büyük bir minnetle değer yaratırken; Türkiye ve dünyadan bugüne kadar binlerce insanı bir araya getirmiş Akdeniz’in en büyük deniz festivali olmasıdır. The Bodrum Cup, 34 yıldır aralıksız olarak ahşap yat yapımı sanatını, bu bölgenin tarihini ve kültürünü bilinir kılarken aynı zamanda sanatı, sporu, ekonomiyi, mühendisliği, mimariyi, teknolojiyi aynı potada eriten bir organizasyondur.

Eklemek istedikleriniz…

34 yıldır devam eden, bugün artık bir miras haline gelen The Bodrum Cup’a hayat veren, bu büyünün bir parçası olan, ucundan köşesinden herhangi bir şekilde katkılarıyla Bodrum’da bu atmosferin gerçek olmasını mümkün kılan herkese teşekkür etmek istiyorum. Bu bir gönül işi, bir ekip ve daha doğrusu bir aile işi. Başta Bodrum’a ve ülkemize birçok açıdan fayda sağlayan bu değerli mirasın bir parçası olduğum için büyük bir onur duyuyorum.

OGGUSTO
OGGUSTO Tüm Yazıları