preloader

Türkiye’de Üretilen En Büyük Süperyat: Victorious

20.06.2022
Türkiye’de Üretilen En Büyük Süperyat: Victorious

Yazı Boyutu:

Türkiye’de bugüne kadar üretilmiş en büyük süperyat unvanına sahip olan 85 metre boyundaki Victorious’un göz kamaştıran özelliklerine göz atın.

Türkiye, dünya süperyat üretimi endüstrisinde adım adım yükselmeye devam ediyor. Süperyat üretimi yapan en büyük ülkeler sıralamasında üçüncü olan Türkiye, yeni bir başarıya imza attı. Türk tersane Akyacht, 85 metre boyundaki Victorious ile bugüne kadar ülkemizde üretilen en büyük süperyatı suya indirdi. Victorious geçen sene suya indikten kısa süre sonra iki uluslararası ödüle layık görüldü.

Bu etkileyici süperyat ilk önce The International Yacht & Aviation Awards’ta 80 metre ve üzerinde mega yatlar kategorisinde “En İyi Motor Yat” ödülünü kazandı. Victorious kısa süre önce de Robb Report Dergisi’nin “Best of the Best Ödülü”ne de layık görüldü. Süperyat, benzersiz tasarımının yanı sıra konforu en üst seviyede sunulduğu imkânlarıyla jüri üyelerini etkiledi ve rakiplerini geride bırakarak büyük ödülün sahibi oldu.

Türkiye’de Üretilen En Büyük Süperyat: Victorious

2021 yılında sahibine teslim edilen Victorious’ın geçmişi aslında biraz talihsizliklerle dolu. Victorious’ın üretimine aslında 2006 yılında Grand Seraglio adıyla farklı bir tersanede başlandı. Ancak bu tersane mali sıkıntılar yaşayınca üretimi duran süperyat Yeni Zelanda’da bir tersaneye satıldı ve burada da iki yıl kaderine terk edildi. Victorious, 2016 yılında yeni sahibi tarafından alındıktan sonra Türkiye’deki Akyacht’a getirildi ve üretimine burada devam edildi. İnşası beş yılda tamamlandıktan sonra geçen yıl suya indirilen Victorious, Türkiye’nin bugüne kadar ürettiği en büyük süperyat oldu.

Seyir Terasından Helikopter Pistine Her Türlü Lüks Var

Türkiye’de Üretilen En Büyük Süperyat: Victorious

O halde gelin Victorious’u yakından tanıyalım. Explorer tipi olan Victorious, keşfetme tutkusunu keyifle bir araya getiriyor. Genişliği 14 metre olan süperyatın üzerinde akla hayale gelmeyecek özellikle bulunuyor. Victorious, 200 metrekarelik beach club’ı, wellness center’ı, yüzme havuzu, fitness center’ı, masaj, hamam, sauna ve kuaför salonu, çocuk oyun alanı, sinema salonu, üç adet seyir terası, lounge, cigar club’ı, şöminesi, asansörü ve helikopter pistiyle denizde lüksten vazgeçmek istemeyenler için her şeyi sunuyor.

Türkiye’de Üretilen En Büyük Süperyat: Victorious

Victorious’ta misafirlerin vakit geçirebileceği alanın toplam genişliği tam 1.316 metrekare. Bu özelliğiyle rakiplerinden birkaç adım öne çıkan süperyat, misafirlerinin keyfi kadar eğlencesini de düşünüyor. Victorious’ta bulunan 13 metrelik bir limo katamaran, 12 metrelik bir spor tekne ve 9 metrelik RIB bulunuyor; bu detaylar denizde eğlenceyi en üst seviyeye çıkarıyor.

{775102}

Toplam 21 Kamaraya Sahip

Türkiye’de Üretilen En Büyük Süperyat: Victorious

Victorious’un dış mekânları Michael Leach Design, iç mekânları ise İngiliz tasarım firması H2 tarafından oluşturuldu. Çelik gövde ve alüminyum üst binaya sahip süperyat, toplam 11 kamarasıyla 20 misafir ağırlama kapasitesine sahip. 10 tane de mürettebat kamarası bulunuyor. Dünyanın en büyük süperyatları sıralamasına 144. sıradan giriş yapan Victorious’ın seyir hızı 13, maksimum hızı ise 15.5 knot.

Türkiye’de Üretilen En Büyük Süperyat: Victorious

Kocaeli’de bulunan Akyacht, bugüne kadar yedi tane süperyatın üretimini gerçekleştirdi. Tersanenin hedefi Akyacht’ı dünya süperyat endüstrisinin baş aktörlerinden biri haline getirmek. Kısa vadede hedefleri ise 100 metrenin üzerinde bir süperyat üretmek. Tersane Müdürü Kıvanç Nart böylesine iddialı bir projeyi gerçekleştirebilecek altyapı ve vizyona sahip olduklarını söylüyor.

{88120}

Şule Kaya
Şule Kaya Tüm Yazıları