preloader

Güneş Enerjili Katamaranların Mucidi: Michael Köhler

29.03.2022
Güneş Enerjili Katamaranların Mucidi: Michael Köhler

Yazı Boyutu:

Elektrikle çalışan katamaranların öncüsü Silent-Yachts şirketinin kurucusu ve CEO’su Michael Köhler, üretim ağına yeni eklediği Türkiye’deki iş birliğini OGGUSTO’ya anlattı.

Güneş Enerjili Katamaranların Mucidi: Michael Köhler
Michael Köhler

2022 yılı, elektrikli katamaranlar üreten Silent-Yachts için hızlı başladı. Aslında bu hız, 2021’de ürettikleri katamaranlar ve aldıkları yeni siparişler sebebiyle bekleniyordu. Tüm dünyada yat endüstrisi pandemiyle beraber altın çağını yaşıyor. Yoğun sipariş alan firmaların bunları yetiştirmekte zorlandıkları şu dönemde, Silent-Yachts gibi tamamen güneş enerjisiyle çalışan iddialı modelleriyle Köhler, bu yarışta diğerlerine fark atıyor. Denizde yaşamın denize en az zararla gerçekleştirilmesi ona göre bir ütopya değil. Gönlünü denizde yaşamaya adamış bir girişimci olarak eşiyle kurduğu şirketinde zorlu ve zaman alan araştırma ve denemeler sonucu ürettikleri güneş enerjisiyle çalışan katamaranlar, bugün büyük firmalara kafa tutacak kadar sipariş alıyor. Yakın zamanda şirketini global üretim ağına sahip bir deve dönüştürecek adımları atan Michael Köhler güneş enerjisinin yat endüstrisini nasıl ele geçireceğine dair işaret veriyor. Büyüme stratejisinin bir ayağını da Tuzla’ya demirleyen firmanın bu ortaklığı yakın zamanda meyvesini verecek. Hikâyenin buradan sonrasını ve sürdürülebilir enerjiyle çalışan teknelerin önemini gelin Silent-Yachts şirketinin kurucusu ve CEO’su Michael Köhler’den dinleyelim.

Şirketinizi kurmadan önceki zamana bir de günümüzdeki durumunuza bakınca, yaptığınız işte en zorlu kısmının geride kaldığını söyleyebilir misiniz?

Bütün bu proje aslında kişisel ihtiyaçlarımızı karşılayacak özelliklere sahip bir tekne arayışımızla başladı. Böyle bir tekne o sırada piyasada bulunmadığından biz de onu kendimiz geliştirdik. İlk prototipimizi sattıktan sonra insanlar yaptığımız işle daha da çok ilgilendi ve biz de sürekli artan bir ivmede sipariş almaya başladık. İşte bu anda seri üretime geçmemiz gerekti ve Silent 64 isimli ilk modelimizle pazara girmiş olduk.

Şirketimizin ilk operasyonel hale geçtiği dönemde şunu anladık ki verimli bir şirket yapısı ve harika bir takım olmadan hiçbir şey olmuyor. Silent-Yachts özellikle son birkaç yılda hızla büyüdü. En zor kısmı şirket yapısını oluşturmak ve doğru insanları doğru pozisyonlara atamaktı. Bunu halledince büyümemiz neredeyse kendiliğinden ve çok yumuşak bir şekilde gerçekleşti. Bu derecede hızlı bir büyümeyi yönetebilmek şüphesiz ki en zorlu kısımdı.

Türkiye’de de artık üretim yapacaksınız. Buradaki ortaklığınızdan bahsedebilir misiniz?

Güneş Enerjili Katamaranların Mucidi: Michael Köhler

Silent 80

Bay Coşkun Bayraktar ile iş birliğimizden oldukça memnunuz. Ekibiyle birlikte, üretim alanlarında gösterdikleri işçilik ve kalite gerçekten rakipsiz. Haftalık bazda gösterdiğimiz ilerlemeler, gelecekte yapabileceklerimiz konusunda cesaret veriyor. Şu anda Silent VisionF 82 isimli, her ikimizin de en iyi yanlarına sahip harika bir yat üzerinde ortaklığımız var. Bu yılın sonuna doğru ilk bitmiş versiyonun suya indiğini göreceğimiz için heyecanlıyız.

{774781}

Türkiye’de yat üretimi konusunda son yıllarda kaydedilen ilerleme dikkat çekici. Özellikle de tersanelerimizin sunduğu kaliteli üretimin dünyadaki rakiplerine göre makul fiyatlarda olması büyümenin anahtarı oldu. Ucuz üretim yaptırabilmeniz dışında Türk tersanelerinin neden sizin için cazibeli olduğunu söyleyebilir misiniz?

Güneş Enerjili Katamaranların Mucidi: Michael Köhler
Silent 60

Daha önce de söylediğim gibi kalite ve üretim miktarını göz önüne alırsanız Türkiye çok ilgi çekici bir üretim merkezi. Hem birinci sınıf tekneler üretecek hem de bunu yaparken gösterdiği hıza rağmen kaliteden ödün vermeyecek tersaneler bulmak kolay değil. Bu sebeple ortaklığımız başarılı bir gelecek için bir mihenk taşı niteliğinde.

Türkiye’deki yat sahipleri genellikle Türk malı teknelerden uzak durur ve aldıkları teknelerin de hızlı ve büyük olmasına özen gösterirler. Bu da süper güçlü motorlara sahip yatların sularımızdaki egemenliğinin sebebidir. Sizinki gibi güneş enerjisiyle çalışan tekneleri alan insanları tanımlar mısınız? Kimler böyle bir teknenin peşinde?

Güneş Enerjili Katamaranların Mucidi: Michael Köhler
Silent 55

Aslında bu söylediğiniz sadece Türkiye’ye mahsus bir durum değil malesef. Tüm yatçılar arasında bu var. Hız gibi bir faktöre indirgersek eğer biz müşterilerimize karşı dürüst olmayı tercih ediyoruz. Elbette bizim teknelerimiz de 20 knot hıza erişebilir ve bunu belli bir süre koruyarak seyredebilir güce sahip. Bununla beraber bizim pozisyonumuz gayet net; eğer hızı için bir tekne alacaksanız Silent-Yachts sizin aradığınız marka değil. Bizim teknelerimiz yavaşlamanız ve seyrinizden keyif almanız için geliştirildi; gideceğiniz noktaya en hızlı şekilde ulaşmanız için değil.

{774756}

Bu şirketi kurmak ve teknelerinizi geliştirmek için uzun yıllar uğraştınız. Sizin gibi cesur girişimcilere ne söylersiniz?

Güneş Enerjili Katamaranların Mucidi: Michael Köhler
Silent 100

Mevcut durumu sorgulamaktan çekinmesinler. Kendileriyle dalga geçilmesine aldırmasınlar. İleriye doğru atacakları her büyük adım önce sorgulanacak ve gülünç bulunacak ancak sonrasında herkesçe kabul edilecektir.

Yakın zamanda Silent – Group isimli daha büyük bir organizasyona dönüşen şirketinizin önümüzdeki döneminde nasıl büyüyeceğine dair söyleyecekleriniz ne olurdu?

Güneş Enerjili Katamaranların Mucidi: Michael Köhler
Silent 62

Yakın zamanda duyurduğumuz bu büyüme stratejisinin halihazırda var olan kolları ve onlara ileride katılacaklarla birlikte şirketimizin, hem karada hem de suda sürdürülebilir ve lüks deneyimler sunan bir ekosisteme dönüşeceğine inanıyorum.

Oktay Tutuş
Oktay Tutuş Tüm Yazıları