preloader

Basketbol Sahasına Sahip Süperyat: Now

21.05.2021
Basketbol Sahasına Sahip Süperyat: Now

Yazı Boyutu:

Süperyat dünyasının genç tasarımcıları, endüstrinin geleceğine ışık tutuyor! Üzerinde basketbol sahası ve parti alanı bulunan 110 metre uzunluğundaki Now’ın tasarımcısı Nicolò Piredda, OGGUSTO’nun sorularını yanıtladı.

Basketbol Sahasına Sahip Süperyat: Now

Nicolò Piredda

Piredda&Partners tasarım ofisinin ortaya çıkardığı futuristik tasarıma sahip süperyat konsepti Now, üzerindeki basketbol sahası ve parti alanıyla geleceğin kapılarını aralıyor. Tasarımı ortaya çıkaran İtalyan tasarımcı Nicolò Piredda, Boat International’ın 2018 Yılın Genç Yat Tasarımcısı yarışmasının birincisi.

Basketbol Sahasına Sahip Süperyat: Now

110 metre boyundaki ve 5,6 metre genişliğindeki Now, sportif dış hatları ve modern dış görünümüyle dikkatleri çekiyor. Now’ın salonunun tavanı normal kamaraların tavan yüksekliğinin iki katı. Her iki tarafta da duvarlar tabandan tavana cam olarak tasarlanmış. Bu da içeriyi müthiş ferah kılmış. Ön güvertede 75 metrekare büyüklüğünde sinema salonu, basketbol sahası ve helikopter için bekleme lobisi bulunuyor. Süperyat sahibinin lüks kamarası kendi özel güvertesine sahip ve parti alanı süperyatın en üst güvertesinde bulunuyor. Ana güvertedeki dört VIP kamara ve en alt güvertedeki dört kamarayla 18 misafir ağırlayabiliyor. Mürettebat kapasitesi ise 41.

Now’ın iç tasarımı “dünyanın dört bir yanından gelen rafine malzemeleri doğaya saf bir hediye olarak birleştiren ‘ender bir etnik tarz’ olarak tanımlanıyor.

Basketbol Sahasına Sahip Süperyat: Now

OGGUSTO’nun sorularını yanıtlayan, süperyatın ödüllü genç tasarımcısı Nicolò Piredda, Now projesinin tasarım evrimi ve mimari yenilik açısından yatçılık endüstrisinin sınırlarını zorlama niyetiyle doğduğunu söylüyor. Yat tasarımının temelinde teknenin hacim ve oranı gibi birkaç unsuru yeniden gözden geçirdiklerini kaydeden Piredda, “Sonuçta hedefimiz her zaman bir simge haline gelmekti. Now, herhangi bir eğilimi tanımlamak istemeyen bir başyapıt. Daha çok yeni bir başlangıç yapmak ve her ayrıntıda benzersiz olmak istiyor” diye belirtiyor.

Peki, süperyat tasarımında bir sınır var mı? Kafamızdaki bu soruyu Nicolò Piredda’ya sorduğumuzda şu yanıtı alıyoruz:

“Yaratıcılığın sonu yok ve yaratıcı fikirler her zaman yat endüstrisine taze fikirler getirir. Eğer öncü olmak istiyorsanız biraz çılgın olmanız gerekir. Ancak yine de ben sadece styling alıştırması olsun diye ortaya çıkarılan ancak projeyi ileriye götürmeyen çılgın fikirlerin doğru olduğuna inanmıyorum. Doğru tasarımcı, müşteri ve tersane birleşimiyle her şey mümkün.”

Basketbol Sahasına Sahip Süperyat: Now

Son tasarımı Now’ın Piredda & Partners tasarım ofisinin bayrağı olarak durduğunu vurgulayan Piredda, “Piredda & Partners özgün tasarımlar yaratır, vizyonlar tasarlar, hayalleri gerçekleştirir. Now da tasarım ofisimizin bayrağı olarak dursa da perde arkasında çok daha fazlası ve gerçeğe dönüşmeye hazır pek çok yeni proje var” diyor.

Nicolò Piredda kimdir?

Politecnico di Milano’da aldığı iç tasarım eğitiminin ardından yine aynı okulda yat tasarımı konusunda master yaptı. 27 yaşındaki Piredda mezuniyetinin ardından A.M. Yacht Design’da çalışmaya başladı. Kariyerinin ilk çıkışını Oceanco için tasarladığı 60 metrelik explorer Galàna ile yaptı. Piredda Galàna ile 2018 Boat International Tasarım ve Yenilikçilik Ödülleri’nde Yılın Genç Tasarımcısı ödülünü kazandı. Aynı yıl Lürssen için geliştirdiği 62 metrelik deplasman motoryat Next, Monaco Yacht Show’da sergilendi. Monte Carlo’daki Oceanco Styling departmanıyla uzun soluklu bir deneyimin ardından Hollandalı Sinot Yacht Architecture&Design’da iç ve dış tasarımcı olarak çalıştı.

Şule Kaya
Şule Kaya Tüm Yazıları