preloader

Monako Yat Fuarı'nın En Yeni Süperyatları

12.09.2022
Monako Yat Fuarı'nın En Yeni Süperyatları

Yazı Boyutu:

Süperyat dünyasının bir araya geldiği Monako Yat Fuarı için geri sayım sürüyor. Süperyat tutkunlarının Cannes Yat Fuarı ile başlayan fuar mevsimi Monako Yat Fuarı’yla devam edecek.

Dünyanın en güzel süperyatları, 28 Eylül-1 Ekim tarihleri arasında yapılacak Monako Yat Fuarı’nda bir araya gelecek. 1991 yılından bu yana düzenlenen fuar, yat endüstrisinin en önemli etkinliklerinden biri. Monako Yat Fuarı bu yıl 80’den fazla süperyata ev sahipliği yapacak. Bazıları dünyanın karşısına ilk kez çıkacak. Süperyatların hepsi de birbirinden güzel. Her biri yat dünyasının geleceğinden haberler veren modellerin içinden en göz alıcılarını seçmek oldukça zor oldu. Ancak hepsi de bu yıl suya inen en yeni 10 süperyattan oluşan bir listeyi oluşturmayı başardık. İşte karşınızda Monako Yat Fuarı’nın en göz alıcı 10 yeni süperyatı.

Ahpo

Monako Yat Fuarı'nın En Yeni Süperyatları

Almanya’nın en ünlü süperyat tersanelerinden biri olan Lürssen’in 115 metre boyundaki Ahpo’su dünyanın karşısına ilk kez Monako Yat Fuarı’nda çıkacak. 115 metre boyundaki süperyat aynı zamanda fuarın en büyüğü. Dört güverteden oluşan bu dev süperyat Alman tersanenin en son başyapıtı olarak tanımlanıyor. Ahpo’nun sahibi Lürssen’in eski bir müşterisi. Daha önce Lürssen üretimi 86 metrelik bir süperyat sahibi müşterinin ailesiyle birlikte uzun seyirler yapabileceği daha büyük ve birinci sınıf bir tasarım istemiş ve ortaya Ahpo çıkmış.

Come Together

Monako Yat Fuarı'nın En Yeni Süperyatları

Hollandalı tersane Amels tarafından inşa edilen 60 metre boyundaki Come Together’ı görür görmez ilk dikkati çeken özelliği bakır kızılı rengi. Rengi kadar üçgen şeklindeki pencereleriyle de sıra dışı bir görünüm sergileyen Come Together, Amels’in sınırlı sayıda üretim yapacağı Espen Øino tasarımının bir parçası. Adının, sahibinin sıkı bir Beatles hayranı olmasından kaynaklandığını tahmin etmek hiç de zor değil. İki adet dizel elektrik motora sahip Come Together’ın iç tasarımı Winch Design’a ait.

Project X

Monako Yat Fuarı'nın En Yeni Süperyatları

2022’nin başında suya indirilen ve geçen ay sahibine teslim edilen Yunan tersane Golden Yachts tasarımı Project X’in dış tasarımı Ken Freivokh Design, iç tasarımı da Massari Design’a ait. Project X’in iç mekânları büyüleyici. Monako Yat Fuarı’nda dünyanın karşısına ilk kez çıkacak olan süperyatın iç mekânları genişliğiyle ve sıra dışı tasarımıyla çok dikkat çekici. 88 metre boyundaki Project X, 12 misafir, 28 mürettebat ağırlayabiliyor. Tekne sahibine özel jakuzili güverte, baştan aşağı camlar sayesinde Project X çok konuşulacak bir süperyat olmuş.

Energy

Monako Yat Fuarı'nın En Yeni Süperyatları

Damen Yachting’in, sahibinin özel isteği üzerine Espen Øino ile birlikte ortaya çıkardığı Energy’nin boyu 78 metre. Süperyatın iç tasarımı ise Zuretti Interion Design’a ait. Büyük bir gizlilikle üretilen Energy’de 14 misafir konaklayabiliyor. Üstelik birden çok kamara kendi özel balkonuna sahip. Energy’nin mürettebat kapasitesi ise 26. Bu görkemli süperyat 13 knot seyir hızında hiç mola vermeden 5.000 deniz mili kat edebiliyor. Yüzme havuzu, beach club, güzellik salonu gibi özelliklere sahip Energy, sualtı ışıklandırmasıyla da misafirlerine büyülü bir dünya sunuyor.

Rock III

Monako Yat Fuarı'nın En Yeni Süperyatları

Bu kez sırada Türkiye üretimi bir süperyat var. Tuzla’daki Evren Marine’in markası olan Evadne Yachts’ın 25 metre boyundaki bu güzel modeli Monako Yat Fuarı’nın en yeni süperyatları arasında yerini alacak. Rock III’ın iç ve dış tasarımı ile mühendisliği Vripack tarafından yapıldı. Sekiz misafir ve dört mürettebat ağırlama kapasitesine sahip Rock III, sıra dışı gövde rengi ve bordadan açılan balkonuyla çok zarif bir süperyat. Rock III’ün en yüksek hızı 17, seyir hızı ise 13 knot.

Mangusta 165 REV

Monako Yat Fuarı'nın En Yeni Süperyatları

İtalya’nın 30 yıllık tersanesi Mangusta’nın 50 metre boyundaki yeni modeli 165 REV’in tasarımının “Devrim yaratacak nitelikte” olduğu belirtiliyor. Su gibi akan gövde yapısıyla Mangusta 165 REV gerçekten dikkat çekici bir model. 1930’lu yılların agresif ve sportif otomobillerinin görünümünden ilham alınarak tasarlanan yeni model dört adet Rolls Royce 2600 motorla donatılmış. Geniş gövdesi sayesinde 92 metrekare gibi inanılmaz genişlikteki master kamara ise ana güvertede yer alıyor.

Sherpa 80XL

Monako Yat Fuarı'nın En Yeni Süperyatları

Arcadia Yachts’ın “paket megayat” konseptiyle ortaya çıkardığı Sherpa serisinin yeni modeli 80XL, explorer tipi bir süperyat. Sıcacık bir ev görünümüne sahip olsa da oldukça güçlü. 24,6 metre boyundaki Sherpa 80XL’i görenlerin gözü ilk önce muhteşem flybridge’e takılıyor. Evlerimizin oturma odasındakilere benzer mobilyasıyla bu yeni modelin flybridge’i bugüne kadar gördüklerimizden çok farklı bir havaya sahip. 23 knot hıza ulaşan modelin garajı dört metre boyundaki bir tender’ı ağırlayabilecek genişlikte.

Sørvind

Monako Yat Fuarı'nın En Yeni Süperyatları

Son yıllarda ortaya çıkardığı performanslı ve konforlu yelkenli süperyatlarla dikkatleri üzerine çeken Güney Afrikalı tersane Southern Wind’in bu yeni modeli yine çok çarpıcı. 34,5 metre boyundaki bu yelkenli daha görünümüyle yelken tutkunlarını cezbediyor. Sahibinin “yüksek performanslı, hızlı ve konforlu bir yelkenli” talebi üzerine ortaya çıkan Sørvind, dünyanın en başarılı yarış yelkenlilere imzasını atan Farr Yacht Design’ın imzasını taşıyor. Tamamen karbon gövdesi ve titanyumdan üretilen malzemeleri sayesinde çok hafif olan Sørvind, en sakin rüzgarda bile son hız gidebiliyor.

Sanlorenzo 62 Steel

Monako Yat Fuarı'nın En Yeni Süperyatları

İtalya’nın köklü markalarından Sanlorenzo’nun yeni modeli 62 Steel, zarif, sade ve uyumlu çizgilere sahip, en ufak bir abartısı olmamasına rağmen tüm kalitesini ortaya koyan bir süperyat. 63,4 metre boyundaki Sanlorenzo 62 Steel’in tamamen alüminyum ve çelikten üretilen gövdesiyle yat sektörüne yeni bir soluk getireceği belirtiliyor. 12’si misafir olmak üzere 28 kişiyi ağırlayabilen yeni model 16,5 knot maksimum hıza ulaşıyor. Üç güverteden oluşan Sanlorenzo 62 Steel’in yüzme platformu ve balkonu misafirlerine denizle iç içe bir tatil sunuyor.

Azimut 36 Metri

Monako Yat Fuarı'nın En Yeni Süperyatları

Yine İtalya’nın bir başka deneyimli tersanesi olan Azimut’un bu yepyeni modeli en üst güvertesindeki yan yürüme yollarıyla dikkat çekiyor. 35 metre boyundaki yeni modelin en üst güvertesinde kıçtaki dinlenme alanından baştaki güneşlenme minderlerine çok rahat bir şekilde ulaşılabiliyor. Azimut 36 Metri’de ayrıca kıç havuzluğun yanı sıra yüzme platformunda da ayrıca bir açık hava dinlenme bölümü yer alıyor. Dördü mürettebat olmak üzere dokuz kişiyi ağırlama kapasitesine sahip Azimut 36 Metri, 24 knot’ın üstüne çıkabiliyor.

Şule Kaya
Şule Kaya Tüm Yazıları