preloader

Jeff Bezos’un Hollanda'yı İkiye Bölen 500 Milyon Dolarlık Süperyatı Suya İndi

01.02.2023
Jeff Bezos’un Hollanda'yı İkiye Bölen 500 Milyon Dolarlık Süperyatı Suya İndi

Yazı Boyutu:

Dünyanın en zenginlerinden Jeff Bezos’un 145 yıllık köprünü sökülmesi ile ilgili tartışmalara neden olan 500 milyon dolarlık süperyatını keşfedin.

Amazon’un kurucusu 58 yaşındaki ABD’li iş insanı Jeff Bezos, dünyanın en zenginleri arasında yer alıyor ve süperyatlara çok meraklı. Bezos, bir süre önce eski süperyatı Flying Fox’u bir Rus iş insanına satmış ve yenisi için dünyanın en büyük yat üreticilerinden biri olan Hollandalı Oceanco Tersanesi’ne siparişi vermişti.

Jeff Bezos’un Hollanda'yı İkiye Bölen 500 Milyon Dolarlık Süperyatı Suya İndi
Jeff Bezos

Jeff Bezos’un dillere destan süperyatı nihayet suya indi. Süperyatın adı “Koru” olarak açıklandı. Y721 Koru olarak anılan süperyatın boyu tam 127 metre. Bu boyla “Koru” dünyanın en büyük ikinci yelkenli yatı olma unvanını elde etti. Bu arada hemen belirtelim, dünyanın en büyük yelkenlisi rekorunu hâlâ 142 metre boyundaki Sailing Yacht A tutuyor.

Üç adet direği bulunan uskuna tipindeki süperyat “Koru”, artık Jeff Bezos, ailesi ve arkadaşlarının emrine amade. Özellikle pandemiyle birlikte internet üzerinden alışverişin artmasıyla servetini 2017 yılından bu yana katbekat artırdığı belirtilen Jeff Bezos’un yeni süperyatı tam 500 milyon dolara mal oldu. Gövdesi alüminyum ve çelikten üretilen “Koru”nun en son teknolojiyle donatıldığını tahmin etmek hiç de zor değil.

Hiç Yakıt Harcamadan Atlantik’i Geçebilecek

Jeff Bezos’un Hollanda'yı İkiye Bölen 500 Milyon Dolarlık Süperyatı Suya İndi

Süperyatın kıç bölümünde dev bir yüzme havuzunun olduğu, 18 misafir ve 40 kişilik mürettebatı ağırlayabildiği belirtiliyor. Bezos’un çevreci kaygılarla üretilen süperyatı, Oceanco’nun ikonik süperyatı Black Pearl örnek alınarak ortaya çıkarıldı. 106 metre boyuncaki Black Pearl, çok özel yelkenleri, motor ve gövde yapısıyla Atlantik Okyanusu’nu tek bir damla yakıt harcamadan geçmeyi başarmıştı. Dolayısıyla Bezos’un yeni süperyatı da hiç yakıt harcamadan bu denli uzun bir mesafeyi kat etme kapasitesine ve elektrikli motora sahip olduğu belirtiliyor. Çok hafif olarak üretilen gövdesi verimliliğini artırıyor. Yelkenlerinin de Black Pearl’de olduğu gibi Dynarig olarak anılan sistemle üretildiği tahmin ediliyor. İlk olarak Maltese Falcon isimli süperyatta denenen ve büyük çığır açan bu yelken teknolojisinde kendi etrafında dönen direkler rüzgarı en verimli şekilde kullanıyor.

Jeff Bezos’un Hollanda'yı İkiye Bölen 500 Milyon Dolarlık Süperyatı Suya İndi

Ancak “Koru”un diğer süperyatlara göre bir dezavantajı var. O da üzerinde helikopter pistinin bulunmaması. Süperyatta bulunan üç direk nedeniyle güvertede helikopter pistine yer açılamamış. Bu arada Jeff Bezos için ikinci bir süperyat daha üretiliyor. Damen Yachts tarafından üretilen 75 metrelik bu süperyat, “Koru”nun destek teknesi (gölge tekne) olacak. Üretim aşamasındaki yeni süperyat, “Koru”nun deniz oyuncakları, tender gibi malzemelerini taşıyacak. Jet ve helikopter pisti de destek teknesinin üzerinde bulunacak. Bu süperyatın da birkaç ay içinde tamamlanması bekleniyor. Sadece “Koru”nun yıllık masrafının 25 milyon doları bulacağı belirtiliyor.

Hollanda’yı İkiye Bölen Tartışma Olaysız Çözüldü

Jeff Bezos’un Hollanda'yı İkiye Bölen 500 Milyon Dolarlık Süperyatı Suya İndi

“Koru”, kısa süre önce üretildiği Hollanda’da büyük bir tartışmaya yol açmıştı. “Koru”nun, denize ulaşabilmek için Hollanda’daki tarihi bir köprü olan Koningshaven’in altından geçmesi gerekiyordu. Süperyatın 40 metrelik direkleri 145 yıllık köprüden daha yüksek olduğu için köprünün sökülmesi gerekiyordu. Hatta Bezos, köprünün sökülüp yeniden yapılması için tüm masrafı karşılayacağını belirtmişti. Ancak Hollandalıların bir kısmı tarihe saygısızlık olduğu gerekçesiyle köprünün sökülmesine karşı çıkıyordu.

Neyse ki sorun olaysız bir şekilde çözüldü. Köprü yerine yelkenlinin direkleri söküldü ve “Koru” sorun yaşamadan köprünün altından geçti. Böylece kazanan, köprünün sökülmesine karşı çıkan Hollandalılar oldu.

Şule Kaya
Şule Kaya Tüm Yazıları