preloader

En Yeni ve Dikkat Çekici 10 Elektrikli Tekne

22.06.2022
En Yeni ve Dikkat Çekici 10 Elektrikli Tekne

Yazı Boyutu:

Artık her ulaşım aracının elektriklisi makbul. Zira çevreye en az zarar veren her şey artık en kıymetli olan. Bu trend teknelerde de gittikçe yaygınlaşıyor. Bugün piyasada o kadar çok elektrikli tekne var ki alıcılar seçmekte zorlanıyor. Siz de OGGUSTO okurları için seçtiğimiz en yeni ve en dikkat çekici 10 elektrikli tekne modelini keşfedin.

Sadece üç beş yıl öncesine kadar elektrikli motora sahip tekne üreten markaların sayısı bir elin parmağını geçmezdi. Ancak şimdi bu dünyaya her gün yeni bir model katılıyor, yenileri üretilmeye devam ediyor. Günümüzde dünyanın en büyük markaları elektrikli tekne üretmek üzere milyonlarca dolar bütçe ayırıyor. Bilim insanları her gün daha iyisini yapmak için yeni fikirlerin peşinde koşmaya devam ediyor. Bu yatırımlar sayesinde inanılmaz hızlara ulaşan, denizcilerin hayatını kolaylaştıran ve en önemlisi sıfır karbon ayak izine sahip modeller deniz tutkunlarının karşısına çıkıyor. Aralarından en iyisini seçmesi çok zor çünkü hepsi birbirinden iddialı. Biz de OGGUSTO okurları için en yeni ve en dikkat çekici 10 elektrikli tekne modelini seçtik.

Jaguar V20E

En Yeni ve Dikkat Çekici 10 Elektrikli Tekne

Jaguar V20E çok özel bir elektrikli tekne çünkü denilene göre bugüne kadar üretilmişlerin en hızlısı. İngiliz otomobil üreticisi Jaguar tarafından Formula 1 mühendisleri iş birliğiyle üretilen Jaguar V20E, gezmek için değil yarışmak üzere üretildi. İngiltere’deki bir gölde yapılan test sürüşünde saatte 142 kilometre hıza ulaştı. Böylece Jaguar V20E, düşük hızlarıyla bilinen elektrikli motorların çok güçlü süratlere de ulaşabileceklerinin bir kanıtı oldu.

Q Yachts Q30

En Yeni ve Dikkat Çekici 10 Elektrikli Tekne

Finlandiyalı tersane Q Yachts’ın ürettiği Q30, minimalist görüntüsüyle tam bir kuzeyli. Göllerde kullanılmak üzere tasarlanan modelin gövde tasarımı seyir halindeyken suyun üzerinde kolaylıkla kaymasını ve enerji tasarrufu yapmasını sağlıyor. Büyük tekneler için tender olarak kullanılabileceği gibi küçük kamarası, tuvaleti, havuzluğundaki masası, oturma grubu ve buzdolabıyla günübirlik seyahatler için de çok uygun. En yüksek 25 knot hıza ulaşabiliyor. Ama 11 knot hızla 70 deniz mili menzile ulaşıyor.

Marian M 800 Spyder

En Yeni ve Dikkat Çekici 10 Elektrikli Tekne

Retro görünümüyle dikkat çeken bowrider tipi Marian M 800 Spyder, Avusturyalı tersane Marian’da inşa edildi. Model, 60 kW’dan başlamak üzere dört farklı seçenekte elektrikli motorla donatılabiliyor. 150 kW içten takma motor ve 125 kW’lık lityum-iyon bataryalarla yaklaşık 63 knot hıza ulaşıyor. Dümen mahallinin arkasındakinin yanı sıra önündeki güvenli oturma grubuyla misafirlere keyifli seyirler vaat ediyor.

{775067}

Navier 27 Foiler

En Yeni ve Dikkat Çekici 10 Elektrikli Tekne

ABD’li Lyman-Morse Tersanesi’nin üretimi 8 metre boyundaki Navier 27 Foiler’ı benzerlerinden ayıran en önemli özelliği cesur tasarımı. Gövdesinin altında bulunan su kanatları sayesinde Navier 27 Foiler belli bir hıza ulaştığında suyun üzerinde havalanıyor ve sürtünme kuvveti neredeyse sıfıra iniyor. Bu sayede ciddi bir hıza ulaşıyor. 30 knot en yüksek hıza ulaşan Navier 27 Foiler, 20 knot’lık seyir hızıyla 70 deniz mili seyir yapabiliyor. Seyirleri ve yanaşmayı kolaylaştıran yapay zekaya sahip Navier 27 Foiler, elektrikli teknelerin en iddialılarından biri.

Arcona 435Z

En Yeni ve Dikkat Çekici 10 Elektrikli Tekne

İsveç’te üretilen bu model, ilk elektrikli motora sahip yelkenli yatı inşa eden Arcona Tersanesi’nin yeni ürünü. Elektrikli motorlar genellikle kıyıdan çok fazla uzaklaşmayan teknelerde uygulanıyor. Arcona 435Z ise, tamamen elektrikle çalışan motoru, güneş panelleri ve rüzgar enerjisinin yardımıyla hiç fosil yakıt kullanmadan okyanusları aşacak kadar iddialı. 13 metre boyundaki Arcona 425Z’nin motoru, seyir süresince su enerjisini kullanarak pillerini şarj ediyor.

Say Carbon Yachts 29 E

En Yeni ve Dikkat Çekici 10 Elektrikli Tekne

Karbondan ürettiği süper hafif ve hızlı, minimalist ve aynı zamanda lüks tekneleriyle bilinen Alman tersane Say Carbon tarafından suya indirilen Say Carbon Yachts 29 E, 360 kw Kreisel elektrik motor ve 120 kw bataryaya sahip. 90 knot hızı aşabilen Say Carbon Yachts 29 E, tersanenin iddiasına göre 33 feet altı en hızlı elektrikli tekne. Model, kamarası, buzdolabı ve tuvaletiyle kısa süreli yatılı seyirler için de uygun olan Say Carbon Yachts 29 E’nin boyu 8,85 metre.

{775102}

Eelex 8000

En Yeni ve Dikkat Çekici 10 Elektrikli Tekne

İsveçli X Shore’un üretimi Eelex 8000, yüzde 100 elektrikli motorunun yanı sıra modern teknolojisiyle de dikkat çekiyor. Sekiz metre boyundaki bu tekne 104 knot hıza ulaşıyor. Modern teknolojisine gelince… Örneğin teknede tek başınaysanız ve oldu da suya düştüyseniz tekne, Man Overboard özelliği sayesinde anında duruyor. Telefonunuza yükleyeceğiniz X Shore uygulaması sayesinde tekneninizin tam olarak yerini sürekli takip edebiliyorsunuz. Hırsız koruma sayesinde de tekneniz çalındığı an telefonunuza uyarı geliyor. Eelex 8000’in her özelliği dokunmatik panel üzerinden yönetilebiliyor.

Greenline 40

En Yeni ve Dikkat Çekici 10 Elektrikli Tekne

Elektrik motorlu teknelerden konuşup da Greenline’dan bahsetmeden geçmek olmaz. Çünkü Slovenya merkezli Greenline, 2008 yılında suya indirdiği ilk hibrit tekneyle bu trendi başlatan marka. Greenline artık işi o kadar büyüttü ki 20 metreye kadar elektrikli tekne üretiyor. En yeni modellerinden biri olan 12 metre boyundaki Greenline 40, tamamen elektrikli motora sahip. 50 kW’lık iki motoruyla 11 knot hıza ulaşıyor. Menzili ise 7 knot hızda 30 deniz mili. İki kamarasıyla da uzun seyirler için çok ideal bir tekne.

Hermes Speedster E

En Yeni ve Dikkat Çekici 10 Elektrikli Tekne

Hermes Speedster E, Porsche’un 1950’li yılların klasiği 356 Speedster modelinden esinlenerek İngiliz tersane Seven Seas Yachts tarafından üretilmiş. Runabout tipinde olan ve her ayrıntısıyla 50’li yılların havasını taşıyan Hermes Speedster E, deriyle kaplanmış kontrol panelinden kıvrımlı hatlarına kadar çok havalı bir tekne. 6,75 metre boyundaki Hermes Speedster E, beş kişiye kadar taşıma kapasitesine sahip. 100 kW’lık elektrikli motoru ve 30 kW’lık bataryasıyla 30 knot hıza ulaşabiliyor.

Silent 60

En Yeni ve Dikkat Çekici 10 Elektrikli Tekne

Çevre dostu tekne denildiğinde akla gelen ilk markalardan biri Silent Yachts. Bu yenilikçi Avusturyalı tersanenin yeni modeli Silent Yachts 60, okyanus aşabilen ilk güneş ve elektrik enerjili katamaranı. 18 metre boyundaki katamaran gücünü sadece elektrikli motorundan değil aynı zamanda üstbinanın tavanını olduğu gibi kaplayan güneş panellerinden alıyor. Böylece demirde ya seyir halindeyken, güneş olduğu sürece bataryalar şarj oluyor. Bu sayede seyir hızında 6-8 knot’lık seyir hızında menzilinin sınırının bulunmadığı belirtiliyor.

{774499}

Şule Kaya
Şule Kaya Tüm Yazıları