preloader

Dünya Süperyat Ödülleri'nin En Güzel Türk'ü: Blue II

27.10.2021
Dünya Süperyat Ödülleri'nin En Güzel Türk'ü: Blue II

Yazı Boyutu:

Her yıl Boat International dergisi tarafından verilen Dünya Süperyat Ödülleri’ne bu sene bir Türk süperyatı damgasını vurdu. Türk tersane Turquoise Yachts tarafından üretilen 56 metre boyundaki keşif (explorer) tipi süperyat Blue II, geçmişle geleceğin başarılı bir harmanı adeta.

Turquoise Yachts tarafından İstanbul’da üretilen Blue II, Dünya Süperyat Ödülleri’nin 500-999 GT Arası En İyi Deplasman Motoryat kategorisinde birinciliğe layık görüldü. Turquoise Yachts’ın buzul sınıfı ilk süperyatı olan Blue II, nostaljik tasarımıyla geçmişten izler taşıyan ancak bu görünümün arkasında günümüzün en gelişmiş teknolojisini barındıran güçlü ve sağlam bir süperyat. Blue II bu özelliğiyle Dünya Süperyat Ödülleri’nin jüri heyetini etkiledi ve ödüle layık görüldü. Bugüne kadar uluslararası ödüllü birçok süperyata imza atan Turquoise Yachts, Blue II sayesinde kazandığı ödülle sınırları aşan başarısını bir kez daha taçlandırdı.

Dünya Süperyat Ödülleri'nin En Güzel Türk'ü: Blue II

Blue II süperyatının çevreye duyarlı sahiplerinin aslında ilk amacı eski bir keşif teknesini bir süperyata dönüştürmek ve dünyanın en zorlu denizi olan Arktik suları keşfetmekti. Ancak eski bir keşif gemisinin dönüştürülmesiyle elde edilecek süperyat güvenlik açısından yeterli görülmeyince sahipleri çareyi yeni bir keşif tipi tekne ürettirmekte buldu. Yeni ancak geçmişten izler taşıyan bir süperyat. İşte eski tasarımı günün modern teknolojisiyle bir araya getiren ve 2020 yılında inşa edilerek suya indirilen Blue II böyle doğdu.

Blue II’nin Tasarımı

Dünya Süperyat Ödülleri'nin En Güzel Türk'ü: Blue II

Turquoise Yachts tarafından üretilen, mühendisliği ve dış tasarımı Hoek Design’a ait Blue II, görünümüyle 19. yüzyılda hem ulaşım hem de askeri amaçlı kullanılan istimbotlarına (buharlı gemi) andırıyor. Ancak bu nostaljik görünümünün ardından en yeni teknolojiyle donatılmış güvenli ve sağlam modern bir tasarımı barındırıyor.

Blue II’yi bildiğimiz hantal keşif tipi gemilerin aksine zarif bir gövdeyle hayal eden süperyat sahibinin bu isteği Hollandalı tasarım ofisi Hoek Design tarafından gerçekleştirildi. Bugüne kadar ortaya çıkardığı zarif yelkenli gövdeleriyle meşhur Hoek Design, böylece ilk motoryat tasarımını Blue II için yapmış oldu. Ve böylece yelkenli zarafetinde ama keşif gemisi gücünde Blue II ortaya çıktı.

Cesur tasarımıyla öne çıkan Blue II, buzullarda rahatlıkla seyir yapma kapasitesine sahip olduğunu gösteren Ice Class 1B kategorisine sahip. Yani hem sıcacık sularda keyif çatabilen hem de Kuzey Kutbu’nun buzullarla dolu sert denizinde güvenle seyredebilen Blue II, aynı zamanda Turquoise Yachts’ın buzul kategorisinde ürettiği ilk süperyat.

{774382}

Üzerinde iki ayrı tekne taşıyor

Dünya Süperyat Ödülleri'nin En Güzel Türk'ü: Blue II

Blue II’nin bir özelliği de çok akıllıca kullanılan güverte alanı. Yardımcı botlar ve deniz oyuncakları ana güvertenin kıç bölümü tamamen misafirlerin sosyalleşmesi ve keyifli vakit geçirmesi için tasarlanmış. Blue II’nin garajında bir adet 9,5 metrelik Novurania Chase 31, mürettebat için bir adet 7 metre boyunda Pascoe Tender ve küçük bir denizaltı bulunuyor.

Blue II’nin Hoek Design, Londra merkezli Vickers Studio ve Amsterdam merkezli Dols and Company Interiors imzası taşıyan iç tasarımına tamamen açık renkler hakim. Renkler seçilirken tercih beyaz ve bej renklerden yana kullanılmış. Bu da dekorasyonda zarafet seviyesini artırırken içeriyi daha ferah ve huzurlu kılmış. Ayrıca tikten yapılmış göze çarpmayan detaylar klasik unsurlarla usta bir şekilde birleştirilmiş. İç mekanları daha da genişletmek amacıyla Vickers Studio, duvardan çıkan ve ayakları bulunmayan masalar tasarlamış.

Dünya Süperyat Ödülleri'nin En Güzel Türk'ü: Blue II

Blue II’de, tekne sahibi ve VIP kamaranın yanı sıra dört tane de misafir kamarası yer alıyor. Mürettebat için de biri kaptana özel olmak üzere toplam altı kamara bulunuyor. Sauna, buhar odası, Türk hamamı, masaj ve spor salonuyla bir süperyattan bekleneni veriyor.

Blue II, 11 knot’lık seyir hızında en az 6.000 deniz mili menzile sahip. Azami hızı ise 13 knot.

Bu güzel süperyat sadece sahiplerine değil onunla Kuzey Kutbu’nun soğuk sularında seyir yapmak isteyenlere de hizmet veriyor. Blue II’nin haftalık kiralık ücreti 294 bin Euro.

OGGUSTO Yat Editörü Şule Kaya’nın diğer yazılarını okumak için tıklayın.

Dünyadan en yeni haberleri ilk bilen olmak için OGGUSTO’nun haftalık e-bültenine kaydolun.

Şule Kaya
Şule Kaya Tüm Yazıları