preloader

Cryptom Bosphorus Boat Show 2022

03.11.2022
Cryptom Bosphorus Boat Show 2022

Yazı Boyutu:

Bu yıl ilk kez düzenlenecek Cryptom Bosphorus Boat Show’da Türk deniz tutkunlarının karşısına çıkacak 14 modeli yakından inceleyin.

Bu yıl ilk kez düzenlenecek Cryptom Bosphorus Boat Show için geri sayım başladı. Yat ve Tekne Endüstrisi Derneği (YATED) tarafından yapılacak Cryptom Bosphorus Boat Show, 11 Kasım günü Pendik Marintürk İstanbul City Port’ta kapılarını ziyaretçilerine açacak. Yüzlerce teknenin sergileneceği yat fuarında ilk kez Türk deniz tutkunlarının karşısına çıkacak 14 modeli yakından inceledik.

Riva 88’ Folgore

Cryptom Bosphorus Boat Show 2022
Riva 88′ Folgore

Riva’nın Sportfly serisinin en büyük modeli 88’ Folgore parlak siyah detaylı gri renkli bir gövdeye ve yüksek bir hıza sahip. Karbon fiber takviyeli kompozit malzemelerden inşa edilen 88’ Folgore, çift MTU 16V motorlar ile 39 knot hıza ulaşıyor. 26,9 metre boyundaki modeldeki maun, çelik detaylar ve karbon fiber unsurlar, Riva modellerinde geçmişin ve bugünün etkisini yansıtmaya devam ediyor. Dört kamarasında altı kişi ağırlayabilen Riva 88’ Folgore’in 22 metrekare genişliğindeki havuzluğu da dikkat çekici.

Sanlorenzo SX 88

Cryptom Bosphorus Boat Show 2022
Sanlorenzo SX88

Sanlorenzo’nun bu sene suya inen en yeni modeli SX88, İtalyan şıklığını akıllıca düşünülmüş pratik çözümlerle birleştirerek, aynı anda hem seçkin bir görünüm hem de kullanım kolaylığına sahip.

26,7 metre boyunda olan ve üç, dört ya da beş kamaralı tercih edilebilen model, geniş açık alanlar ve büyük camlı yüzeyler sunuyor. Bu sayede iç ve dış alanlardaki ilişkiyi daha verimli ve bağlantıyı da daha olanaklı kılıyor. Her hava koşulunda etkili ve konforlu bir seyir sunan modelin yüksek burun kısmı, kıça doğru alçalarak tekneyi hem çekici hem de güvenli ve dengeli kılıyor.

Azimut 78 Fly

Cryptom Bosphorus Boat Show 2022
Azimut 78 Fly

Azimut’un Flybridge serisinin en yeni modeli olan 78 Fly’ın tasarımında öne çıkan özellik, misafirlerin konforu ve mahremiyeti. Bu sebeple tasarım oluşturulurken mürettebat ve misafirler alanlarının mümkün olduğunca ayrı olmasına önem verilmiş. 23,6 metre boyundaki Azimut 78 Fly’da dinamik çizgiler ve geniş hacimlerin dengesi konusunda büyük başarı sağlanmış. Biri mürettebat için olmak üzere beş kamarası bulunan model, 33 knot hıza ulaşabiliyor.

Galeon 680 Fly

Cryptom Bosphorus Boat Show 2022
Galeon 680 Fly

Karbon teknolojisinin kullanımıyla hafif yapıya sahip olan Galeon 680 Fly, aydınlık ve sıcak bir iç mekâna sahip özelleştirilebilir bir model. Eğlenceli vakit geçirmeye adanmış bir alan ve alt güvertedeki dört misafir kamarasına inen iki ayrı merdivenin yer aldığı geniş salon, konfor ve mahremiyete özen gösterecek şekilde tasarlanmış. 22,2 metre boyundaki Galeon 680 Fly’ın ön güverte tasarımı iki farklı yerleşimle sunuluyor.

Lagoon Sixty 7

Cryptom Bosphorus Boat Show 2022
Lagoon Sixty 7

20,15 metre boyundaki katamaran Lagoon Sixty 7’ın mimari tasarımı VPLP Design’a ait. Dış mekânları Patrick le Quément, iç mekânları ise Nauta Design imzası taşıyor. Dört ya da beş kamaralı olarak tercih edilebilen Lagoon Sixty 7, misafirlerine açık ve kesintisiz alanlar sunuyor. Salonla doğrudan bağlantılı bir ön kokpit, denizin keyfine mahremiyet katarken merkezi dinlenme alanının hemen yakınındaki dümen istasyonu denizde sosyal yaşamı destekliyor.

Bluegame BGX60

Cryptom Bosphorus Boat Show 2022
Bluegame BGX60

Yeni bir tasarım konseptiyle kendine özgü bir segment oluşturan BGX serisinin üyesi, tamamen tekne sahibinin istekleri doğrultusunda özelleştirilebiliyor. Sanlorenzo’nun SX serisinin daha kompakt boyutlarda tasarlanmış bir versiyonu olarak değerlendirilen BGX60, güvenli bir denizcilik, maksimum konfor ve güçlü bir performansı bir arada arayan deniz tutkunlarının beklentilerini karşılıyor. 19 metre boyundaki modelde akıllıca kullanılan hacim, geniş ve ferah yaşam alanları sunuyor. BGX60’ın büyük ve sportif görünümlü walk-around güvertesi, derin ve geniş bir yapıda düşünüldüğünden tekne üzerindeki trafiğin güvenli ve rahat olmasını sağlıyor.

Arcadia Sherpa 60

Cryptom Bosphorus Boat Show 2022
Arcadia Sherpa 60

Tasarımında çevreci çözüm yöntemlerinin ön plana çıktığı Arcadia Sherpa 60, bir megayat kadar geniş mekânlar sunuyor. 18,6 metre boyundaki Sherpa 60, dümen, kamara ve mutfak için ön bölümde yer alan benzersiz alanları ile dikkatleri çekiyor. Teknenin alçak yüzme platformu sayesinde ortaya çıkan sıra dışı açık güverte düzeni alışılmadık genişlikte kullanılabilir güneşlenme ve sosyalleşme alanı sunuyor. Yaklaşık 25 m2’lik güneş panelleri, teknenin sistemlerini çalıştırmak için yeterli gücü üretiyor.

Fountaine Pajot Aura 51

Cryptom Bosphorus Boat Show 2022
Fountaine Pajot Aura 51

Aura 51’de tamamen açılabilen giriş kapısıyla salon ve havuzluğun kesintisiz birleşimi Fountaine Pajot serisi için yeni bir çağa işaret ederken daha fazla alan ve konfor sağlıyor. Dev flybridge ve güneşlenme alanıyla fark yaratan Aura 51, hatlarla bütünleşen 2000 Watt’lık güneş panelleriyle kendi enerjisini üretebiliyor. 15,5 metre boyundaki Aura 51, dört farklı yerleşim seçeneğine sahip. Model, çift maestro adı verilen iki master süit içeren versiyonuyla benzerlerinden sıyrılıyor.

Beneteau Swift Trawler 48

Cryptom Bosphorus Boat Show 2022
Beneteau Swift Trawler 48

Beneteau trawler serisinin amiral gemisi Swift Trawler 48, 20 metrekarelik flybridge’i ve panoramik manzaraya sahip muhteşem yaşam alanları ile dikkat çekiyor. İç mekân tasarımı ise Maserati ve Ferrari’nin yaratılmasında stil sorumlusu olarak görev alan Andreani Design’ın imzasını taşıyor. 14,74 metre boyundaki Swift Trawler 48, ince pruvaya sahip gövde yapısı sayesinde hem yakıt tüketimi sağlıyor hem de en sert denizlerde bile güvenli seyir sunuyor. Altı kişinin konaklayabildiği model, 9 knot hızda 600 deniz milini aşan menzile sahip.

Hanse 460

Cryptom Bosphorus Boat Show 2022
Hanse 460

Dünyaca ünlü Fransız tasarımcılar Berret-Racoupeau ikilisinin yeni bir gövde tasarımında performansı, konforu ve seçkin bir estetik anlayışı bir araya getirmesiyle ortaya çıkan Hanse 460’ın heyecan verici görünümü, esnek kullanım senaryolarında kolaylık sağlayan kokpitle ve teferruatsız şıklık kazanan iç alan tasarımıyla tamamlanıyor. 14,6 metre boyundaki Hanse 460, yaklaşık 50 farklı kombinasyonla kullanılabilen iç tasarım seçeneğiyle sunuluyor. Hanse 460’ın su hattında daralarak dengeyi artıran yeni gövde tasarımı, sürati ciddi biçimde artırırken iç hacmi belirgin şekilde artırıyor.

Dufour 430

Cryptom Bosphorus Boat Show 2022
Dufour 430

Dufour 430, yelkenli teknelerde bir denizcinin özlemini duyduğu tüm özellikleri bünyesinde barındırıyor. Zarif ve şık gövdesi, güverte ve kokpitte yerleşim ve hareket kolaylığı, kapsamlı ekipman seçenekleri ile mükemmel şekilde optimize edilmiş. 13,2 metre boyundaki Dufour 430, üç kamara, iki banyo standart versiyonuna ilave ranzalı kamara seçeneği ile hem ticari hem özel kullanımda ailelerin ihtiyaçlarını karşılıyor.

Jeanneau DB/43

Cryptom Bosphorus Boat Show 2022
Jeanneau DB/430

Zekice tasarlanıp, ustalıkla uygulanmış birçok özelliğe sahip Jeanneau DB/43, hem içten hem de dıştan takma motor seçenekleriyle sunuluyor. 13 metre boyundaki model Jeanneau’nun yeni DB serisinin ilki. Jeanneau tasarım mirasına sadık bir anlayışla Michael Peters Yacht Design tarafından tasarlanan iki kamaralı DB/43, otomobil sektöründeki ilerici çizgileri çağrıştıran zarif tasarımıyla marka için de bir dönüm noktasına işaret ediyor.

Beneteau Oceanis 34.1

Cryptom Bosphorus Boat Show 2022
Beneteau Oceanis 34.1

Marc Lombard ve Nauta Design tasarım ofisinin bir araya gelerek ortaya çıkardığı Beneteau Oceanis 34.1’nin güverte düzeni teknede hareket ederken, dümen başındayken ve demirdeyken maksimum güvenlik ve konfor sağlamak üzere yeniden tasarlandı. Güverte kaptanın tekneyi maksimum rahatlıkla kullanabileceği şekilde oluşturulurken iç mekanlarda ceviz ve meşe kaplamayla çağdaş ve zarif yerleşim ortaya çıkarıldı. 10,77 metre boyundaki Oceanis 34.1’de iki veya üç çift kişilik kamara ve bir baş kamara bulunuyor.

Rivamare

Cryptom Bosphorus Boat Show 2022
Rivamare

İkonik marka Riva’nın yeni modeli Rivamare, kıvrımlı, zarif hatları ve baştan çıkarıcı ve sportif görünümüyle dikkatleri hemen üzerine çekiyor. 11,8 metre boyundaki Rivamare’nin güvertesindeki en çarpıcı özellik, havuzluk tentesi için bir ray ile donatılmış, paslanmaz çelik çerçeve içine yerleştirilmiş beş adet çift kavisli lamine kristal camdan oluşan tekne ön camı. 31 knot hıza ulaşan ve günübirlik seyirler için çok uygun olan Rivamare, sekiz kişiyi ağırlayabiliyor.

Şule Kaya
Şule Kaya Tüm Yazıları