preloader

Cartier’in 128 Karatlık Elmasına Saygı Niteliğinde Bir Süperyat: Stella Del Sud

13.10.2022
Cartier’in 128 Karatlık Elmasına Saygı Niteliğinde Bir Süperyat: Stella Del Sud

Yazı Boyutu:

İtalyan tasarım ofisi Gabriele Teruzzi Yachts & Design’ın şimdiye kadar bulunmuş en kıymetli elmaslardan biri olan Stella del Sud’dan ilham alarak ortaya çıkardığı aynı isimli süperyatını keşfedin.

Kısa süre önce ortaya çıkan yeni bir süperyat konsepti endüstrinin gündemine bomba gibi düştü. Cartier’nin sahibi olduğu çok özel bir elmas olan Stella del Sud’dan ilham alınarak ortaya çıkarılan süperyat konsepti hem çarpıcı tasarımı hem de ilham kaynağı sebebiyle bir anda tüm dünyanın ilgisini üzerine çekti.

İtalyan tasarım ofisi Gabriele Teruzzi Yachts & Design’ın yeni süperyat konsepti okyanuslarda bir pırlanta gibi parlamaya hazırlanıyor. 110 metre boyundaki süperyat konsepti Stella del Sud’un eşsiz tasarımının ortaya çıkmasını sağlayan aynı isme çok özel bir elmas. Yeni süperyat konseptini incelemeden önce isterseniz gelin bu çok özel elmasın hikâyesine bir göz atalım.

Cartier’in 128 Karatlık Elmasına Saygı Niteliğinde Bir Süperyat: Stella Del Sud

“Güneyin Yıldızı” anlamına gelen Stella del Sud isimli 128 karatlık yastık kesimli renksiz elmas, 1853 yılında Brezilya’nın Minas Gerais eyaletindeki Estrela do Sul şehri yakınlarındaki bir nehir kıyısında bir köle kız tarafından bulundu. Elması bulan köle kız, ustası Casimiro de Moraes tarafından özgürlükle ödüllendirildi. De Moraes bu eşsiz elması gerçek değerinin çok altında 3.000 sterline sattı. Daha sonra bir Hollandalı kuyumcu tarafından 35.000 sterlin karşılığında satın alındı. Hollandalı kuyumcu elması kesip Güneyin Yıldızı adını verdi. 1862’de Londra’da ve 1867’de Paris’te düzenlenen sergilerde halkın karşısına çıkan elmas, daha sonra 80.000 sterline bir Hintli bir prense satıldı. Birçok kez el değiştirdikten sonra Cartier tarafından satın alınan Stella del Sud’un bugünkü piyasa değerinin 94 milyon dolar olduğu tahmin ediliyor.

İlham Kaynağı Gibi Işıl Işık Bir Süperyat

Cartier’in 128 Karatlık Elmasına Saygı Niteliğinde Bir Süperyat: Stella Del Sud

Gabriele Teruzzi tarafından ortaya çıkarılan süperyat konsepti Stella del Sud, her ayrıntısıyla ilham kaynağı olan bu çok özel elması yansıtıyor. İtalyan tasarımcı süperyatın keskin gövde hatlarını Stella del Sud’un kesimlerinden ilham alarak ortaya çıkarmış. Pırlantanın parlaklığı üstbinanın her yanını saran ve içeriye parlak gün ışığının girmesini sağlayan kocaman panoramik camlarla süperyata yansıtılmış. Üstelik bu pırıltı sadece güneş ışığıyla sınırlı değil. Güneş battıktan sonra yağmur efektli aydınlatmalar görkemli salonu karanlıkta da ışıl ışıl hale getiriyor.

Cartier’in 128 Karatlık Elmasına Saygı Niteliğinde Bir Süperyat: Stella Del Sud

18 kişinin konaklayabildiği süperyatın içinde iki kat bulunuyor. İki katı çarpıcı bir mimariye sahip spiral bir merdiven bağlıyor. Alt katta yağmur efektli aydınlatmalara sahip salon yer alırken üst kata ise kamaralar, teras ve bir piyanonun bulunduğu dinlenme bölümü yerleştirilmiş. İtalyan tasarım ofisi tekne sahibi kamarasının üzerinde özel olarak çalışmış. Kadın ve erkek için ayrı banyoya, giyinme odasına, jakuziye ve çalışma ofisine sahip tekne sahibi kamarasını en çarpıcı özelliği tavana yerleştirilmiş akvaryumu. Yani tekne sahibi kocaman yatağa yattığında tavandaki balıkları izleyebiliyor.

Şelaleli Yüzme Havuzu

Cartier’in 128 Karatlık Elmasına Saygı Niteliğinde Bir Süperyat: Stella Del Sud

Stella del Sud’un açık alanları da görenleri şaşkınlığa uğratacak güzellikte. Süperyatta ön ve arka güvertede olmak üzere toplam iki adet havuz bulunuyor. Ön güvertede uzunlamasına konumlandırılan yüzme havuzu, kenarındaki konforlu güneşlenme minderleriyle ayrı bir dünya. Bu bölümün önünde, pruvada ise helikopter pisti yer alıyor. Kıç güvertenin ilham kaynağı ise 18. yüzyılda Avrupa’da inşa edilmiş en büyük saray olan İtalya’daki Royal Palace Caserta. 23 metrekare genişliğindeki bu alanın şelaleli havuzu üç kattan oluşuyor.

Cartier’in 128 Karatlık Elmasına Saygı Niteliğinde Bir Süperyat: Stella Del Sud

Süperyatın en alt güvertesindeki her türlü ekipmana sahip wellness bölümü spor salonu, saunası ve masaj odası bol yıldızlıbir SPA oteli aratmayacak nitelikte. Ayrı bir bölüm olarak yer alan Aqua Room ise misafirlerin barında eğlendiği, kocaman jakuzisinde rahatladığı, konforlu dinlenme yataklarında huzurun tadını çıkarabildiği bir keyif merkezi. Yine çok geniş olan bu bölüm aynı zamanda süperyatın denize en yakın açık alanı.

Alt güvertede ayrıca mürettebat kamaraları ve dev bir tender garajı bulunuyor. Stella del Sud’u ilginç kılan bir başka özelliği ise sintinedeki sineması. Sinemanın sintinede konumlandırılmasının sebebi bu bölümün doğal karanlığından yararlanılmak istenmesi. Bu, şimdiye kadar hiçbir süperyatta görülmemiş bir özellik.

Şule Kaya
Şule Kaya Tüm Yazıları