preloader

Black Pearl, Yakıt Harcamadan Atlantik'i Geçti

10.04.2019
Black Pearl, Yakıt Harcamadan Atlantik'i Geçti

Yazı Boyutu:

Atlantik Okyanusu’nu hiç yakıt harcamadan geçmeyi başarmış olan yelkenli Black Pearl’ü inceleyin.

Hollandalı tersane Oceanco‘nun ürettiği Black Pearl, sıra dışı özellikleriyle dikkat çekiyor. 2019 Boat International Design&Innovation Awards’ta “Yelkenlilerde En İyi Deniz Mühendisliği” ödülünün sahibi olan 106 metre boyundaki bu siyahi güzel, sadece görünümüyle değil, çevrye duyarlı sahibi sayesinde ortaya çıkan, türünün ilk örneği uygulamalarıyla da jürinin dikkatini çekmeyi başardı.

Black Pearl, 2006 yılında Perini Navi tarafından üretilen 88 metre boyundaki Maltese Falcon’dan ilham alınarak tasarlandı. 200 milyon dolar fiyat biçilen teknenin sahibi, 620 milyon dolarlık servetiyle Rusya’nın en zenginlerinden biri olan Oleg Burlakov. Üretimi büyük bir gizlilik altında yürütülen süperyat 2016’da suya indi.

Black Pearl, Yakıt Harcamadan Atlantik'i Geçti

Çelik gövde ve alüminyum yapı olarak üç güverteli inşa edilen Black Pearl, tıpkı Maltese Falcon gibi Dykstra’nın buluşu olan Dynarig ile donatıldı. Yani kendi etrafında dönen direkler sayesinde rüzgâr en verimli şekilde kullanılabiliyor. 70 metre uzunluğa sahip üç karbon direğindeki toplam 2.900 metrekarelik alana sahip yelkenleri tek bir kişi tarafından dokunmatik ekran aracılığıyla kontrol edilebiliyor.

Black Pearl, Yakıt Harcamadan Atlantik'i Geçti

Black Pearl’ü sıra dışı kılan en önemli özelliği ise neredeyse hiç karbon izi bırakmaması. Çevreye son derece duyarlı sahibinin özel isteği üzerine süperyatın tamamen bu kaygı göz önünde bulundurularak tasarlandığı ve inşa edildiği belirtiliyor. Süperyatı benzersiz kılan bir başka özelliği de solar yelkenleri. Yani bu güzel teknenin yelkenleri seyir halindeyken enerji üretiyor. Yelkenlerin özel kumaşı sayesinde süperyatın harcadığı enerjinin yüzde 50’si yelkenlerden üretiliyor. Nitekim Black Pearl bu özellikleri sayesinde, ilk Atlantik geçişini hiç yakıt harcamadan yapmış. Üstelik yelken seyrinde 30 knot hıza ulaşmış.

Black Pearl, altı kamarasında 12 kişiyi ağırlayabiliyor. Dokuz kamarasında da 18 mürettebat kalabiliyor. 15 metreye ulaşan genişliği sayesinde iç mekanların toplam hacmi 2.700 GT’ye ulaşıyor. Ancak Ken Freivokh ve Gerard Villatte işbirliğiyle ortayan çıkan iç mekanlar hakkında ne bilgi var ne de fotoğraf. Çünkü sahibi kesinlikle gizli tutulmasını istiyor.

Black Pearl, Yakıt Harcamadan Atlantik'i Geçti

Her ne kadar Google’da “Dünyanın en büyük yelkenli yatı” diye aradığınızda karşınıza Sailing Yacht A çıksa da gerçek bu değil. Çünkü Rus oligark Andrey Melnichenko’nun 142 metre boyundaki süperyatı Sailing Yacht A, hem yelkenli hem de motoryat olduğu için kategori dışında kalıyor. Ve böylece bu unvanın sahibi Black Pearl oluyor.

{771760}

Şule Kaya
Şule Kaya Tüm Yazıları