preloader

2023’te Suya İnecek En Güzel 10 Süperyat

24.10.2022
2023’te Suya İnecek En Güzel 10 Süperyat

Yazı Boyutu:

Süperyat endüstrisinde yılın son ayında heyecan doruğa çıktı. 2023 yılı, yine, yeni süperyatların suya inişine sahne olacak. Gelin en yeni modeller arasında yer alan en güzel 10 süperyatı yakından inceleyelim.

Herkesin eve kapandığı pandemi dönemini fırsata çeviren süperyat endüstrisinin arkasına aldığı rüzgar önümüzdeki yıl da devam edecek. Endüstrinin en büyük üreticileri birbirinden çarpıcı süperyat modellerini suya indirmek için gün sayıyor. Hepsi de en yeni teknolojinin ürünü yeni süperyatlar çok yakında sahiplerine kavuşacak. Biz de, 2023’te suya inmeye hazırlanan ve dördü Türk tersaneler tarafından üretilen en güzel 10 süperyatı yakından inceledik.

Silence

2023’te Suya İnecek En Güzel 10 Süperyat

Türkiye’nin en önemli süperyat üreticilerinden Bilgin Yacht’ın yeni modeli Silence’ın boyu 80 metre. Silence, tersanenin daha önceki modeli Bilgin 263’ün üçüncüsü olacak. Ancak arada fark var. Silence, kız kardeşinden yüzde 20 daha fazla hacim sunacak. Buna ek olarak öncekilere göre daha büyük olan jeneratör kapasitesi ve iç yerleşimiyle farkını ortaya koyacak. Alüminyumdan üretilen süperyatın 19 knot hıza ulaşacağı belirtiliyor. Silence, bir tekne sahibi, iki VIP ve üç adet ikişer kişilik kamarasıyla 12 kişiyi ağırlayabilecek.

Toro

2023’te Suya İnecek En Güzel 10 Süperyat

Bugüne kadar kazandığı uluslararası ödüllerle Türkiye’nin adını tüm dünyaya duyuran Turquoise Yachts’ın önümüzdeki yıl suya inecek yeni modeli Toro’nun üretimine 2021’de başlanmıştı. Alüminyum gövdeye sahip Toro, her türlü deniz koşulunda seyir yapabilecek şekilde tasarlandı. İç ve dış tasarımı Harrison Eidsgaard Design’a ait 79 metre boyundaki Toro’nun tasarımı neoklasik bir anlayışa sahip. Üzerinde 8,5 metre boyunda yüzme havuzunun bulunacağı Toro, yedi kamarasıyla misafirlerine maksimum konfor sunmayı hedefliyor.

Sea Club

2023’te Suya İnecek En Güzel 10 Süperyat

Ülkemizin özellikle son yıllarda adı ön plana çıkan tersanelerinden Alia Yachts’ın yeni projesi Sea Club, özellikleriyle adının hakkını veriyor. 53 metrelik Sea Club, güvertesindeki helikopter pisti ve saklama alanlarıyla aynı boydaki rakiplerine büyük fark atıyor. Deniz oyuncaklarıyla ön plana çıkan Sea Club’ın 50 metrekare genişliğindeki garajında şişme bir su parkı, 13 metrelik yardımcı tekne, 8,2 metrelik mürettebat teknesi, denizaltı, iki jet ski, iki küçük yelkenli ve iki yelkenli katamaran bulunuyor. Bu deniz oyuncaklarına dalış ekipmanı, SeaBob, sörf board’ları ve elektrikli bisikletler eşlik ediyor. Sea Club’ta 10 misafir, 12 mürettebat konaklayabiliyor.

Ice

2023’te Suya İnecek En Güzel 10 Süperyat

Türkiye’nin başarılı yat tasarım ofisi ve tersanelerinden Soyaslan Naval Architecture and Design’ın yeni modeli 24m Explorer Ice oldukça iddialı bir tekne. Soyaslan ekibi, Ice Class (Buz Sınıfı) bir modeli 24 metrenin altına sığdırmayı başardı ve çok özel bir tekne olan 24m Explorer Ice’ı ortaya çıkardı. Deneyimli bir denizci olan ve zorlu sularda macera yaşamak isteyen sahibinin, Kutup Bölgesi’nde güvenli ve konforlu seyir yapabilmesi için tasarlanan Ice, 12 knot hızın üzerine çıkabilecek Ancak en heyecan verici yanı 10,5 knot hızda ve 24.000 litrelik yakıt kapasitesiyle 4000 deniz mili menzile ulaşabilmesi.

Amels 6003

2023’te Suya İnecek En Güzel 10 Süperyat

Dünyanın en büyük süperyat üreticilerinden Hollandalı tersane Damen’in yeni modeli Amels 6003, Amels 60’ın üçüncü gövdesi. 60 metre boyundaki Amels 6003’ün dış tasarımı Espen Øino, iç tasarımı ise Winch Design’a ait. 12 misafir kapasitesine sahip Amels 6003’ün kendi balkonuna sahip tekne sahibi kamarası en plana çıkıyor. Ön güvertesinde 9 metre boyunda bir yardımcı teknenin bulunacağı Amels 6003, maksimum 15,5 knot hıza ulaşacağı belirtiliyor. 13 knot’lık seyir hızında ise 4.500 deniz mili menzile sahip.

Xventure

2023’te Suya İnecek En Güzel 10 Süperyat

Bir başka Hollandalı süperyat üreticisi Heesen’in yeni modeli Xventure sahibini yoldan çıkaracak. Tersanenin ilk explorer tipi yatı olan 57 metrelik Xventure, aynı boya sahip süperyatlardan fazlasını sunuyor. Buz Sınıfı (Ice Class) sertifikasına sahip Xventure, buzların arasında rahatlıkla seyir yapabilecek güçte. Sahibine Alaska’nın buz gibi havasında Monaco keyfi yaşatacak olan üç güverteli Xventure, helikopter pisti, yüzme havuzu, jakuzisi ve güçlü motoruyla “Denizlerin 4X4’ü” olarak tanımlanıyor. Altı kamaraya sahip Xventure’ın helikopter pistinin altında bulunan kış bahçesi de süperyatın dikkat çekici bir başka özelliği.

Bow Spirit

2023’te Suya İnecek En Güzel 10 Süperyat

50 metre boyundaki Bow Spirit, üreticisi Vittoria Yachts için oldukça özel bir tekne. Çünkü Bow Spirit, İtalyan tersanenin ürettiği ilk motoryat. Çok yönlü ve geniş açık alanlarıyla dikkat çeken süperyatın özellikle kıç güvertesi ve yüzme platformu çok cezbedici. Yüzme havuzu ve güneşlenme minderlerinin bulunduğu bu alanın altında tender garajı bulunuyor. Beş ya da altı kamaralı olarak tasarlanabilen Bow Spirit, tekne sahibinin ihtiyaçlarına uygun hale getirilebiliyor. Bow Spirit, 14 knot seyir hızında 6.000 deniz mili gibi çarpıcı bir menzile sahip.

Argo

2023’te Suya İnecek En Güzel 10 Süperyat

Özellikle kiralanmak üzere üretilen 55 metre boyundaki Argo’nun güverteleri beş yıldızlı tatil köylerinden ilham alınarak tasarlanmış. 13 kamarasında 26 misafirin konaklayabileceği Argo’nun garajı bir sürü deniz oyuncağıyla dolu Argo’nun ön güvertesinde karaya hızlı ulaşım için iki adet RIB bulunuyor. Bu çarpıcı süperyatta tatil yapacakların misafirler açık hava sineması, jakuzisi, kütüphanesi ve geniş yüzme platformuyla denizde unutulmaz günler geçirecekleri garanti.

Fox

2023’te Suya İnecek En Güzel 10 Süperyat

İngiliz tersane Pendennis’in suya indirmeye hazırlandığı Fox, bir askeri gemi görünümünde. Denizde sert ve sade tasarımları sevenlerin dikkatini çeken 34,8 metre boyundaki Fox’un öne çıkan bir yanı da, 103,5 metrekarelik devasa genişlikteki arka güvertesi. İç ve dış tasarımı yine İngiltere’den Q London’ın üstlendiği bu dikkat çekici süperyatta iki adet 7,5 metre boyunda destek teknesi, batiskaf, jet skiler ve daha envai çeşit deniz oyuncağı bulunuyor.

Baglietto 52

2023’te Suya İnecek En Güzel 10 Süperyat

İtalya’daki Baglietto tersanesinde üretilen 52 metre boyundaki modelin tasarımı Francesco Paszkowski Design’ın kalemimden çıkma. Alüminyum gövdeye sahip model 17 knot hıza ulaşabiliyor. Ana güvertenin tüm enine yayılan ana kamaranın katlanır bir balkonu bulunuyor. 12 misafirin konaklayabildiği Baglietto 52’de özellikle açık alanların tasarımına önem verilmiş. Küçük havuzu ve konforlu güneşlenme minderlerine yemek masası, rahat koltuklar eşlik ediyor.

Şule Kaya
Şule Kaya Tüm Yazıları