preloader

Zenith'in LVMH Watch Week 2022'de Tanıtılan Yeni Defy Modelleri

29.01.2022
Zenith'in LVMH Watch Week 2022'de Tanıtılan Yeni Defy Modelleri

Yazı Boyutu:

LVMH Watch Week 2022’de fütüristik formlar ve malzemelerin performans ile buluştuğu yeni Zenith modellerine birlikte göz atalım.

LVMH Group tarafından 24-28 Ocak tarihleri arasında dijital bir fuar niteliğinde düzenlenen Watch Week 2022’de, grubun sahip olduğu 4 adet yüksek saatçilik markasından Zenith, yeni modelleri ile yer aldı.

Adeta saatçiliğin geleceğini tasarlayıp bileklerimize sunan markanın DEFY ailesinden bahsettiğimizde aynı anda hassasiyet yani mükemmel zaman ölçümü ve yenilikçilikten de söz ediyoruz demektir. Fütüristik formlar ve malzemelerin performans ile buluştuğu modellere birlikte göz atalım.

Zenith DEFY Skyline

Zenith'in LVMH Watch Week 2022'de Tanıtılan Yeni Defy Modelleri

“Kılavuz yıldızına ulaşmak için yüreğindeki ışığı takip edenlere” adanan bir model olarak ifade edilen Zenith DEFY Skyline, LVMH Group’un düzenlediği Watch Week 2022’de adeta parladı. Daha komplikasyonlu modellerine alıştığımız Zenith’den sade 3 ibreli ama El Primero mekanizmasının ayrıcalığıyla donanımlanmış bir model.

DEFY serisinin 1902 yılına dayanan cep saatlerinden gelen hikâyesi, markaya 1962 yılında kol saatlerine uygulama ruhunu kazandırdı. Zenith DEFY Skyline 3 versiyonda, gümüş, mavi ve siyah kadran seçeneği ile yaratıldı. Paslanmaz çelik bilezik ile model tamamlanırken ayrıca deri kayış seçeneği de sunuluyor. Yenilikçi tarzını saatin çerçevesini sekizgen, kadran kısmını ise yuvarlak tasarımıyla birleştirmesi ile yansıtıyor. Ayrıca Defy Skyline, markanın vizyoneri Georges-Favre Jacot’dan ilham alınarak, 41 mm çelik kasası içerisinde kadranı Zenith’in yıldızlarına ev sahipliği yapan bir dekora sahip.

Saniye kolu saatin 9 konumunda alt kadran olarak yer alıyor ve güneş ışığı deseni ile renk olarak ana kadrandan ayrılmadan farklı bir doku sergiliyor. Saat 3 konumunda ise tarih bölümü yer alıyor. İndeks ve ibrelerde Super LumiNOVA kaplı olması karanlık ortamda da zamanı kolayca okunmasına yardımcı oluyor. 41 mm paslanmaz çelik kasası bulunuyor. Otomatik model 60 saat güç rezervi ile kurulmadan çalışabiliyor ve 10 ATM (100 metre) su geçirmezlik özelliğine sahip.

Zenith Rainbow DEFY 21 Chroma Chronograph Limited Edition

Zenith'in LVMH Watch Week 2022'de Tanıtılan Yeni Defy Modelleri

Zenith’in yenilikçi yüzünü bir kez daha gördüğümüz Rainbow Defy 21 Chroma modeli, kısmi açık kasası ile mekanizmasının güzelliğini cömertçe sergiliyor. Daha önce de renk uyguladığı modellerine bir alternatif olarak beyaz mat seramik üzerinde El Primero mekanizması ile bir araya getiriyor. Model 200 adet şanslı alıcısı için sınırlı edisyon ile üretildi. 44 mm çapında ve 14.5 mm kalınlığında cesur bir tasarıma sahip. Saat 3 konumunda 30 dakika, saat 6’da 60 dakika sayacı yer alıyor ve küçük saniye ise kadran üzerinde 9 pozisyonuna yerleştirilmiş. 1/100 saniye ölçümlü mükemmel kronografının sayacı ise kadran etrafında kırmızı ile başlayan gökkuşağı renkleri ile devam ediyor.

50 saat güç rezervinin doluluğunu ifade eden gösterge saat 12 konumunda yer alıyor. Kasasına eşlik eden kayışı mavi, yeşil, turuncu ve mor dikişler kadrandaki renkleri ile uyumu sağlıyor. Modelin her iki yüzünü safir kristal cam koruyor ve 100 metre su basıncına dayanma özelliği bulunuyor.

{774686}

Zenith DEFY Extreme Carbon Fiber

Zenith'in LVMH Watch Week 2022'de Tanıtılan Yeni Defy Modelleri

Zenith 45 mm’lik kasası ile oldukça güçlü görünen DEFY Extreme Carbon Fiber modeli ile dayanıklılığı ve performansı simgeleyerek geleceğin motor sporlarına adanan ilk karbon fiber saati. Ayrıca tüm extrem spor yapanların vazgeçilmezi de olacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. Defy Extreme, markanın saat sektörüne kazandırdığı yenilikçi bakış açısının altını çizen bir model. Mekanizması ile en zorlu koşulların saati diyebiliriz. Karbon fiber yapısı ile şaşırtıcı derecede hafif olmasının yanı sıra kasa yanındaki baskı düğmeleri de dayanıklılığını artıran katmanlı mikro fiber uygulaması ile üretildi. Monolitik açık ve çok katmanlı 45 mm kasası üzerinde 12 köşeli (dodecagon) titanyum bezeli yer alıyor. Kasanın ön ve arkasında safir kristal cam bulunuyor. Otomatik mekanizma ve DEFY 1/100 saniye hassasiyetli kronografiyle çalışıyor.

Siyah ve kırmızı dokulu kauçuk ve karbon fiber tokalı Velcro kayış ile 3 adet kolay değiştirilebilen kayış seçeneğine sahip. Kronograf, mikro fiber butonlar, köşeli bezel-onikigen, mikro kumlama yüzeylerde titanyum kasa. 200 metre su geçirmezlik özelliğine sahip.

Zenith DEFY Revival A3642

Zenith'in LVMH Watch Week 2022'de Tanıtılan Yeni Defy Modelleri

1969 yılları dünyada her alan için birçok yeniliğin yaşandığı dönemler… Aya ayak basmanın heyecanı ve yeniliklere etkisi, Beatles’ın fırtınalarının estiği yıllarda Zenith, ilk yüksek titreşimli saatini, otomatik kronograf mekanizması El Primero ve DEFY modelini kazandırmıştı. Unutulmaz DEFY modeli yeniden aramıza DEFY Revival olarak aslına sadık kalınarak yeniliklerle döndü.

İlk DEFY modelinin bir güncellemesi 250 adet sınırlı sayıda yeniden üretildi. Fırça ile parlatılmış oktagon kasasının üzerinde 14 köşeli parlak bezeli yer alıyor. 37 mm paslanmaz çelik kasa çapının 13,6 mm yüksekliği ile aslına uygun olarak tasarlandı.

Füme degrade kadranı üzerindeki ikonik dikdörtgen kabarık indeksleri süper LumiNOVA kaplı paralel parçalardan oluşuyor. Tarih göstergesi ise saat 4 ve 5 arasında sessizce yer alıyor. Kasa yanındaki büyük vidalı kurma tepesi ile 300 metre suya dayanma özelliğinin yanı sıra 50 saat güç rezervi ile çalışıyor. Bileziği ise orijinalinde olduğu gibi Gay Fréres’in tasarımı olan ikonik merdiven bileziği yeniden kullanıldı..

Günay Demirbağ
Günay Demirbağ Tüm Yazıları