preloader

Sadece Koleksiyonerlerin Bildiği Çok Özel 5 Saat Markası

02.02.2017
Sadece Koleksiyonerlerin Bildiği Çok Özel 5 Saat Markası

Yazı Boyutu:

Ocak ayında Cenevre’de gerçekleşen SIHH’e (Salon International de Haute Horlogerie) artık, deyim yerindeyse, dikiz aynamızdan bakıyoruz ve tanıtılan tüm yeni saat modellerini de oldukça hazmettik diyebiliriz. Fuarın ve yılın en dikkat çeken on saatini daha önce ele almıştık. Şimdi de fuar alanının içinde Carres des Horlogers adlı ayrı bir bölümde yer alan bağımsız saat markalarının son derece özgün ve çarpıcı yeniliklerine bir göz atalım.

1 Milyon Dolarlık Saat Moser & Cie. Swiss Mad Watch

1-Moser(3)

Fuarın ve yılın (en azından şimdiye kadarki) en pahalı saati. Tam 1 milyon dolar değerinde. Neden mi? Çünkü yüzde yüz İsviçre peynirinden yapılmış. Evet yanlış okumadınız; H. Moser & Cie. imzalı Swiss Mad Watch adlı saatin kasası yüzde yüz Vacherin Mont d’Or marka İsviçre peynirinden. Elbette özel bir işlemden geçirilerek sertleştirilmiş.

1-Moser(4)

Akla hemen H. Moser & Cie. gibi klasiğe oldukça yakın tasarımlar yapan bir markanın bunu neden yaptığı, daha da önemlisi fiyatının neden bu kadar yüksek olduğu sorusu geliyor. İsviçre gündemini son dönemde meşgul eden İsviçre yapımı (Swiss Made) ibaresi ve bununla ilgili yeni çıkarılan kanun tasarısına dikkat çekmek için marka konuyla ilgili son derece bilgilendirici ve bir o kadar da eğlendirici bir video yayımladı.

Kasası peynirden bu özel modelden sadece bir adet üretildi ve satışından elde edilecek olan gelir İsviçreli bağımsız saatçilere bağışlanacak. Marka fuarda modelin beyaz altın kasalı versiyonunu da tanıttı. Yüzde yüz İsviçre yapımı Venturer Swiss Mad adlı modelden ise sadece 50 adet üretilecek.

1-Moser-(1)

Denizler Altında 20 Bin Fersah MB & F Horological Machine No.7

2-mb&f-(2)

Harry Winston’dan ayrılıp kendi markası MB & F’i kuran Max Büsser’in son tasarımı. Uzay gemilerinden, uçaklardan ve otomobillerden sonra Büsser denizler altına inmeye karar vermiş. Fuarda tanıtılan Horological Machine No. 7 ilhamını iri deniz analarından alıyor. Aquapod adlı bu muhteşem tasarımı bileğinizden çıkarmak istemiyorsunuz. Yalnız hemen uyaralım, saat kesinlikle bir dalış saati değil! 50 metreye kadar suya dayanıklı; fakat o kadar bile derine götürmemenizi tavsiye ederiz.

2-mb&f-(3)

Her zamanki gibi muhteşem tasarıma, markanın ustalarının yüksek saatçilik bilgisi eşlik ediyor. Modelin tam merkezinde uçan tourbillon yer alıyor. Göstergeler denize atılan taşların dalgaları misali merkezden kenarlara doğru yerleştirilmiş. Ve tüm denizanaları gibi Aquapod da karanlıkta ışıldıyor!

2-mb&f-(1)

Mekanizmanın iç çeperi, saat ve dakika indikatörleri SuperLuminova kaplı. 303 bileşenden oluşan 72 saat güç rezervine sahip muhteşem mekanizması MB&F tarafından geliştirilmiş. Titanyum kasalı versiyonundan 33 adet; 18 ayar kırmızı altın versiyonundan ise 66 adet üretilecek.

{77459}

Nesli Tükenmeden Alın Urwerk, UR-T8

3-urwerk-(2)

Urwerk bu yıl 20’inci yaşını kutluyor. Saat teknolojisinde çığır açan, dört dönen disk üzerinden okunan, “gezinen saatler” de denilen özel mekanizmasıyla adını duyuran markanın 20’inci yıla özel modeli birçok kişiye Jaeger-LeCoultre’nin Reverso serisini anımsattı.

3-urwerk-(3)

UR-T8’in iki yüzü bulunuyor ve istendiğinde saat sola doğru kaldırılarak arka yüzü öne gelecek şekilde çevrilebiliyor. Markanın tüm tasarım ve teknik özellikleri de burada buluşmuş. Daha iri gezinen saat komplikasyonuna sahip yeni mekanizmada saatin hangi yüzünü kullanır olursanız olun saat indikatörü dik durumda kalıyor. Titanyumdan yapılan kasanın saati göstermeyen yüzü dinozor misali, sürüngen derisi formunda kabartmayla işlenmiş.

Biraz İş, Biraz Eğlence Romain Jerome, Donkey Kong

4-romainjerome-(1)

Bağımsız saat markalarının en oyunbazı diyebiliriz Romain Jerome için. Yüksek İsviçre saatçiliğiyle, 80’li yılların ünlü video oyunlarını buluşturan tek isim de o. Kadranında önce Tetris, sonra Pac Man, Space Invaders, Super Mario gibi oyunların motiflerini izledikten sonra anlaşılan bu yıl sıra Donkey Kong’da.

4-romainjerome-(2)

1981 yılının haziran ayında Nintendo’nun piyasaya çıkardığı Donkey Kong, oyuncuların engeller ve boşluklar üzerinden atlayabildiği dünyadaki ilk video oyunuydu. Modellerin son derece tutkulu bir hayran kitlesi bulunuyor. 46 mm’lik titanyum kasada sunulan Donkey Kong’dan sadece 80 adet üretilecek.

{77387}

Hardrock’ın Yıldızı Saatle Buluşunca HYT, Skull Axl Rose

5-hyt-(2)

Sıvı mekaniği ile çalışan çok özel saatler üreten HYT bu sene Guns N’ Roses’ın efsanevi solisti Axl Rose ile güçlerini birleştirdi. AC/DC ve Guns N’ Roses “Not in This Lifetime” dünya turnesinde sanatçı Rock’n’Roll stilini HYT Skull Maori ile tamamlamıştı. Ancak Rose’un yeni tercihi artık kendi imzasını taşıyan Skull Axl Rose.

5-hyt-(1)

Kadranına Clous de Paris motifinin uygulandığı saat, mavi PVD finisajlı. Kuru kafa motifi ve indekslerde de ünlü müzisyenin isteği üzerine mavi renk seçilmiş. 51 mm’lik DLC kaplama titanyum kasada sunulan ve kasa arkasında Guns N’ Roses logosu ile Rose’un imzasının yer aldığı Skull Axl Rose, 25 adetle limitli üretim.

Ece Eraslan
Ece Eraslan
editörün tüm yazıları