Military Saat Modelleri

Askeri saatler 2020 Saat Trendleri arasında hızla yükselişe geçecek. Askeri saat trendinin en özel ve sınırlı sayıdaki modellerini ilk bilen siz olun!

Bu yılın ve önümüzdeki yılın yükselen saat trendlerinden olan askeri saat modelleri aslında her dönem tüm modaları gizlice etkiledi, asla kendini unutturmadı. Hem tasarım hem de kullanılan komplikasyonların yaratıldıkları dönem içerisinde öncü niteliği, hayranlık duyulmasını sağladı ve günümüzde çok daha rahat geliştirilebilen büyüleyici modellere dönüştü. Ruhunu military saatlerden alan sportif  ve iddialı modellerin bazılarını sizler için derledik. 

Breitling – Avenger Swiss Air Force Team Limited Edition

Askeri saatler söz konusu olunca pilot saatleri konusunda ilk akla gelen Breitling markasıdır.  Uçakların gelişmesini yakından takip edip uygulayan modeller belki de asla bir uçak kullanmayacak erkeklerin hayallerini ve bileklerini süsledi. 1930’lu yıllarda savaş uçaklarının göstergelerinden esinlendi ve bu süreçte Royal Air Force müşterilerinden biri oldu. Breitling, savaş sonrası da göstergelerden esinlenilen kronograf  model üretimlerine devam etti ve Boeing, Douglas ve Lockheed ile çalıştı.

Breitling, hava performansları ile dünya çapında üne sahip   Patrouille Suisse Swiss Air Force Team’in 55 . yılı için 550 adet ürettiği Avenger  Swiss Air Force Team Limited Edition’ı tanıttı. 1964 yılında İsviçre Hava Kuvvetleri, en yetenekli pilotlarından oluşan Patrouille Suisse adlı bir akrobasi ekibini kurdu. Bugün, 55 yıl sonra, Patrouille Suisse filosu, altı hassas performanslı süpersonik jetlerinin İsviçre ve diğer Avrupa ülkelerindeki göklerdeki hava gösterileri ile izleyicileri halen büyülüyor. Breitling, bu yükseklerde uçan İsviçrelileri onurlandırmak için yeni bir saat yarattı: Avenger Swiss Air Force Team Limited Edition. 

Breitling Avenger Swiss Air Force Team Limited Edition, 45 mm paslanmaz çelik kasası üzerinde tek yönlü dönen bir çerçeveye sahip. Çarpıcı siyah kadranında, saat 9 yönünde Patrouille Suisse filosunun logosu ve rengini yansıtan belirgin sarı alt kadran ve etrafında kırmızı çerçeve uygulandı. Sarı uçlu saniye ibresi, jetlerin gösterge panellerinden esinlenilen tasarımlarından biri. İbreler ve siyah indeksler, tüm aydınlatma koşullarında kolayca okunabilir olmasını sağlayan parlak bir materyal olan Super-LumiNova® ile kaplandı. Kasa arkasında ise özel modellerin olmazsa olmazı bir gravüre sahip;  Patrouille Suisse filosunun 55. yıldönümü logosu sınırlı sürümünün  göstergesi olan “ONE OF 550” yazısı  yer alıyor.

IWC – Pilot’s Watch Chronograph Top Gun Edition “Mojave Desert”

IWC’nin bu yıl sunduğu pilot saatlerinin hepsi kendi DNA’larından esinlenilen modeller. Top Gun koleksiyonun içerisinde ise dikkat çeken model "Mojave Çölü" (Ref. IW389103) oldu.  Kum renginde seramikten yapılmış 44.5 mm'lik kasasıyla tanıtıldı. İlk kez sunulan kum renkli model, Amerikan Hava Kuvvetleri’nin 1 milyon dönüm alanını kapsayan Hava Kuvvetleri’nin en büyük kara bölgesi olan Çin Hava Üssü İstasyonu Çin Gölü’ne ev sahipliği yapan Mojave Çölü’nden esinlenildi.

Modelin rengi donanma pilotları tarafından giyilen üniformaların rengi ile aynı. Ayrıca kumlu kayış, tozlu kahverengi kadran, haki tonlu sayılar ve endeksler, çölün renklerinden esinlenilerek yaratıldı. Rengi zirkonyum oksitin ve metal oksitlerin kombinasyonunun sonucunda elde edildi. Kronograf, 69380 IWC tarafından imal edilen kalibre tarafından destekleniyor. Klasik kolon çarklı tasarımına sahip kronograf mekanizma hem tarih hem de kronograf işlevini destekliyor. Mekanik kronograf model 46 saatlik bir güç rezervine sahip ve 6 bar su basıncına dayanıklı. Seramik kasasının her iki tarafında çizilmelere karşı korumalı, ışığı yansıtmayarak daha rahat okunmasını sağlayan safir kristal camı bulunuyor. Bu eşsiz model 500 parça ile sınırlı olarak tanıtıldı.

Panerai – Submersible Marina Militare Carbotech™ 47mm

Panerai hassas ölçümü ile İtalyan donanması komandoları tarafından kullanıldı. Anlamlı ortaklığın şerefine Panerai, özel kuvvetlerin tarihinin ruhuna sahip tasarımlar yarattı. Neuchâtel'deki Panerai atölyesinde üretilen, profesyonel bir sualtı saati olan Submersible Marina Militare Carbotech™ askeri özelliklere sahip. İtalyan donanması komandosundan ilham alınan modelin kasa arkasına Survival Instrument yazısı işlendi. 47 milimetre çapındaki kasa, yüksek kaliteli saat üretimi dünyasına Panerai tarafından kazandırılan karbon fiber bazlı materyal olan carbotech'ten yapıldı. Bu malzeme titanyumdan daha hafif ve paslanmaz çelikten daha güçlü. Özel bir polimerle bağlanan ince karbon fiber katmanlarından oluşan malzemenin özel yapısı, her bir saate eşsiz kamuflaj görünümü veriyor.  Saat 3 konumunda tarih penceresi ve saat 9 pozisyonunda küçük saniye ibresi içeren, karbondan yapılan kadran tasarımında da yansıtılıyor. Tek yöne dönen çerçeve, her profesyonel dalış saatinin temel gerekliliklerinden olan karanlıkta okunabilirlik de indekslere ve geniş iskelet ibrelere uygulanan gri Super-LumiNova® malzemeyle garantileniyor. Siyah kauçuk kayış da oldukça sağlam ve dalış için mükemmel.

Blancpain – Fifty Fathoms Barakuda Limited Edition

Blancpain'in 60'lı yıllardan esinlenilen yeni modelini sınırlı sayıda Fifty Fathoms ailesinden tanıttı. Markanın  dalış modeli, daha  da sportif bir tasarım ile üretildi. Fifty Fathoms 1953'te ilk piyasaya sürüldüğünde, derinliklerde uzmanlık  gereksinimlerini karşılayan bir kaç dalgıç saatlerinden biriydi ve başlangıçta sadece profesyoneller için üretildi. 1960'larda, Blancpain, Alman Deniz Kuvvetleri'ne teknik dalış ekipmanlarının üretimi ve pazarlanması konusunda uzmanlaşmış bir şirket olan Barakuda üzerinden saatler üretmeye başladı. Bu model daha sonra, halka sunulan ilk dalış saatlerinden biri oldu. 1960’ların versiyonu iki tonlu üçgen saat indeksleri ile zamanı gösteriyor. Saat üç konumunda ise görülme oranı yüksek 

Oris – 40. Squadron Limited Edition

Oris, Belçika Hava Kuvvetleri arama kurtarma ekibi olan 40. Squadron Heli ile yeni ortaklığını kutlayan bir saat olan 40. Squadron Limited Edition'ı tanıttı. Filo, 1974'te kuruldu ve neredeyse beş yıl hizmet vererek bu süre boyunca sayısız hayat kurtardı.

Oris, gri PVD kaplı 45 mm paslanmaz çelik kasalı Big Crown ProPilot'un sınırlı sayıda versiyonuyla filoyu onurlandırıyor. Modelin askeri esin kaynağı olan, 40. Filo'nun faaliyet gösterdiği Sea King helikopterlerinin turuncu, yeşil ve bej renklerini yansıtıyor ve kasa arkasına filo amblemi kazılarak yer alıyor. Büyük gün ve tarih göstergelerinin destekçisi otomatik bir mekanik mekanizma ile güçlendirildi. 10 bar (100 metre) kadar suya dayanıklı. Askeri yeşil kumaş kayışı ile sunuluyor ve sadece 500 parça üretildi. 38 saat güç rezervi ile çalışan otomatik kurum mekanizmaya sahip.

Longines – Heritage Military

Longines, İsviçre saatçiliği içerisinde önemli bir askeri geçmişi bulunan marka, 1940’ların askeri tasarım mirasından etkilenmesinin yanı sıra mekanizması ile de heritage ruhunu içerisinde ustalıkla saklıyor. Ayrıca bir dönem  İngiltere Savunma Bakanlığı için saat üreten on iki markadan biri olan Longines,  yeni modelini  günümüze uygularken eski görünümünü tam anlamıyla koruyor. İkinci Dünya Savaşı süresince ürettiği modellerden biri İngiltere Hava Kuvvetleri subayı için de bir model üretti ve Stanley Turner adına üretilen model günümüzde tekrar vücut buluyor. Yuvarlak şekilli kasası, eski modelinden daha büyük 38 mm çapında ve 3 bar su basıncına dayanıklı. Kasasının arkasında model ismi oyularak işlendi. Ayar tepesi ise büyük tasarımı ile kolay kullanım imkânı sunuyor. 

Hamilton – Khaki Field Mechanical 

Khaki Field Mechanical, yeni nato kayışı ile orijinal askeri genlerini günümüze detaycı çalışma ile taşıyan bir model.  Askeri saat modellerinde gözetilen dayanıklılık özelliği aslında  zorlu anların ihtiyacından doğan bir gereklilik. Markanın kendi söylemi ile “Orijinal asker saati her zamankinden de iyi bir şekilde geri döndü.”

Hamilton Khaki Field Mechanical’ın,  nato kayışı, takılmalara veya gevşeme ihtimaline karşı, saatin düşüp zarar görmemesi için kasanın arkasından iki kere dolandırdı. Bu özellik onu ayrıca zorlu sporların aranılan modelleri haline de getiriyor. 38 mm olan orijinal kasasının ölçüleri bozulmadan elle kurmalı mekanizması ile tasarlandı. 80 saat güç rezervi var. 

Yeni koleksiyonda Hamilton toprak rengi kasalar, yeşil ve kahverengi kayışlar, yeşil, siyah ve beyaz renklerde kadranlarla kamuflaj kombinasyonları sunuyor. Saatlerin hepsi orijinal rakamlara sahip ve üç ibrede de kullanılan kum rengi Super-LumiNova® sayesinde, Khaki Field gece görüşü fonksiyonu ile kolaylıkla okunabiliyor.

Popüler Yazılar

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.