preloader

Saatçilik Dünyasında Çığır Açacak Uygulama

02.02.2022
Saatçilik Dünyasında Çığır Açacak Uygulama

Yazı Boyutu:

Seçkin saatçiliğin önemli isimlerinden Greubel Forsey markası, saatlerini modifiye etmenize izin verecek bir uygulamayı tanıttı. Buna göre belli modellerindeki kasa malzemesi, imler ve hatta fonksiyonları dilerseniz modifiye ettirebileceksiniz.

Diyelim ki çok para harcadığınız bir saatiniz var. Ona harcadığınız minik bir servetin hakkını size dakiklik, prestij ve dahası olarak her zaman geri döndürecek, buna inanıyorsunuz. Doğru olan da bu zaten. Ancak zamanla saatinizin aynılığı sizi sıkıyor. Bu durumda yapabilecekleriniz kayışını değiştirmekle sınırlı. En azından bugüne dek öyleydi. Saatleri bir servet değerindeki Greubel Forsey markası da tam olarak bu sorunu öncelikle gidermek için “Renaissance d’une Montre” isimli saat modifikasyonu programını duyurdu. Bu program sayesinde saatlerini zamansız olarak satabilecek ve hakikaten öyle de olmasını sağlayacak bir servis sunacaklar. Bu her şeyden önce saatçilik dünyası için çığır açıcı bir yenilik. Neden mi?

Saatçilik Dünyasında Çığır Açacak Uygulama

Saat firmaları her yıl yeni modelleri inanılmaz çeşitlilik ve fonksiyon seçenekleriyle sunarlar. Hemen herkesin kendine ait bir şeyler bulabileceği bir saatleri muhakkak olsun ve satış yapabilsinler diye. Bu gayet normal bir arz durumu. Tıpkı otomobil endüstrisinde olan duruma benzer bu pazarlama durumu iş satış sonrasına gelince sınırlı benzerlik gösterir. Otomobillerinizi her zaman bir üst pakete geçirebilir veya ona başka özellikler ekletebilirsiniz. Rengini değiştirmek de buna dahil. Malesef aynı şey saatiniz için tatamıyla geçerli değildir. Saatinize bakım yaptırabilirsiniz ancak onun rengini değiştiremezsiniz veya ona yeni bir özellik ekleyemezsiniz. Greubel Forsey’nin yapacağını vadettiği şey işte tam olarak bu duruma çözüm olacak. Bu yüzden saatçilik endüstrisini dönüştürme potansiyeli yüksek bir uygulama.

Saatçilik Dünyasında Çığır Açacak Uygulama

Bazı Greubel Forsey saatlerinin sahipleri, saatlerine yeni bir estetik veya yeni işlevler ve göstergeler kazandırmak için dış parçalarında ve hatta hareketinde değişiklik talep etmek için yakında firmanın İsviçre’nin La Chaux-de-Fonds kasabasındaki atölyesiyle iletişime geçebilecekler. Aynı saat, aynı hikaye, aynı ruh, ancak sahibinin markayla yakın işbirliği içinde tasarlayabileceği ikinci bir hayata yeniden doğmuş olacak. Seçkin Saatçilik (Haute Horlogerie) tarihinde bir ilk olan bu yenilikçi program, her bir mekanizmanın sunduğu farklı olasılıklar analiz edilip onaylandıktan sonra Ocak 2023’ten itibaren tam olarak faaliyete geçecek. Greubel Forsey bunlardan bazılarını şimdiden detaylandırdı. Buna göre Balancier Contemporain modelini ikinci bir saat dilimi, eğimli bir eşapman ve hatta bir denge çarkı yerine bir tourbillon ile donatılabilecek. Halihazırda dünya ve şehirler diskiyle yerel saati, ikinci bir saat dilimini ve evrensel saati gösteren GMT modeli, akrep ve yelkovana eş eksenli başka bir saat dilimi göstergesiyle donatılabilecek. Tourbillon 24 Secondes Vision modeli, saat 4 konumunda küçük saniye diski, büyük tarih göstergesi, ay evresi göstergeleriyle yenilenebilecekken, Double Tourbillon 30° Technique modelinin üç boyutlu tasarımına uygun olacak şekilde güç rezervinde bir değişiklik yapılabilecek.

{771210}

Saatçilik Dünyasında Çığır Açacak Uygulama

Firma tam entegre bir atölyede, her bir parçayı kendi uzmanlarınca yapabildiğinden, olasılıklar sonuna kadar açık. “Renaissance d’une Montre” programı, kasanın malzemesi, kayış, kurma kolu veya kolların rengi gibi dış unsurlara da yayılacak. Fiili olarak, bu şekilde elden geçirilen her parça çok samimi ve kişisel bir yaratım haline gelecek şüphesiz. Bakalım saatçilik dünyasında önümüzdeki günlerde başka hangi markalar bu uygulama veya benzerlerine adapte olacak.

Saatçilik Dünyasında Çığır Açacak Uygulama
Oktay Tutuş
Oktay Tutuş Tüm Yazıları