preloader

Cenevre Saat Günleri'nin En Yeni Saat Modelleri

05.09.2022
Cenevre Saat Günleri'nin En Yeni Saat Modelleri

Yazı Boyutu:

İsviçre saatçiliğin sevilen aktivitesi Geneva Watch Days 2022’de sergilenen en yeni saat modellerini keşfedin.

İsviçre saatçiliğin sevilen aktivitesi Cenevre Saat Günleri 2022 (Geneva Watch Days 2022), Cenevre’de düzenlendi. Yeni modeller, marka aktiviteleriyle geçen günlerin ardında her zamanki gibi saat modelleri hakkında tatlı sohbetlere bıraktı yerini. Saat severlerin aynı çatı altındaki havayı soluyarak zevkle inceledikleri saat dolu günlerden sizlere tanıtmak için bazı modelleri seçtik.

Bvlgari, Octo Finissimo Skeleton 8 Days

Cenevre Saat Günleri'nin En Yeni Saat Modelleri

Bvlgari, Geneva Watch Days süresince, sunumlarını Cenevre Rotonde du Mont-Blanc pavyonunda gerçekleştirdi ve yeni erkek saat modellerini tanıttı. Özellikle Octo ailesinin 10. yıl dönümü olması nedeniyle anlamlı yıllarını kutladığı modellerinden biri Octo Finissimo Skeleton 8 Days oldu. Bvlgari’nin dünyanın en ince saatlerini Octo ailesinden sunduğunu hatırlatmak isterim, hâl böyle olunca Octo Finissimo Skeleton 8 Days’in sadece 2,5 mm kalınlığında olduğunu söylemek çok da şaşırtıcı olmayacaktır. Elle kurum mekanizmasını açığa çıkartan ve nasıl çalıştığını gösteren iskeletleştirilmiş bir kadrana sahip. İsminde de saklı olduğu gibi 8 günlük güç rezervi ile bir dahaki kurulmaya kadar sizi sabırla bekleyecektir. 30 metre su basıncına dayanıklılığı var ve koyu kahverengi aligatör kayışı ile sunuluyor.

Greubel Forsey, Gmt Balancier Convexe

Cenevre Saat Günleri'nin En Yeni Saat Modelleri

Greubel Forsey, yeni GMT modeli etkili tasarımın yanı sıra teknik özellikleriyle de GMT Balancier Convexe’i tanıttı. Yeni modelin tasarım limitleri de şimdiden açıklandı; 2022 ve 2024 yılları arasında her yıl 22 adet üretilecek ve 66 edisyona tamamlanacak.

Greubal Forsey’in simgesi haline gelen kürenin dışını çevreleyen kadranda iki kırmızı üçgen kayarak zamanı gösteriyor. Bu modelde saat 9 konumunda küçük bir alt kadran mevcut ve saat 4 konumunda saniye sayacı görünüyor. 46,5 mm çapında titanyum kasası Greubel Forsey’in farklı bir tarzda ürettiği tasarımlarından.

MB&F, LM Split Escapement Evo

Cenevre Saat Günleri'nin En Yeni Saat Modelleri

MB&F LM Split Second Escapment EVO, iki yeni modelini sundu. Modellerin birbirinden ayrıldığı noktaları renkleri. Siyah kadranlı ve gök mavisi olarak iki farklı modelin alt kadranları da kontrastlık yaratacak tonlardan seçilmiş. 44 mm çapında 5 G titanyum EVO kasası kubbeli safir kristal camın ardından kadranını gösteriyor.

Saat ve dakika alt kadranı daha önceki modele kıyasla 30°lik bir yer değiştirme ile saat 2 ve 3 arasında bulunuyor. Saat 6’da ise güç rezervinin ne kadar kaldığını okuyabiliyoruz. Saat 11 konumunda kasanın yanında gizli dikdörtgen şeklindeki baskısı ile tarih ayarlaması yapılıyor. 80 metre su geçirmezliğe sahip. Bu özelliğini desteklemek amacı ile kurma kolları vidalı olarak tasarlandı. Lake kadran üzerinde indeksler ile zamanı göstermesi çağdaş çizgisini korumasına yardımcı oluyor. Tüm ibre ve indeksler üzerinde karanlıkta okunmasını kolaylaştırıcı Super-LumiNova kaplı. 72 saat güç rezervi var ve 25 adet sınırlı edisyon ile üretildi.

Urwerk, UR-100V UltraViolet

Cenevre Saat Günleri'nin En Yeni Saat Modelleri

Kendini saatçilik dünyasına ilk sunduğu andan itibaren tasarımlarıyla sınırlarda gezmeyi seven Urwerk, Geneva Watch Days için 2022’de UR-100V Ultraviolet modelini tanıttı. Daha çok Hollywood’un hayali kahramanlarında gücü ve cesareti simgeleyen menekşe tonundaki mor renk, alt bir mesaj olarak kullanılıyor.

Markanın 100 ailesine ait olan model, koleksiyonun tüm özelliklerini taşıyor. Tasarım fikri, Dünya’nın Ekvator’da kat ettiği dönme mesafesini ifade etmesi üzerine oluşturuldu. Bu yüzden üç uydu hareketi ile saati gösteriyor. Bağımsız saatçi firmaları arasında en önemlilerinden biri olan Urwerk, modeli 48 saat güç rezervi ile sunuyor. Safir kristal cam ile kadranını koruyan modelin kasa ölçüleri 41.0 mm, 49,7 mm ve 14,0 mm.

Alpina, Alpiner Extreme Regulator Automatic

Cenevre Saat Günleri'nin En Yeni Saat Modelleri

Bir süredir Alpiner Extreme Regulator ile ilgileri üzerine toplayan İsviçreli marka Alpina, modelin yeni jenerasyonunu Alpiner Extreme Regulator Automatic ile tanıttı. 48 ve 41 mm ölçülerinde yastık kasa biçimli model, granit grisi kadrana sahip. 888 adet limitli olarak üretildi.

İsviçre Alpleri’nden ruh alan Alpina bu tasarımında da kadranını kaplayan küçük üçgenlerle dağlarına gönderimde bulunuyor. Mavi kauçuk kayışı ise alt kadranları, bezel ve kadranı ile uyumlu renk taşıyor. 200 metre su basıncına dayanıklı yapısı ile otomatik bir model.

Oris, Divers Sixty-Five

Cenevre Saat Günleri'nin En Yeni Saat Modelleri

Cenevre Saat Günleri’nde tüm dikkatleri üzerinde toplayan bir marka olarak Oris Divers Sixty – Five ile saat severlere beklenilen tadı sundu. 40 mm kasa çapı içerisinde ilk kez ikinci zaman dilimini tanıtıyor ve bunu safir kristal camın netliğinin ardından gerçekleştiriyor. 100 metre su basıncına dayanıklı Diver modelin manyetik alan dayanıklılığı 2250 gauss olarak belirtildi. Saat konumunda belirtildiği gibi 5 gün güç rezervi ile çalışıyor. Hem çelik hem de deri kayış seçenekli sunulması modelin kıyafet tarzı seçeneklerine uyumlu olmasını sağlıyor.

De Bethune, DB25sQP Perpetual Calendar

Cenevre Saat Günleri'nin En Yeni Saat Modelleri

Geneva Watch Days 2022 kapsamında birbirinden güzel modeller tanıtılırken De Bethune’dan farklı bir atak geldi. Daha önce tasarlanıp üretilen DB25 ailesine DB25sQP modeli katıldı. 40 mm çaplı kasası içerisinde, patentli kendinden kurum mekanizması yer alıyor. Elle son dokunuşları gerçekleştirilen gümüş gloşe desenli kadranında saat 12 konumunda De Bethune’ın ay fazı yer alıyor. Mavi paladyum ve çelikten oluşan küre, etrafında pembe altından yıldızlar ile birlikte markanın en karakteristik tasarımlarından biri olarak ışıldıyor. 122 yıl düzeltilme ihtiyacı duymayan Sonsuz Takvim özelliğinin göstergesi ayrıca bu bölümde yer alıyor.

Limitli olarak sınırlandırılan modelden her yıl sadece 15 adet üretilecek.

H.Moser & Cie, Streamliner Tourbıllon Vantablack

Cenevre Saat Günleri'nin En Yeni Saat Modelleri

“Siyahın iddialı tonu olabilir mi?” sorusunun net cevabını H.Moser & Cie yeni modelinin gecenin en karanlığı ile bütünleşen kadranı ile cevaplıyor. Daha önce aynı modelin çelik versiyonunu tanıtmıştı. Cenevre Saat Günleri fuarına özel olarak altın kasa kullanması markanın ilgi odağı olmasını sağladı. Tamamıyla siyah kadranının karanlık tonun 5N kırmızı altın kasası ile daha da ortaya çıkarıyor.

40 mm kasa çapına sahip ve saat altı konumunda mükemmel bir tourbillon ile zamanı hiç sapmadan okuyor. Modele ismini veren VantaBlack için görünmezliğin diğer bir şekli de diyebiliriz. Vanta, Vertically Aligned Nano Tube Arrays (Dikey Hizalanmış Nano Tüp Dizisi) baş harflerinden oluşuyor. Ulusal Fizik Laboratuvarında geliştirilip Surrey NanoSystem şirketinde üzerinde çalışmaları devam ettirilen, dünyanın en karanlık maddesi olarak nitelendiriliyor. Teleskop gibi optik sistem içeren araçlar, otomotiv gibi endüstrilerde kullanılan önemli bir madde. Bu kadar karanlık bir zemin üzerinde zamanı görmek için akan indekslerin ve ibrelerin parıltısını izlemek yeterli. 12 ATM su basıncına dayanıklı.

HYT, Hastroid Supernova Blue

Cenevre Saat Günleri'nin En Yeni Saat Modelleri

Geneva watch Days süresince tanıtılan en renkli kadranlar biri de HYT’nin Hastroid Supernova tasarımıydı. HYT’nin sıvının kadran etrafında yer alan tüp içerisinde hareketi ile saati gösteren modelinin yeni bir yorumunu görüyoruz.

Retrograde, yani başa dönüm hareketini yapan sıvı güzel bir koyu mavi tonu taşıyor. İskelet kadranın saat 3 konumunda 72 saatlik güç rezervinin göstergesi, saat 9 konumunda ise alt saniye kadranı yer alıyor. Dakikaları gösteren ibresinde de aynı ton mavi kullanılmış. Elle kurum kalibreye ev sahipliği yapan kasası ise 48 mm çapında.

Byrne, Gyrodial

Cenevre Saat Günleri'nin En Yeni Saat Modelleri

Byrne ile bağımsız saatçilere yeni bir markanın katılması, bu yılın Geneva Watch Days’in önemli ayrıntılarından biri oldu. Her zaman haberlerini yaptığımızdan daha farklı yepyeni modele sahip Byrne ile Saat Günleri’nde tanıştık. Saatin yaratıcıları ile aynı ortamda olma ve kendi ağzından yaratımları hakkında konuşma fırsatını veren marka John Byrne tarafından yaratıldı.

Sade kadran içerisinde oldukça hareketli tasarlanan modelin rakamları isteğe göre yazı karakteri ile Romen, Arabik, numeretik sayılar veya indeks olarak değiştirilebiliyor. GyroDial, İsviçre saatçiliğinin markaları arasında güçlü bir şekilde varlığını gösteriyor. 41,7 mm çapında titanyum kasası içerisinde otomatik mekanizması yer alıyor.

Günay Demirbağ
Günay Demirbağ Tüm Yazıları