preloader

Premium D-Segmenti’nin Yıldızı: Yeni Mercedes-Benz C-Serisi

Premium D-Segmenti’nin Yıldızı: Yeni Mercedes-Benz C-Serisi

Yazı Boyutu:

Tamamen yenilenerek çok sayıda ilki bünyesinden barındıran Yeni Mercedes-Benz C-Serisi'yle tanıştık. Rotamız Aydın’ın Söke ilçesindeki Priene Ören Yeri ve Doğanbey Köyü…

Yolculuğumuz İzmir’de başlıyor ve Aydın’ın Söke ilçesindeki Priene Ören Yeri ve Doğanbey Köyü’ne doğru gidiyor. İzmir’den Yeni Mercedes-Benz C-Serisi’yle yola çıkarken lansmana özel Edition 1 AMG donanım paketine hayran kalıyoruz. Deneyimimiz sonunda edindiğimiz bilgileri sizlerle paylaşıyoruz…

Işık Oyunu Yaratan Dış Tasarımı

Premium D-Segmenti’nin Yıldızı: Yeni Mercedes-Benz C-Serisi

Öncelikle söylemeliyim ki aracın birbirinden güzel renkleri mevcut. Metalik Spektral Mavisi, Metalik Yüksek Teknoloji Gümüşü ve “Designo Metalik Opalit Beyazı olmak üzere üç yeni renkle seçenekler zenginleştirilmiş. Direksiyon başına geçmeden önce aramızda adeta bir yarış başlıyor ve sonucunda herkes istediği rengi kapıyor! Biz gümüş rengi otomobilimizin yanına gidiyoruz ve ilk olarak dış tasarımını inceliyoruz…

Otomobile yandan baktığınızda, özenle oyulmuş yüzeyler benzersiz bir ışık oyunu yaratıyor. 18 inç ile 19 inç arasında jantlar sportif görünümü tamamlıyor. Markaya özgü ön ızgara, tüm versiyonlara merkezi olarak konumlandırılmış bir “Yıldız”a sahip. AMG tasarım konseptinde krom Yıldız ile elmas desenli ızgara kullanılıyor.

Arkadan bakıldığında bir Mercedes-Benz Sedan otomobiline özgü çizgiler göze çarparken stop lambaları gündüz ve gece görünümüyle dikkat çekiyor. C-Serisi’nin Sedan gövde tipinde ilk kez iki parçalı arka aydınlatma grubu tasarımı kullanılırken aydınlatma fonksiyonları yan paneller ve bagaj kapağındaki stop lambası parçalarına bölünüyor. İsteğe veya donanım paketine bağlı zarif detaylar dış görünümü tamamlıyor.

Sportif ve Dijital İç Tasarımı

Premium D-Segmenti’nin Yıldızı: Yeni Mercedes-Benz C-Serisi

Otomobilin dış tasarımını inceledikten sonra direksiyon koltuğuna oturuyoruz. Konsol, üst ve alt olmak üzere ikiye ayrılıyor. Düzleştirilmiş yuvarlak havalandırma ızgaraları ve gösterişli dekoratif yüzeyler, kalite algısını ve sportifliği güçlendiriyor. Sürücü kokpitini yüksek çözünürlüklü, 12.3 inçlik bir LCD ekran domine ediyor. Havada süzülüyor gibi duran ekran, kokpitin geleneksel yuvarlak göstergeli ekranlarından farklı görünmesini sağlıyor. Araç fonksiyonları dokunmatik ekran üzerinden yönetiliyor.

Yalın ve modern tasarımlı kapı panelleri konsol tasarımıyla bütünleşiyor. Orta konsol gibi kapı panelinin orta bölümünde de metalik yüzeyler kalite algısını arttırıyor. Tutma kolu, kapı açma kolu ve cam kumandaları bu bölümde bulunurken daha yukarıda ise merkezi kilit ve koltuk kumandaları bulunuyor.

“C-Serisi, son on yılda Mercedes-Benz’in en yüksek hacimli modeli. 2014 yılında pazara sunulan güncel nesil, o tarihten günümüze Sedan ve Estate gövde tipiyle 2,5 milyon adedin üzerinde satıldı. 1982 yılından günümüze kadar toplam 10,5 milyon kişiye ulaştı.”

{772286}

Sevdiğimiz 5 özellik:

Premium D-Segmenti’nin Yıldızı: Yeni Mercedes-Benz C-Serisi

  • Otomatik bagaj kapağı kapatma sistemi ve Keyless-Go sürücü ve yolcular için maksimum konfor sunarken, çok kollu jantlar ve AMG tasarımı gövde rengi bagaj üstü spoyleri, sportif bileşenleri oluşturuyor.

  • Gelişmiş sensörler sayesinde yardımcı sistemler sürücüyü manevra yaparken destekliyor. MBUX entegrasyonu işlemi daha sezgisel ve daha hızlı hale getiriyor.

  • Yeni dinamik yürüyen aksamda, yeni bir dört kollu ön aks ve çok kollu arka aks kullanıyor. Yürüyen aksam, gelişmiş süspansiyon, yuvarlanma ve gürültü konforunun yanı sıra çevik sürüş özellikleri ve üstün sürüş dinamiklerini beraberinde getiriyor.

  • Yeni C-Serisi, isteğe bağlı olarak sunulan arka aks yönlendirme ve bununla birlikte ön aksta daha direkt çalışan direksiyon sistemiyle çok daha çevik ve stabil bir sürüş sunuyor.

  • Araçtaki kamera ve sensörler, trafikteki diğer paydaşları algılıyor, güçlü bilgisayarlar verileri ve dijital haritaları milisaniyeler içinde değerlendiriyor ve farlara, şartlara uygun aydınlatma komutunu veriyor.

İzmir-Aydın arasındaki sürüş deneyimimizden biz çok memnun kaldık, sizin de ilk fırsatta Yeni Mercedes-Benz C-Serisi’ni denemenizi tavsiye ediyoruz!

OGGUSTO Yazı İşleri Yöneticisi Cemre Bosnalı’nın diğer yazılarını okumak için tıklayın.

Dünyadan en yeni haberleri ilk bilen olmak için OGGUSTO’nun haftalık e-bültenine kaydolun.

Cemre Bosnalı Zeydanlı
Cemre Bosnalı Zeydanlı Tüm Yazıları