preloader

Yeni Jaguar F-TYPE'a Yakından Bakış

Yeni Jaguar F-TYPE'a Yakından Bakış

Yazı Boyutu:

Jaguar F-TYPE, alışıldık 2 kişilik spor coupe’lerden farklı olarak 1+1 olarak düşünülmüş, sürücünün odak noktasında olduğu bir keyif makinesi aslında…

Bir Jaguar’ın sportif ve dinamizm hisleri olmadan yollara çıkması düşünülemez. Hele ki söz konusu otomobil bir coupe ve boyut olarak da köklerine gönderme yapan bir türden olansa. Jaguar F-TYPE da işte tam bu tanıma uyan harika bir coupe. İlk olarak tanıtıldığı 2013 yılında, markanın uzun zamandır beklenen yeni coupe’si, kompakt boyutlarıyla kıvrak, 5.0 litreye kadar uzanan motor seçenekleriyle etkileyici ve yeri geldiğinde 4×4 sistemiyle de sipariş edilebilmesiyle şaşırtıcıydı. Aradan geçen 7 yılda yenilenme zamanı geldi ve şimdi karşımızda çok daha iyi bir F-TYPE var. Gelin, yenilenmiş Jaguar F-TYPE’ın özelliklerine beraber bakalım.

Jaguar F-TYPE dünyasına ait her şeyi buradan izleyebilirsiniz.

70 yılı aşkın süredir spor otomobil üreten Jaguar’ın tasarım DNA’sı en saf haliyle yeni Jaguar F-TYPE’da somutlaşıyor. İlk olarak coupe versiyonuyla Borusan Otomotiv Jaguar Yetkili Satıcıları ve Jaguar Online Rezervasyon Platformu üzerinden satışa sunulan yeni Jaguar F-TYPE, birkaç ay içinde “Convertible” yani “üstü açık” seçeneğiyle de Türkiye’de yollara çıkıyor. Yeni F-TYPE’ın tasarımında en büyük değişiklik ise önde, farlarda dikkat çekiyor. Jaguar’ın F-TYPE için çok fazla değişiklik yapmasına çok da gerek yoktu. Lakin 2013 yılında bağımsız otomobil gazetelerinden oluşan bir kitle tarafından, dünyanın en saygın ödüllerinden biri olarak kabul edilen WCOTY’den “Dünyanın En İyi Tasarımı” ödülünü kazanmış bir otomobil F-TYPE.

Yeni Jaguar F-TYPE'a Yakından Bakış

Tasarım anlamında otomotiv tarihindeki en ideal oranları F-TYPE’da da görebilmek mümkün. Konuya uzak olanlar için şöyle açıklayalım: Uzun ve alçak motor kaputu, eğimli sonlanan bir tavan, arka tekerleklere yakın oturma pozisyonu ve kısa bir arka tasarım. Bu sayede Jaguar F-TYPE, gelmiş geçmiş en iyi otomobil tasarımı olarak anılan E-TYPE’ın izinden gidiyor.

Yeni Jaguar F-TYPE'a Yakından Bakış

Yeni F-TYPE’da ön bölüm tamamen yeni. Premium LED farlar, keskin bakışlarıyla bir Jaguar’ın hırçınlığını yansıtıyor. Aynı zamanda gündüz farları özelliklerinde de LED kullanılıyor. Gövde rengi tamponun belli bölümlerinde aynen radyatör ızgarasındaki gibi parlak siyah detaylarla dinamizm vurgulanıyor. Leaper adındaki yan hava kanalları da yenilenirken, daha güçlü grafik unsurlar barındırıyorlar. 20 inçlik jantlar sayesinde de yeni Jaguar F-TYPE’ın görselliği adeta bir heykel gibi algılanıyor. Muhteşem bir otomobil tasarımı ancak böyle olurdu dedirtiyor!

Yeni Jaguar F-TYPE'a Yakından Bakış

Jaguar F-TYPE’ın arka tasarımı için de tek bir kelime kullanabiliriz: Muhteşem! Yüksek çamurlukların ince LED stoplar ile birleşimi harikulade bir etki veriyordu, yenilenmesiyle de bu durum korunuyor. Siyah renkli Jaguar yazısı ve hedefine doğru ileri atılan “Jaguar” logosu, dikkat çekiyor. Aydınlatmalarda ise Jaguar’ın “Monogram Deseni” vurgulanıyor. Elbette tamponların içinden çıkan egzozlar ise her zamanki gibi muhteşem bir ses yayıyorlar.

Yeni Jaguar F-TYPE'a Yakından Bakış

Yeni Jaguar F-TYPE’ın iç mekanı 1+1 kişilik olarak adlandırılıyor. Bu, sürücünün her türlü otomobil ile bütünleştiği bir felsefeden kaynaklanıyor. Ancak bu yolcu için yer olmadığı anlamına gelmiyor. İki kişi için lüks bir koza olan iç mekanda, çift iğneli kontrast dikişli döşemeler, markanın kuruluşuna vurgu yapılan “Jaguar Est.1935” süslemeleri, Sienna Tan Windsor deri ile kaplanmış koltuklar ve kapı içleri sayesinde hemen her duyguya sesleniliyor.

Yeni Jaguar F-TYPE'a Yakından Bakış

Jaguar, F-TYPE, “Kullanışlı”, “Zamansız” ve “Güzel” olarak birkaç kelimede anlatabiliyor. Kokpit tasarımında kolay kullanımlı kumanda paneli ve göstergeler, hem işlevsel hem de ergonomik özellikleri sportif bir stille birleştiriyor. İç tasarımda, sürücü odakta kalmaya devam ederken her öğe sadeliği artırmak için yeniden değerlendirildi. Yeni Jaguar F-TYPE’ın Sport ve Performans koltukları, spor otomobiller düşünülerek tasarlanmış.

Yeni Jaguar F-TYPE'a Yakından Bakış

Koltukların daha hafif magnezyum yapısı, daha önceki modeline göre 8 kg'nin üzerinde ağırlık tasarrufu sağlıyor. Koltukların ince formu daha az yer kaplarken, yolcuya daha fazla alan yaratıyor. Performans koltuklar ise dinamik sürüş sırasında daha yüksek yan destek sağlarken, daha fazla konfor için soğutma seçeneği de sunuyor. Direksiyonun 3 kollu tasarımı tüm temel fonksiyonları rahatça yerine getirirken, elleri direksiyondan ayırmadan vites değiştirmeyi sağlayan kanatçıklar ile sürücülere kullanım kolaylığı sağlanıyor.

Yeni Jaguar F-TYPE'a Yakından Bakış

Sürücünün daha da fazla odağa alındığı kokpitte yeni teknolojiler de sunulmaya başlandı. Yüksek çözünürlüklü 12,3 inç TFT gösterge panelinden Apple CarPlay bağlantı imkanı sunuluyor. Multimedya sistemi ise üstün Meridian ses sistemi ile güçlendiriliyor.

Yeni Jaguar F-TYPE'a Yakından Bakış

Yeni Jaguar F-TYPE’ın kalbini 2.0 litre, turbo beslemeli, 300 HP güç üreten, 4 silindirli bir motor oluşturuyor. Direksiyona monte edilmiş vites kanatçıkları ile de yönetilebilen Quickshift isimli otomatik şanzıman hem konfor hem de dinamizmi aynı anda sunabiliyor. 0-100 km/s hızlanmasını sadece 5.7 saniyede tamamlayabilen yeni Jaguar F-TYPE, 250 km/s’de sınırlandırılmış maksimum hıza kadar soluksuz bir şekilde ivmelenebiliyor. Jaguar mühendisleri tarafından geliştirilen “Değiştirilebilir Aktif Egzoz” sayesinde, gerektiğinde sessiz, gerektiğinde de kulaklara bayram ettiren notalar basabilen F-TYPE, piyasada dinlemekten en fazla keyif aldığımız otomobillerden bir tanesi.

Yeni Jaguar F-TYPE'a Yakından Bakış

Yeni Jaguar F-TYPE’a sahip olmak için Jaguar Online Rezervasyon Platformu’ndan mevcut araçları inceleyebilir veya kendi siparişinizi buradan verebilirsiniz.

Birkan Demir Çalışkan
Birkan Demir Çalışkan
editörün tüm yazıları