preloader

Teknoloji Devinin İlk Elektrikli Otomobili: Xiaomi SU7

Teknoloji Devinin İlk Elektrikli Otomobili: Xiaomi SU7

Yazı Boyutu:

Gözünü yükseklere diken Xiaomi’nin çok yakın zamanda yollarda olacak ilk elektrikli arabası hakkındaki tüm detayları keşfedin.

Otomotiv dünyasında son birkaç yılda zirve yapan elektrik dönüşümü, bugün bakıldığında daha önce sektörde olacağını hayal bile etmediğimiz üreticileri kendisine çekiyor. 100 yılı aşan geçmişleriyle geleneksel isimleri bile zor durumda bırakan bu rekabette, Çinli markaların tam gaz pazar açılımları yaptığına şahit oluyoruz. Yepyeni girişimlerin kısa sürede çok ciddi satış adetlerini yakaladığı 2023 yılı, aslında kendisinden sonra gelecek yeni dönemle ilgili mesajlarla geride kaldı. Otomobilin yanında artık tüketici elektroniği alanına odaklanan isimlerin de iştahını kabartan pastaya, kısa süre önce Xiaomi de dahil oldu. İlk elektrikli otomobili SU7 ile “Ben de varım!” diyen Çinli üretici, ortaya çıkarttığı modelle tüm dünyanın dikkatini çekmeyi başardı.

CEO Lei Jun: “Xiaomi, Porsche ve Tesla’ya Rakip Olacak”

Teknoloji Devinin İlk Elektrikli Otomobili: Xiaomi SU7

Geçtiğimiz günlerde düzenlenen tanıtım etkinliğiyle birlikte dünyaya duyurulan Xiaomi SU7 için teknik özellikleri kadar, marka tarafından gelen iddialı açıklamalar da dikkat çekti. Etkinlikte konuşan CEO Lei Jun; “Xiaomi olarak olağanüstü bir araç ortaya koymak için öncelikle temel teknolojileri geliştirmeye odaklanarak büyük yatırımlar yaptık. Önümüzdeki 15-20 yıl içerisinde dünyanın en büyük ilk beş otomotiv üreticisi arasında yer almayı amaçlıyoruz” diyerek Porsche ve Tesla gibi isimleri gözlerine kestirdiklerini ifade etti.

SU7’nin Altyapı Elemanları Xiaomi Tarafından Geliştirildi

Teknoloji Devinin İlk Elektrikli Otomobili: Xiaomi SU7

Tanıtımıyla birlikte büyük ilgi gören Xiaomi SU7 için, Çinli markanın çok ciddi mesai harcağını anlamak zor değil. Şasi, motor ve elektronik altyapı mimarisinin marka içerisinde geliştirildiğinin açıklanmasıyla ekstra dikkatimizi çeken otomobilde, 800V mimari desteğiyle ultra hızlı şarjın kapıları aralanıyor. Xiaomi’nin bağımsız olarak geliştirdiği ve ürettiği E-motorları olan HyperEngine V6/V6s ve HyperEngine V8s de SU7 ile birlikte tüm dünyaya duyuruldu.

Tek ve çift motorlu versiyonlar üzerinden tercih edilebilecek olan SU7 için tek motorlu pakette 299 PS güç ve 400 Nm tork değerleri karşımıza çıkıyor. Çift motorlu kombinasyonda ise rakamlar 673 PS güç ve 838 Nm torka kadar ulaşıyor. Bu verilere paralel olarak SU7’nin 0’dan 100’e hızlanması en iyi oranda sadece 2,78 saniye sürüyor. Otomobilin erişebileceği maksimum sürat ise 265 km/s olarak teknik tabloya yansıyor. Tek motorlu versiyon ise 5,28 saniyede 0’dan 100’e tırmanırken, maksimumda 210 km/s hıza erişebiliyor.

5 Dakikalık Şarjla 220 Kilometre Menzil

Teknoloji Devinin İlk Elektrikli Otomobili: Xiaomi SU7

Elektrikli otomobil konusunda kullanıcıların en hassas noktasının menzil ve şarj olduğunu çok iyi analiz eden Xiaomi, bu tarafta vadettiği rakamlarla da büyük beğeni topladı. Gelişmiş altyapı mimarisi sayesinde 5 dakikalık şarjla 220 kilometre menzil kat edebileceği açıklanan otomobilde, 10 dakikalık dolumla 390 kilometre menzil de çok dikkat çekiyor. 15 dakikalık dolum ise 510 kilometreyi bulan iddiasıyla göz kamaştırıyor.

Bu menzilleri görebilecek batarya paketleri kendi içlerinde çok net çizgilerle ayrışıyor. Tek motorlu ve uygun fiyatlı versiyonda 73.6 kWh’lik kapasiteyle gelen pakette, Çin test döngüsünde 668 kilometrelik menzil verisi karşımıza çıkıyor. Çift elektrik motorlu versiyonda ise CATL kaynaklı 101 kWh’lik paketle menzil iddiası 800 kilometreye kadar esneklik gösteriyor. Bu rakamların yakalanabilmesindeki önemli etmenlerden birisinin de SU7’nin aerodinamik tasarımı olduğunu belirtmemiz gerekiyor. “0.195 cd” sürtünme katsayısı ile dünyanın en verimli otomobil tasarımlarından birisine bakıyoruz. Bu tasarımın arkasında eski Mercedes tasarımcısı James Qiu’nun olduğunu da belirtmeden geçmeyelim.

Teknolojik Kabin Dikkat Çekiyor

Teknoloji Devinin İlk Elektrikli Otomobili: Xiaomi SU7

SU7’nin otomobil yüzü kadar beraberinde getireceği teknolojik standartlar da merak ediliyordu. Xiaomi’nin teknoloji ve yazılım merkezinde şekillenen üretici olmasının etkisindeki bu beklentiler, otomobilin kullanıcı odaklı kabininde büyük oranda karşılık buluyor. Konsolun merkezinde 16,1 inçlik devasa bir multimedya ekranla tanıtılan SU7’nin bu ekranı 3K çözünürlük sunuyor. Yazılım arayüzü Xiaomi imzası taşıyan bu ekranın en büyük destekçisi ise 7,1 inçlik sürücü ve HUD ekranı olacak. Arka tarafta seyahat eden yolcular için de koltuklara entegre şekilde “Xiaomi Mi Pad” tablet ekranlar tercih edilebiliyor. Kullanıcılar SU7 üzerinden Xiaomi akıllı saat ve ev elektroniği ürünlerini de eşleyebilecek. Bu da kullanıcı ekosistemi yaratma konusunda önemli bir ayrıcalığı da beraberinde getiriyor.

SU7’nin otonom sürüş teknolojisi de önemli donanımların temelinden güç alıyor. “Xiaomi Pilot ADAS” adıyla kombine edilen adaptif sürüş destek asistanlarının kusursuz görev yapması için otomobilde; 1 adet lidar, ultrasonik radarlar ve 11 yüksek çözünürlüklü kameradan faydalanılıyor. SU7 bu sayede otoyol sürüşünde üst seviye otonom sürüş deneyimi sunarken, şehir içerisinde de kendi kendini park edebiliyor.

Teknoloji Devinin İlk Elektrikli Otomobili: Xiaomi SU7

Tüm bunlarla birlikte Xiaomi SU7’nin saklama alanı tarafında da rakiplerinin önünde bir adımla tasarlandığını görüyoruz. Arka bölümünde 517 litrelik bagaj hacmiyle gelen otomobilin kaputunun altında da 105 litre gibi çok cömert bir ek alan mevcut. Ön bölümdeki ek alanın Tesla ve Porsche gibi rakiplerin ötesine geçmesi dikkat çekiyor. 2024’ün ilk yarısı içerisinde seri üretimi başlaması beklenen Xiaomi SU7’nin başlangıç fiyatının 45.000 doların altında olması bekleniyor. Çinli teknoloji devinin otomotiv dünyasına geçiş sürecinde yaklaşık 1.4 milyar dolarlık yatırımı devreye alması, önümüzdeki süreçte yeni tip modellerin de bizi beklediğinin önemli işaretleri arasında.

{35101}

Ozan Öğretmenoğlu
Ozan Öğretmenoğlu Tüm Yazıları