preloader

Togg T10F Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Togg T10F Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yazı Boyutu:

Yerli otomobil girişimi Togg’un CES 2024 etkinliğinde tanıtılan ve ikinci modeli olarak yollara çıkacak T10F’i tüm detaylarıyla keşfedin.

Geride bıraktığımız 5 yıllık süreçte çok hızlı ve başarılı adımları hayata geçiren yerli otomobil girişimi Togg, SUV modeli T10X‘in ardından aileye ikinci modeli ekliyor. Hemen her fırsatta kendilerini bir teknoloji şirketi olarak lanse eden CEO Gürcan Karakaş, yeni sedan model T10F‘in tanıtımını da dünyanın en büyük teknoloji fuarı olan CES 2024 kapsamında gerçekleştirdi.

Togg T10F; Konseptten Seri Üretime Geçiş

Togg T10F Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Togg’un hayata geçirilme sürecinin öncü planlarından birisi olarak ilk kez 2019’da konsept olarak lanse edilen sedan modeli, bugün karşımıza revize edilmiş bir tasarım çizgisiyle çıkıyor. Son yıllarda otomotiv dünyasında popüler olan Fastback karakteri takip eden Togg, modelin adını da bu çizgi üzerine oluşturmayı tercih ediyor. T10F’in ön kısmında, sportif panele entegre edilmiş uzun, ince dönüş göstergeleri ile bir Togg imzası olan ‘bumerang’ şeklindeki gündüz farları yer alıyor. Arka bölümde de tek parça LED ışık imzası dikkat çekiyor.

600 Kilometrelik Menzil Hedefi

Togg T10F Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Togg T10F’in altyapı elemanlarının büyük oranda SUV modeli T10X ile aynı olduğunu söylemek mümkün. Paylaşılan bilgilere baktığımızda T10F’in RWD (standart menzil arkadan itiş), RWD (uzun menzil arkadan itiş) ve çift motorlu olmak üzere üç farklı teknik ve iki farklı donanım özelliğiyle pazara çıkacağını görüyoruz.

218 Beygir güç ve 350 Nm tork üreten T10F RWD (arkadan itiş) versiyonu kendi içerisinde iki farklı batarya seçeneğiyle geliyor. 52,4 kWh kapasiteli batarya ile 350+ menzil hedefleyen Togg, 88,5 kWh’lik yüksek kapasiteli pakette ise 600 kilometreye varan menzili yakalamak istiyor. T10F’in 0-100 km/s hızlanması 4,6 saniye olan, 700 Nm tork üreten çift motorlu AWD (dört çeker) versiyonu ise 530 kilometreye varan bir menzil sunmayı hedefliyor. T10F’in hızlı şarj tarafında ise 180 kW’lık üst limitle gelmesi bekleniyor. Togg cephesi, arka süspansiyon sisteminde de bağımsız mimariden faydalanıldığını da açıkladı.

Uzaktan Güncelleme Desteği

Togg T10F Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Togg’un ilk andan itibaren öne çıkarttığı teknoloji desteği, T10F’te de altyapı elemanlarıyla kendisini hissettiriyor. Kokpit bölümündeki dijital panel yaklaşımıyla ilk andan itibaren bunu kullanıcıya hissettirmek isteyen marka, uzaktan güncelleme desteğiyle de bağlantılı bir teknoloji deneyimi vadediyor. T10F, uzaktan güncellemeler (OTA) ile sürekli kendini yenileyebilen sürücü destek sistemleri sayesinde sürüş güvenliği ve konforunu dönemsel iyileştirebiliyor.

Togg, T10F ile birlikte kullanıcılara V2L özelliğini de sunmaya hazırlanıyor. T10F bu sayede aynı zamanda harici bir güç kaynağı olarak kullanılmasına olanak tanıyan cihazdan elektrikli aletlere enerji aktarımı (V2L) teknolojisine sahip olacak. Bu teknoloji sayesinde Togg kullanıcıları akıllı cihazlarını tam anlamıyla üçüncü bir yaşam alanı olarak kullanabilecek.

Yüksek Seviye Güvenlik Elemanları

Togg T10F Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Modelin resmi tanıtımıyla birlikte merak edilen belli başlı donanım destekleri ve güvenlik standartları da netlik kazandı. Euro NCAP programının tüm testlerinden en yüksek seviye olan 5 yıldızı alacak şekilde tasarlandığı vurgulanan T10F’te yedi adet hava yastığı standart geliyor. Modelde trafik işareti algılama sistemiyle birlikte çalışan dur-kalk fonksiyonlu akıllı adaptif hız sabitleyici ve akıllı şerit takip sistemi & şeritten ayrılma ikazı gibi özellikler de dikkat çekiyor. “Yoğun trafik pilotu” asistan özelliğine de sahip olacak T10F’te, kullanıcılar 15 km/saat hıza kadar olan yoğun trafikte ellerini direksiyondan ayırıp T10F’in kontrolünde ilerleyebiliyor. Bu özelliğin V2 donanım seviyesine sahip olan modellerde geleceğini de belirtmeden geçmeyelim. T10F, yine V2 donanım seviyesinde standart olarak bir çevre görüş kamerası, kör nokta asistanı, sürücü dikkat asistanı, gelişmiş elektronik denge kontrolü ve otomatik park asistanı özelliklerini de kullanıcılarla buluşturacak.

Satışlar 2025’te Başlıyor

Togg T10F Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bu yıl içerisinde Almanya merkezli olarak Avrupa’ya açılmaya hazırlanan yerli otomobil girişimi Togg, CES 2024 kapsamında tanıtılan T10F’in satışlarını bekleyenlere ise üzücü bir haber verdi. Modelin Türkiye satışlarının 2025 yılında başlayacağının duyurulduğu etkinlikte Avrupa planları da dikkat çekiyor.

{226867}

Ozan Öğretmenoğlu
Ozan Öğretmenoğlu Tüm Yazıları