preloader

Tesla Model Y Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Tesla Model Y Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yazı Boyutu:

ABD merkezli otomobil şirketi Tesla’nın Türkiye’de satışa sunulan Model Y otomobili ile ilgili tüm detayları keşfedin.

Otomotiv sektöründeki taşları yerinden oynatan, elektrikli otomobillere bakışı topyekun değiştiren marka Tesla, Instagram hesabından yaptığı “Türkiye 4/4” paylaşımı ile tüm dikkatleri kendine çekmişti. Paylaşımda yer alan Model Y modeli, Türkiye’ye gelecek ilk Tesla otomobilinin olacağının ipuçlarını vermişti.

Satışa sunulan otomobil renklerinden ilk olarak “Pearl White Multi-Coat” ve “Solid Black” geldi. Ardından “Quicksilver”, “Deep Blue Metallic” ve “Midnight Cherry Red” renklerinin satışa sunuluyor. Teslimatları ise hızlı bir şekilde yapılmaya devam ediyor.

Türkiye’de satılan elektrikli otomobiller arasında 1. sıraya, tüm otomobiller arasında Fiat Egea Sedan, ve Egea Cross’tan sonra 3. sıraya yerleşen Tesla, resmi satış rakamlarını da paylaştı. 2023 yılının Eylül ayında 4700 adet satılan Model Y, 2023 Haziran ve Ağustos arasında da 5500 adet satmıştı. Bu durumda Eylül sonunda 10.000’den fazla Tesla Model Y’nin teslimi tamamlanmış oldu.

Türkiye’de satışa sunulan Model Y modellerinin fiyatları ise şöyle (Aralık 2023* fiyatları)

  • Tesla Model Y: 2 milyon 305 bin 854 TL’den başlayan fiyatlarla
  • Model Y Long Range: 2 milyon 887 bin 834 TL’den başlayan fiyatlarla
  • Model Y Performance: 2 milyon 5 bin 338 TL’den başlayan fiyatlarla

Otomobil tutkunlarının heyecanla takip ettiği Tesla’nın Model Y otomobilini yakından tanıyalım.

Tesla Model Y’yi Nerede İnceleyebilirsiniz?

Tesla Model Y Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Türkiye pazarına ilk giren Tesla Model Y modelini, Akasya AVM’de inceleyebilirsiniz. Ayrıca Ankara Armada Alışveriş Merkezi’nde açılan ilk Tesla perakende mağazasından da modeli inceleyebilirsiniz.

Tesla Model Y modeli, markanın internet sitesinden sipariş edilerek de satın alınabiliyor. İstediğiniz özelliklerle donatabildiğiniz Tesla Model Y’yi baştan oluşturup bekleyebileceğiniz gibi stoklardaki araçlardan birini de satın alabiliyorsunuz.

En Makul Tesla Modeli

Tesla Model Y Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Model S ile Model 3 arasındaki farklar gibi Model Y de Model X’teki pek çok havalı özelliğe sahip değil. Örneğin yukarıya doğru açılan, Falcon Doors (Şahin Kapılar) isimli arka kapılar Model Y’de yok. Ama bu, modele karşı olan ilginin azalmasına etken değil. Model Y’nin en büyük avantajı, daha ulaşılabilir bir fiyata yüzde 100 elektrikli bir SUV otomobile sahip olabilmek. Zaten temel elektrikli ulaşım için de gerekenlerin tamamı Model Y’de yer alıyor.

{35101}

Mermi Gibi Hız Dileyene Elektrikli SUV!

Tesla Model Y Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Tesla Model Y’nin 0-100 km/s hızlanması 3.5 saniye gibi muhteşem bir sürede gerçekleşebiliyor. Bundan elbette kademesiz otomatik vites (Alışıldık bir şanzımanı yok), elektrikli motorların direkt tekerlekleri hareket geçirme imkânı ve bir SUV için rekor seviyedeki 0.23 Cd’lik rüzgar sürtünme katsayısı etkili oluyor. Bataryaları tam şarjlı haldeyken, versiyona göre yaklaşık 480 km veya 533 km menzil sunabilen Tesla Model Y, süper hızlı şarj istasyonlarında 15 dakika içerisinde 270 km’lik menzil sunabiliyor. Bu sayede hep çekinilen uzun yolda elektrikli otomobil sürme deneyimi de gerçek oluyor.

Ayrıca Tesla, İstanbul, Edirne, Bolu ve Ankara’da toplam 30 şarj yeri içeren, ülkenin ilk Supercharger istasyonlarını açmayı planlıyor. Bununla birlikte Tesla sahipleri kolayca Ankara’dan Lisbon’a veya Norveç’te kuzey kutup dairesinin de kuzeyine Trömsö’ye seyahat edebilecek.

Tesla Model Y’nin Özelikleri

Tesla Model Y Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Tesla Model Y’de elbette markanın gelişmiş güvenlik ve otonom sürüş donanımları sunuluyor. Yazılımları her geçen gün güncellenen Tesla’da eğlenceli detaylar da var. İç mekânında 15 inçlik tek bir ekrandan başka bir adet direksiyon simidi, vites ve silecek kolları, cam açma butonları ve iki bardaklık haricinde hemen hemen hiçbir şey olmayan Tesla Model Y’de buna rağmen panoramik cam tavan unutulmamış. Elektrikli motorları sebebiyle ön ve arkada iki farklı bagajı olan aracın pilleri ise zemine yerleştirilerek ağırlık merkezinin olabildiğince yere yakın olması mümkün kılınmış. Arkadan itişli veya dört tekerlekten çekişli versiyonlarında farklı menziller de sunabilen Tesla Model Y, sadece Almanya’daki Giga Berlin fabrikasında haftada 5 bin adetlik üretim kapasitesiyle yollara çıkıyor.

{26992}

Birkan Demir Çalışkan
Birkan Demir Çalışkan Tüm Yazıları