Tamamen Elektrikli Mercedes-EQ Modellerinin Özellikleri

Tamamen Elektrikli Mercedes-EQ Modellerinin Özellikleri

Her geçen gün artan elektrikli otomobil seçeneklerindeki en fazla seçeneği sunanlardan bir tanesi olan Mercedes-Benz’in beş EQ modelinin özelliklerini keşfedin.

Her geçen gün artan elektrikli otomobil seçeneklerindeki en fazla seçeneği sunanlardan bir tanesi Mercedes-Benz. 1886’dan günümüze, “otomobilin mucidi” olarak anılan marka, bu değişim içerisinde, tamamen elektrikli modellerini 2016’dan kurulan Mercedes-EQ altında yürütüyor. 2024 yılına kadar her segmentte elektrikli bir otomobil alternatifi sunmaya hazırlanan Mercedes-Benz, 2030 yılına kadar, koşulların izin verdiği tüm pazarlarda sadece tamamen elektrikli otomobil üretmek için hazırlıklarını sürdürüyor. An itibarıyla 5 Mercedes-EQ modelinin gözler önünde olmasından ve Türkiye’de satın alınabilmesinden bahsedebiliyoruz. 2020’nin sonlarında yollara çıkan tamamen elektrikli SUV, EQC’nin ardından markanın lüks sınıftaki tamamen elektrikli ilk sedan otomobili EQS de Türkiye’de 2022 yılında yollara çıktı. Sırada EQA, EQB ve EQE var. Gelin bu elektrikli otomobillerin detaylarına birlikte göz atalım.

“2022 ve 2030 yılları arasında batarya elektrikli araçlara yapılan yatırımlarımız toplamda 40 milyar Euro’yu aşacak” – Ola Källenius

 

EQC: Mercedes’in tamamen elektrikli ilk SUV’si

Mercedes-Benz elektromobiliteye yönelik yeni ürün ve teknolojilerini sunduğu yeni Mercedes-EQ markasını, ilk kez 2016 Paris Otomobil Fuarı’nda tanıtmıştı. Kısa bir süre sonra da markanın ilk tamamen elektrikli modeli EQC yollarla buluştu. Mercedes-EQ tasarım anlayışıyla “İlerici lüks” (Progressive Luxury) tasarım dilini kullanan EQC, SUV ile SUV Coupé arasında bir görünüm sunuyor. Önden bakıldığında farları ve ızgarayı çevreleyen siyah panel dikkat çekiyor. Bir ilk olarak siyah panelin üst kenarı fiber optik bir hat ile dolduruluyor. Söz konusu hat, gündüz farlarını birbirine bağlamasıyla karakteristik bir Mercedes-Benz özelliği olarak öne çıkıyor.

EQC’nin iç mekanında son derece kaliteli bir iç mekan dikkat çekiyor. Araçtaki gösterge paneli sürücü odaklı bir kokpit mimarisine sahip. Kokpitin belirli yerlerindeki “rosé-gold” dekorasyon ile hem lüks hisse vurgu yapılıyor hem de ileri teknoloji üssü hissiyatına odaklanıyor.

Adeta safkan spor otomobiller kadar yüksek, 408 HP güç ve 760 Nm tork üreten iki elektromotoruyla EQC, 5,1 saniyede 0-100 km/s hızlanmasını tamamlayabiliyor. Yollara çıkan ilk Mercedes-EQ modeli olan EQC, 403 km menzil sunabiliyor.

EQS: Elektrikli otomobillerin S-Serisi

Mercedes-EQ, tamamen elektrikli EQS ile lüks segmenti yeniden tanımlıyor. “Elektrikli otomobillerin S-Serisi” olarak tanımlanan EQS, aynı zamanda Mercedes’in sıfırdan geliştirdiği, üst sınıf elektrikli araçlara yönelik modüler mimariye dayanan ilk model olmasıyla da dikkat çekiyor. Üstün teknoloji ve tasarım detaylarıyla elektrik ve lüks segmentin dönüm noktası EQS’in ilk aşamada 385 kW (523 HP) gücündeki EQS 580 4MATIC modeli Türkiye’de satışa sunuldu.

4.3 saniyede 0-100 km/s hızlanmasını tamamlayan, 2 elektrikli motoruyla 4x4 özellikli EQS 580 4MATIC, 648 km elektrikli menzil sunmasıyla, an itibarıyla endüstrideki en uzun seyahat menzili sunabilen elektrikli otomobil unvanını barındırıyor. EQS, koşulların izin verdiği en yüksek kapasiteli şarj istasyonlarında sadece 31 dakikada şarj olabiliyor.

EQS, otomotiv dünyasına o kadar fazla en ve ilk kazandırdı ki bunları saymaya kalksak bu sayfada kalamayız. O sebeple en dikkat .ekici özelliklerden bir kaçını paylaşmak isteriz. 0.20 Cd (Coefficient Drag-Sürtünme katsayısı) değeri ile dünyanın en aerodinamik seri üretim otomobili. Havayı en iyi yaran otomobil olmasında “One-Bow” adındaki tasarım etkili oluyor. Gerilmiş bir yay gibi akışkan yapıdaki gövde, daha düşük enerji harcanması anlamına geliyor. Aynı zamanda benzersiz bir sessizlik, akustik konfor sağlıyor.

EQS’in iç mekanını domine eden Hyperscreen ise 3 ekranı kapsayan ve kokpitte boydan boya uzanan bir cam ekran. Ön yolcuya ait 12,3 inçlik OLED ekran, yolcu koltuğunda da kişiselleştirme ve kontrol alanı sağlıyor. Yasal düzenlemelere bağlı olarak sürüş sırasında eğlence işlevlerine sadece bu ekrandan erişim sağlanabiliyor. Akıllı kamera tabanlı bir güvenlik sistemi, sürücünün ön yolcu ekranına baktığını algılaması halinde otomatik olarak ekranı karartıyor. EQS’teki ENERGIZING AIR CONTROL PLUS ise yaklaşık 150 futbol sahası büyüklüğünde alanı temizleyebilen bir havalandırma sistemi.

EQA: Kompakt SUV’de dinamik elektrikli

Mercedes-EQ ailesinin tamamen elektrikli kompakt ve dinamik SUV modeli EQA, 2022’de Türkiye’de satışa çıkıyor. Her yaştan, her kitleye hitap etme geleneği ile farklı ihtiyaçlar için farklı çözümler sunmaya devam eden marka, EQA ile müşterilerine ilk kez kompakt segmentte de tamamen elektrikli, şehir içi kullanıma uygun ve 422 km’ye kadar son derece güçlü menzili ile yeni bir elektrikli Mercedes deneyimi sunuyor.

GLA’nın yakın bir akrabası olan EQA, bu modelin tüm heyecan verici, maceracı özelliklerini bünyesinde barındırıyor ve bu özellikleri, verimli bir elektrikli güç aktarma sistemiyle birleştiriyor. EQA, DC şarj istasyonlarında yalnızca 32 dakikada yüzde 80 doluluk oranına ulaşabiliyor.

EQA 350 4MATIC, ön ve arka aksta yer alan iki elektrikli motorun ürettiği toplam 292 HP güç ile 0-100 km/s hızlanmasını yaklaşık 6 saniyede tamamlayarak muhteşem bir performans ortaya koyuyor.

EQB: Hem kompakt SUV hem de 7 kişilik

2022’de Mercedes-EQ ailesine eklenecek bir diğer modelin abı EQB. İster çekirdek, isterse de kalabalık aileler olsun, 7 kişilik koltuk seçeneğine sahip EQB böylece sadece kompakt sınıfın değil, aynı zamanda elektrikli otomobil dünyasının da istisna örneklerinden biri olarak öne çıkıyor. Üçüncü sıradaki iki kişilik ek koltuk sırası, 1,65 metreye kadar yolcuları rahat ettirmenin yanında çocuk koltuklarının da eklenmesine olanak sağlıyor.

İlk olarak EQB 300 4MATIC olarak Türkiye yollarına çıkacak olan tamamen elektrikli araç, Mercedes-EQ’nun tamamen elektrikli araç dünyasının karakteristik tasarım detayı olarak ön ve arkada LED ışık şeridi kullanılıyor. İç mekanda geniş ön konsol tasarımı, sürücü ve ön yolcu alanlarında geniş ve ferah bir kabin imkanı sağlıyor. 407 km elektrikli menzil sunabilen EQB, özellikle şehir içindeki koşturmacanın içinde emisyonsuz sürüş sağlamasıyla geleceğe daha temiz bir dünya bırakmak isteyenleri hedefliyor.

EQE: E-Serisi’nin sportif ve elektrikli sedan kardeşi

Mercedes-EQ markasının elektrikli araçlara özel, elektrik mimarisine dayanan ikinci model olan EQE, EQS ile benzerlikler göstermesinin yanında, konumlandırmada E-Serisi’ne denk gelen bir noktada. Sportif üst sınıf bir sedan olan EQE, ilk olarak EQE 350+ modeliyle Türkiye’ye giriş yapıyor. Tek elektrikli motoruyla 292 HP gibi etkileyici bir güç sunarken 6.4 saniyede 0-100 km/s hızlanmasını tamamlıyor ve 210 km/s’de sınırlandırılan bir maksimum hıza ulaşabiliyor. 613 km tamamen elektrikli menzil sunabilmesiyle türünün en iddialıları arasına yerleşirken, 100 km’de 15.9 ile 18.7 kWh elektrik tüketimiyle de bu araçlardaki gelinen noktayı işaret ediyor.

EQS ile karşılaştırıldığında, EQE biraz daha kısa dingil mesafesi, daha kısa ön ve arka uzantıları ve daha fazla girintili omuzlarla daha atletik bir duruş sergiliyor. Yenilikçi farları ve siyah radyatör ızgarasıyla Mercedes-EQ neslinin bir üyesi olduğunu gösteriyor. Söz konusu siyah radyatör paneli, aynı zamanda ultrason, kamera ve radar gibi sürüş destek sistemlerinin çeşitli sensörlerine ev sahipliği yapıyor. EQE, AMG Line 297 veya Electric Art dış tasarım ile birlikte isteğe bağlı olarak üç boyutlu yıldız desenli Mercedes-Benz deseni ile süslenebiliyor. Bu detay 1911’de ticari marka olarak tescil edilen Daimler-Motorengesellschaft şirketinin orijinal yıldızına gönderme yapıyor.

*Bu içerik Mercedes-Benz iş birliğinde hazırlanmıştır.

 

OGGUSTO Otomobil Editörü Birkan Demir Çalışkan’ın diğer yazılarını okumak için tıklayın.

Dünyadan en yeni haberleri ilk bilen olmak için OGGUSTO’nun haftalık e-bültenine kaydolun.

Popüler Yazılar

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.

SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.