preloader

Suzuki Vitara Hibrit Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Suzuki Vitara Hibrit Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yazı Boyutu:

Suzuki Vitara Hibrit, her evde bulunması gereken, ailenin tüm fertlerinin ihtiyaçlarını karşılayan bir alet gibi hissettiriyor. “Suzuki Akıllı Hibrit Teknolojisi: #HibritinTurbosu” sloganıyla tanıtılan, hem turbo benzinli hem de elektrik destekli Suzuki Vitara Hibrit’e yakından göz atalım.

Arazi araçlarının adının SUV’ye evrildiği ilk model nedir diye sorsak; pek çoğumuz Suzuki Vitara olarak yanıtlayacaktır. Doksanlı yıllarda hayatımıza giren ve yaklaşık 30 yıldır aralıksız biçimde, farklı jenerasyonlarıyla kompakt boyutlu SUV seçenekler arasındaki köklü pozisyonunu yenilikleriyle devam ettiren Suzuki Vitara, yakın dönemde seriye eklenen hibrit yani elektrik destekli benzinli motoruyla bir kez daha adından söz ettiriyor. Suzuki Vitara’nın köklü model adı, onu bir yatırım aracına da dönüştürüyor. Yaşı ne olursa olsun Vitara, her zaman kolaylıkla satılabiliyor. Söz konusu bu durum, yeni hibrit seçenek ile yakın gelecekte de sürdürülebileceğe benziyor. “Suzuki Akıllı Hibrit Teknolojisi: #HibritinTurbosu” sloganıyla tanıtılan, hem turbo benzinli hem de elektrik destekli Suzuki Vitara Hibrit’e yakından göz atalım.

Suzuki Vitara Hibrit Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Suzuki Vitara, bir süredir B-SUV kategorisinin en fazla tercih edilenleri arasında yer alıyor. Bu başarısında kompakt boyutları, otomatik şanzıman ve 4×4 çekiş opsiyonu sunmasıyla pek çok rakibinden sıyrılmasını biliyor. Bir de çift renk seçeneği sunmasıyla da kişiselleştirme konusunda önemli bir seçkinlik kazanıyor. Suzuki Vitara Hibrit ise tüm bunlara ek olarak; özellikle şehir içinde düşük yakıt tüketimi sunmasıyla albenisini arttırıyor. Atmosferik motorlara göre turbo beslemeli olmasıyla da daha yüksek performans sunabiliyor. Üstelik, tamamı 6 kademeli otomatik şanzımana sahip Suzuki Vitara Hibrit modellerinde 4×2 ya da 4×4 arasında da seçim yapabiliyorsunuz. AllGrip adındaki 4×4 sistemi, tamamen otomatik çalışmasıyla da sizin ihtiyaç duyduğunuz anlarda devreye girerek yakıt tüketim avantajı sağlıyor.

Suzuki Vitara Hibrit Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Suzuki Vitara Hibrit, pratik kullanım özelliklerini çok kapsamlı donanımıyla destekliyor. 9 inçlik multimedya sistemi, 4,2 inçlik renkli LCD bilgi ekranı, açılabilir panoramik cam tavan ve otomatik klima gibi özellikleriyle kullanıcıların pek çok ihtiyacına karşılık veren Suzuki Vitara Hibrit, ileri güvenlik özellikleriyle de dikkat çekiyor. Suzuki Vitara Hibrit’in güvenlik özellikleri arasında; Çift Sensörlü Fren Destek Sistemi (DSBS), Kör Nokta Uyarı Sistemi (BSM), Arka Çapraz Trafik Uyarı Sistemi (RCTA), Trafik İşareti Tanımlama Sistemi (TSR), Şerit Takip İhlal ve Uyarı Sistemi ile Adaptif Hız Sabitleme Sistemi (ACC) yer alıyor.

Suzuki Vitara Hibrit Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Suzuki Vitara Hibrit’in elektrik destek sistemi için aracı prize takmanıza gerek yok. 1.4 litrelik turbo beslemeli “BOOSTERJET” isimli direkt enjeksiyonlu benzinli motoruna 48V Suzuki Akıllı Hibrit Teknolojisi eşlik ediyor. Bu teknoloji, elektrik motor fonksiyonuna sahip bir 48V ISG (Entegre Marş Alternatörü), 48V lityum iyon batarya ve 48-12V DC/DC dönüştürücüden oluşuyor. Tüm sistem otomatik olarak kendi kendine çalışarak sizin gaz tepkinize en uygun şekilde tüketimi belirliyor. Özellikle şehir içinde yakıt tüketimini inanılmaz biçimde düşüren bu teknoloji, güç ya da tork gereksinimi olduğunda da içten yanmalı motora elektrikli bir destek sağlıyor. Suzuki’nin açıkladığı yakıt tüketim değerleri, kullanıma bağlı olarak, 100 kilometrelik mesafede 4.8 ile 7.8 litre arasında değişiyor.

{8859}

Suzuki Vitara Hibrit Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Suzuki Vitara Hibrit, 2000 devir/dakika gibi oldukça düşük bir noktada, bu türdeki bir SUV’den beklenmeyen bir ivmelenme sunuyor. Ayrıca, elektrikli motor gibi çalışan ISG, yavaşlama sırasında motorun rölanti devrini arttırarak yakıt kesme fonksiyonunu başlatıyor. Bu sayede düşük hızlarda ya da ayağınızı gazdan çektiğinizde, hiç benzin harcamadan, süzülerek ilerlemenize devam edebiliyorsunuz.

Suzuki Vitara Hibrit’in orta konsolundaki oldukça sade ancak kullanışlı çevirmeli butondan dört tekerden çekiş modlarını seçebiliyorsunuz. Otomatik, spor, kar veya kilit seçeneklerinden birini seçerek sistemin nasıl hareket etmesi gerektiğine karar verebiliyorsunuz. İsterseniz, şehirde yakıt tasarrufu, isterseniz doğada 4×4’ün performansını sonuna kadar kullanabilirsiniz.

{772594}

Suzuki Vitara Hibrit’in 9 farklı renk seçeneğinde dilerseniz tavanı farklı renklerde de tercih edebiliyorsunuz. Neredeyse tüm SUV’lerin birbirini andırdığı bugünlerde, markanın karakteristik detaylarıyla ve pratik kullanım boyutlarıyla ayrışan Suzuki Vitara Hibrit için bizim favori kombinlerimizde “Kozmik Siyah Tavan” mutlaka tercih edilmeli. Ana gövde rengi olarak kırmızı, güneş sarısı ya da turkuvaz mavi ise en sevdiklerimiz arasında.

*Bu içerik Suzuki iş birliğinde hazırlanmıştır.

Birkan Demir Çalışkan
Birkan Demir Çalışkan Tüm Yazıları