preloader

Yeni Škoda Fabia Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yeni Škoda Fabia Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yazı Boyutu:

Küçük sınıfta akıllıca bir seçim yapmak isteyenlerin ilk adreslerinden biri olan ŠKODA FABIA, yeni neslinde bu konumu güçlendiriyor.

Yeni milenyuma girerken yollara çıkan ve 2022 itibarıyla dördüncü jenerasyonuyla Türkiye’deki serüvenine devam eden ŠKODA FABIA, her zaman olduğu gibi küçük sınıfta güvenilirlik, sağlamlık, konfor ve teknolojileriyle “Simply Clever” felsefesini yansıtıyor. Škoda’nın uzun yıllardır uyguladığı “Simply Clever” felsefesi sayesinde tüm Škoda modelleri, basit ancak pek çok otomobil üreticisinin sunmadığı, hayatı kolaylaştıran detaylarla bezeliler. Yeni ŠKODA FABIA’da bu ekol yeni gereksinimlerin eklenmesiyle artarak devam ediyor.

Tasarımıyla Daha Kesin

Yeni Škoda Fabia Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Her geçen nesilde daha iddialı hale gelen Fabia, yeni nesliyle sınıfının en geniş otomobili olarak öne çıkarken aynı zamanda artan konfor özellikleri ve yüksek sürüş dinamikleriyle de dikkat çekiyor. Dikkat çekici tasarımını yeni neslinde daha da ileriye taşımayı başaran Fabia, mevcut Škoda tasarım dilini atletik oranlarla daha dinamik bir hale getirdi. Altıgen ön panjur, keskin ve daralan ön farlarıyla daha hırçın bir görünüm sunuyor.

Yeni Škoda Fabia Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yeni ŠKODA FABIA’nın arka tasarımında, bagaj kapağına uzanan, iki parçalı arka far grubu tasarımı değişimin göstergesi ve aynı zamanda Škoda SUV ailesindeki örneklerle de benzerlik gösteriyor. Yeni nesil modüler MQB-A0 platformu üzerinden yükselen yeni Fabia, selefiyle hemen hemen aynı ağırlıkta olmasına rağmen 111 mm daha uzun bir otomobil. 4.108 mm’lik uzunluğuyla yeni Fabia, 4 metre sınırını aşan ilk Fabia oluyor.

Bagaj Hacminde Gelenek Korunuyor

Yeni Škoda Fabia Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Büyüyen ölçüler, yaşam alanında da büyük bir genişlemeyi beraberinde getiriyor. Önceki modelde de sınıfının en genişlerinden biri olan bagaj hacmi, yeni nesilde 50 litre daha artarak 380 litreye ulaştı. Škoda’nın diğer modellerinde de rastladığımız, sınıflarının en geniş bagaj özellikleri, Fabia’da da sürdürülüyor. Arka koltuklar yatırıldığındaysa toplam bagaj hacmi 1.190 litreye kadar yükseltilebiliyor.

{774676}

Hayatı Kolaylaştıran Fonksiyonellik ve Konfor

Yeni Škoda Fabia Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Büyüyen ölçülerle gelen konfor alanı, duygusal tasarım ve ergonomi arasındaki dengeyle bir üst seviyeye taşınıyor. Yeni renk temaları ve bilgi-eğlence ekranıyla daha modern iç mekanda büyük hava kanalları ve göstergelerin yanlarına konumlandırılan Fabia yazıları, görsel dokunuşlar olarak dikkat çekiyor. Ayrıca markanın yeni modellerinde sunduğu iki kollu şık direksiyonla çekicilik arttırılmış. Tasarım kadar fonksiyonellik de 16 farklı saklama gözü ile pekiştiriliyor. Bu sayede hem günlük sürüşlerde hem de uzun yolculuklarda Fabia, vazgeçilmez bir yol arkadaşı oluyor.

Yeni Škoda Fabia Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Škoda’nın “Simply Clever” detayları yeni Fabia’da da sunuluyor. Bir Škoda klasiği olan yakıt depo kapağındaki lastik derinlik ölçerli buz kazıyıcı, A sütununda otopark bileti tutucu, sürücü kapısının içerisinde şemsiye gibi detaylar bunlardan sadece birkaçı. Katlanan ön yolcu koltuğu, ön yolcu koltuklarının arkasında iki akıllı telefon saklama gözü, çok fonksiyonlu saklama cebi, iç dikiz aynasında USB-C girişi, bagajda esnek ve katlanan bölmeler, arkada okuma lambası, ön koltukların arasında yer alan çıkarılabilir bardaklık, akıllı telefon saklama gözleri gibi kullanışlılığı artıran özellikler de yeni Fabia’nın diğer artıları.

İki Farklı Donanım Seviyesi

Yeni Škoda Fabia Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Dördüncü nesil Fabia, Türkiye’de Elite ve Premium olmak üzere iki farklı donanım seviyesiyle satışa sunuldu. Elite donanımında, 6 adet hava yastığı, Ön Bölge Frenleme Asistanı, Uzun Far Asistanı, anahtarsız çalıştırma, 6.5 inç dokunmatik multimedya ekranı, Smartlink, 15 inç jantlar ve Bi-LED ön farlar gibi donanımlar sunuluyor. Premium donanım seviyesindeyse, 8 inç dokunmatik ekran, 6 hoparlör, ŠKODA Surround sistemi, çift bölgeli otomatik klima, 15 inç alaşım jantlar, ambiyans aydınlatması, krom cam dekoru, yükseklik ve bel destek ayarlı ön koltuklar, ön sis farları ve görsel destekli arka park mesafe sensörleri gibi donanımlar yer alıyor. Yeni Fabia, isteğe bağlı olarak Anahtarsız Giriş Sistemi, 10,25 inçlik dijital gösterge paneli, 18 inçe erişen jant seçenekleri, Adaptif Hız Sabitleyici, Şerit Değiştirme Asistanı gibi tasarım, güvenlik ve konfor odaklı ekipmanlarla da tercih edilebiliyor.

{773856}

Renkler Seçimlerinde Özgürlük

Yeni Škoda Fabia Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yeni Fabia, Colour Concept seçeneği ile daha özel hale getirilebiliyor. İki farklı renkle kombine edilebilen gövde renkleri, otomobili daha şık ve kişiselleştirebilmeye olanak sağlıyor. Colour Concept Siyah veya Colour Concept Gri’den birisi tercih edildiğinde gövde rengi, tavan, A sütunu, ayna kapakları ve jantlar tercih edilen Colour Concept renginde geliyor. Bu özel versiyonda aynı zamanda renkli jantlar 17 inç olarak tercih edilebilerek otomobilin dinamik duruşu desteklenebiliyor. Yeni Fabia’da 8 farklı ana renk seçeneği mevcut.

Otomatik Şanzımanlı Motor Daha Güçlü

Yeni Škoda Fabia Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yeni Fabia’nın 1.0 litrelik turbo beslemeli motoru, 5 ileri manuel şanzıman ile kombine edildiğinde 95 HP güç üretirken, 7 kademeli DSG otomatik şanzımanda 110 HP güç sunuluyor. Atmosferik motorlara oranla daha hızlı tepkiler veren bu 1.0 TSI motor ile Fabia, hem manuel hem de otomatik şanzımanda 100 kilometrelik mesafede sadece 4.6 litre benzin tüketiyor.

Her Koşulda Güvenlik

Yeni Škoda Fabia Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Modüler MQB-A0 platformu sayesinde hem aktif hem de pasif güvenlik özellikleriyle standartlarını geliştiren yeni Fabia’da 6 adet hava yastığının yanı sıra Ön Bölge Frenleme Asistanı ve Uzun Far Asistanı gibi otomobili tehlikeli durumlara karşı proaktif olarak koruyan sistemler standart donanımda yer alıyor. İsteğe bağlı olarak sunulan Adaptif Hız Sabitleyici, Şerit Takip Asistanı, Şerit Değiştirme Asistanı gibi özellikler de Fabia’nın teknolojik altyapısına uygun sistemler olarak öne çıkıyor.

*Bu içerik Škoda iş birliğinde hazırlanmıştır.

Birkan Demir Çalışkan
Birkan Demir Çalışkan Tüm Yazıları