preloader

Rüzgarın İzinde Bir Kite Hikayesi

15.06.2022
Rüzgarın İzinde Bir Kite Hikayesi

Yazı Boyutu:

Kiteboard için dünyanın en ideal bölgelerinden biri olarak kabul edilen Gökova-Akyaka’daki Volkswagen Kite by Yada Riders’ın ikinci sezon açılışına katılmak için rotamızı Akyaka’ya çevirdik.

Kiteboard, heyecan veren, doğayla baş başa, bol adrenalinli, rüzgarın izinde bir spor… Seveni çok, deneyimlemek isteyenler de her geçen gün artıyor… Özellikle geçtiğimiz son on yılda daha da popüler olan kiteboard deneyiminde, uçurduğunuz uçurtmanın ipleri elinizde, ayağınızda board, suyun üzerindesiniz ve rüzgarın sizi çektiği her yere gidiyorsunuz. Bu özgürlük duygusunun tutkunu çok. İstanbul da dahil olmak üzere birçok bölgede bu sporun eğitimine yönelik merkezlerin sayısındaki artış, kiteboarda olan ilginini ve nasıl bir yaşam tarzı haline geldiğinin en güzel kanıtlarından biri. Dünyada, kiteboard için en uygun şartların yer aldığı bölgelerden biri olarak kabul edilen Gökova-Akyaka’da bulunan Volkswagen Kite By Yada Riders da bunların başında geliyor. Biz de bu sporu yerinde keşfetmek, Volkswagen Kite by Yada Riders’ın ikinci sezon açılışına katılmak için rotamızı Akyakaya’ya çevirdik. Profesyonel ekipman kiralamadan, eğitime kadar birçok konuda hizmet veren Volkswagen Kite by Yada Riders’da bu yıl Volkswagen SUV modelleri; Yeni Taigo, T-Cross ve Yeni T-Roc yer alıyor. Akyaka’da Volkswagen’in SUV ailesini de deneyimledik.

Gökova Kiteboard İçin Doğal Bir Cennet

Rüzgarın İzinde Bir Kite Hikayesi

Gökova, dünyanın da en gözde kite bölgelerinden biri olarak kabul ediliyor. Özellikle denizden karaya esen termik rüzgarları, sporcuların gerektiğinde ayakları üzerinde durmasına imkân veren sığ suları ve azmaklardan gelen tatlı suların sağladığı düşük tuz oranıyla bir kiteboard cenneti. Sezon, mayıs ayından ekim ayına kadar devam ediyor.

Kiteboard, 7’den 70’e tabir edilen her yaş grubu için yapılabilecek bir spor. Belirli bir kilonun üzerindeyseniz, yaş sınırlaması yok. İstemeniz ve elbette zaman ayırmanız yeterli. Sonunda bir riders olabilir, bu sporun bir yaşam biçimi haline geldiğini görebilirsiniz.

Yol Deneyimleri…

Volkswagen, Touareg, Tiguan, Tiguan Allspace ve T-Roc’tan sonra ailenin yeni üyeleri T-Cross ve Taigo’yu satışa sunarak SUV segmentindeki iddiasını güçlendirmişti. Akyaka rotasında T-Cross, T-Roc ve Taigo modellerini de deneyimledik. SUV segmenti hızla büyüyor. Uzun yıllar yüzde 50’nin üzerinde pazar payına sahip olan sedan modellerin satış adetleri son yıllarda düşüşe geçerek, tüketicilerin tercihi SUV’lara doğru yöneliyor. Dünyada ve Avrupa’da çok hızlı bir büyüme sergileyen SUV segmenti, Türkiye’de de ciddi bir ivmeye sahip.

Rüzgarın İzinde Bir Kite Hikayesi

İstanbul’dan Dalaman Havalimanı’na indikten sonra, Göcek’e Yeni Taigo’yu deneyimleyerek ulaştım. SUV Coupe tasarımıyla markanın yeni ikonik sportif modeli olmaya aday Taigo; Volkswagen’in ilk Coupe SUV’u. Sportif bir duruşu var. Dijital kokpiti, teknolojik standartlarını çok sevdim.

Mercan kırmızı ve enerjik yeşil renkleri çok dikkat çekici.

Rüzgarın İzinde Bir Kite Hikayesi

İkinci gün Akyaka’ya ise T-Cross’la yola çıktım. T-Cross geleneksel SUV çizgilerini fonksiyonellikle birleştirmiş. Gelişmiş fonksiyonel özellikleriyle şehir içi kullanıma çok uygun. Özellikle geleneksel tasarım hatlarını sevenler için ideal. Yükseltilmiş oturma pozisyonu sayesinde sürücü ve beraberindeki yolcular çevreye hakim rahat bir görüşün keyfini çıkarıyor. İç mekân son derece geniş bir yaşama alanı sunuyor. Favori rengim ise turkuaz oldu. Tropik turuncu rengi de beğeniliyor.

Rüzgarın İzinde Bir Kite Hikayesi

Dönüş yolunda ise T-Roc’u deneyimledim. Daha keskin dış tasarımıyla duruşu güçlendirilmiş. Güncellenmiş donanım seçenekleriyle üst segmente daha da yakın bir SUV olarak model gamında yerini almış. Geniş bir model. Pazara sunulduğu 2017 yılı sonundan bu yana, tüm dünyada 1 milyonu aşan satış adetlerine ulaşan T-Roc, yeni iç ve dış tasarım detayları, inovatif teknolojileri ve yeni nesil sürüş asistan sistemleri ile Volkswagen’in kompakt segmentteki karizmatik crossover başarı öyküsünü bütün hızıyla devam ettiriyor.

Senem Bal Ay
Senem Bal Ay Tüm Yazıları