preloader

Rolls-Royce Sweptail Hakkında Bilmeniz Gerekenler

01.09.2023
Rolls-Royce Sweptail Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yazı Boyutu:

Rolls-Royce’un çok özel müşterisi için yalnızca bir adet ürettiği Sweptail’in sahibini şımartan özelliklerini keşfedin.

Rolls-Royce Sweptail, lüks otomobil dünyasının zirvesinde, bir müşterinin kişisel taleplerine dayalı olarak özel olarak tasarlanmış nadir bir otomobil. Yapımına 2013 yılında başlanan ve 4 yıl süren bu benzersiz projenin ardında adı açıklanmayan ancak olağanüstü zengin olduğu öngörülebilen bir müşterinin istekleri ve Rolls-Royce ustalığı bulunuyor. Bu yazımızda bu otomobilin zarafet ve lüks dolu dünyasına birlikte daha yakından bakacağız.

Göz Alıcı Tasarım

Rolls-Royce Sweptail Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Sweptail’in dış tasarımı, denizcilikten gelen “swept-tail” tasarım diline adeta bir övgü niteliğinde. Ön tasarımda bulunan ikonik Rolls Royce panjuru modern Rolls-Royce modellerinde bulunan panjurların en büyüklerinden biri ve tek bir alüminyum parçadan işlenerek, el işçiliği ile parlatılmış. Aracın adını aldığı “swept-tail” ise gövde tasarımında belirgin bir şekilde hissedilirken yüzeyler arasında keskin geçişlerin olmamasıyla zarif bir yatın gövdesini andırıyor.

Eşsiz Detaylar

Rolls-Royce Sweptail Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Sweptail’in plaka numarası olan “08” ve diğer özel detaylar, alüminyumdan özenle işlenerek deneyimli ustalar tarafından el ile parlatılmış. Ancak aracın dikkat çeken özelliklerinden biri Rolls-Royce’un iddiasına göre “en karmaşık tavanlardan biri” olan bu devasa panoramik cam tavan. Bu özel tasarım iç mekanı doğal ışıkla doldurarak sürüş deneyimini benzersiz kılıyor ve otomobile adeta bir cam fanus hissiyatı veriyor.

Lüks İç Mekan

Rolls-Royce Sweptail Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Sweptail’in iç mekanı markaya ve “çok gizli” olan özel müşteriye yakışacak şekilde lüks ve zerafetle donatılmış. Ahşap, deri ve metal detaylar, özel olarak tasarlanmış bir “şapka rafı” ile bir araya getirilerek aracın sahibinin zevklerini ortaya çıkarmış. Rolls-Royce yalınlığı ile öne çıkan ön panelde inceltilmiş Macassar kaplama ile yapılmış bir saat sunuyor. Özel karbon fiber çantalar ise dizüstü bilgisayar veya tablet gibi kişisel eşyaları saklamak için mükemmel bir şekilde entegre edilmiştir.

Gizemli Performans

Rolls-Royce Sweptail Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Rolls-Royce, Sweptail’in performans detayları hakkında bilgi vermiyor ancak bu benzersiz aracın var olan bir Rolls-Royce platformuna dayandığı ve büyük olasılıkla güçlü bir V12 motora sahip olduğu tahmin ediliyor. Performans detaylarından ziyade, Sweptail’in birinci sınıf sürüş deneyimi ve özel tasarımına odaklanmak bu aracı hayranlıkla izlerken asıl yapılması gereken zira Rolls-Royce hiçbir otomobilinde müşterilerinin bu detaylarla uğraşmaması için gösterge panelinde devir saatine yer vermiyor.

Fiyat ve Eksiksiz Lüks

Rolls-Royce Sweptail Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Rolls-Royce, Sweptail’in maliyeti hakkında herhangi bir açıklama yapmadı ancak fiyatının 13 Milyon Dolar olduğu tahmin ediliyor. Fiyatı konusunda hala şaibeler olsa da, Sweptail tam anlamıyla eşi benzeri olmayan bir lüks deneyimi temsil ediyor ve milyonlarca Dolar ödeyen sahibini çok mutlu ettiği kesin.

Rolls-Royce Sweptail Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Rolls-Royce Sweptail otomobil dünyasında bir sanat eseri olarak kabul edilebilir. Her detayı özenle düşünülmüş ve müşterinin kişisel taleplerine göre uyarlanmış bu araç lüks ve zarafetin sınırlarını zorlayan bir başyapıt.

{3262}

Mehmet Fatih Sözer
Mehmet Fatih Sözer Tüm Yazıları