preloader

ÖTV Avantajlı Otomobiller

ÖTV Avantajlı Otomobiller

Yazı Boyutu:

Lüks otomobillerde hiçbir değişiklik olmadan satışlar devam ediyor. Artan kurlar ve yeterli sayıda otomobilin halen gelememesi bekleme sürelerinin devam etmesine neden oluyor. Son düzenleme sonrasında fiyatı değişen ÖTV avantajlı araçları sizler için derledik.

Otomobillerde uygulanan ÖTV, motor hacmi ve matrah yani otomobillerin vergilerden önceki fiyatlarına göre değişiklik gösteriyor. Artan kurlar sebebiyle 24 Kasım itibarıyla yeniden düzenlenen ÖTV oranlarına göre Özel Tüketim Vergisi matrahı 184.000 TL’yi aşmayan otomobillere yüzde 45 oranında vergi uygulanıyor. 1600 cc’nin altındaki diğer otomobillerdeki ÖTV kademeleri ise yüzde 50, 60, 70 ve 80 olarak yükseliyor. Bu oranlar Özel Tüketim Vergisi matrahına göre yükseliyor. Yeni düzenleme sonrasında marka/model içeriğinde donanımları da dahil ettiğimizde yaklaşık 100 modelin fiyatında indirimler gerçekleşti. Ancak stoklarda olmayan bazı otomobillerin de fiyatlarının listeler üzerinden güncellendiğini hatırlatmak isteriz. Dolayısıyla showroom’lara gittiğinizde bazı indirimli modelleri bulamayacağınızı belirtelim…

ÖTV Avantajlı Otomobiller

ÖTV indirimi olarak oluşan beklenti, matrah değerlerinin yeniden belirlenmesine rağmen pek de yeterli olmadı. Ağırlıklı olarak Türkiye’de üretilen, en ucuz otomobillerde değişimler yaşandı. Buna göre ilgili klasmanda giren otomobillerin fiyatlarında yüzde 6 ila 17 arasında bir indirim gerçekleşti. Hibrit araçlarda da bir düzenleme olsa da fiyatlarında pek bir etkiye sebep olmadığını görüyoruz. Lüks otomobillerdeyse hiçbir değişiklik olmadan satışlar devam ediyor. Artan kurlar ve yeterli sayıda otomobilin halen gelememesi bekleme sürelerinin devam etmesine neden oluyor. Son düzenleme sonrasında fiyatı değişen araçları sizler için derledik.

ÖTV Avantajlı Otomobiller

Benzin-dizel motorlu araçlarda satış fiyatı 594 bin TL’ye kadar olan modellerde, elektrikli-hibritlerdeyse 1.8 lt-50 Kw altında satış fiyatı 743 bin TL’yi geçmeyen araçlarda indirimler olacak. Ancak bu fiyatlarda gerçek bir hibrit otomobil yok. Bu tutarların üzerindeki modellerde ise zaten indirim yok!

Hyundai i20

ÖTV Avantajlı Otomobiller

Türkiye’de üretilen bir otomobil olan Hyundai i20 de düzenlemeden nasibini alıyor. 1.4 MPi 100 PS Jump Manuel Benzinli modelinde 70 bin TL’yi aşkın indirimler olabilir.

Hyundai Bayon

ÖTV Avantajlı Otomobiller

Hyundai’nin Türkiye’de üretilen Bayon isimli SUV modelindeki indirimler yüzde 11 seviyesinde gerçekleşiyor.

Citroen C3

ÖTV Avantajlı Otomobiller

Citroen’in Türkiye’deki en küçük modeli C3 de ÖTV matrah düzenlemesine denk gelen araçlar arasında. Yüzde 17’ye varan indirimlere denk gelen Citroen C3 için 70 bin TL’ye varan avantajlar söz konusu oldu.

Dacia Jogger

ÖTV Avantajlı Otomobiller

Türkiye’de lansmanı yeni yapılan Dacia Jogger’ın sadece baz donanım seviyesi indirimden faydalanabildi. 1.0 Tce Essential donanım seviyesindeki modelin fiyatı 577 bin TL’den 545 bin TL’ye düştü.

Dacia Duster

ÖTV Avantajlı Otomobiller

Dacia Duster’ın yüzde 50 ÖTV diliminde yer alan 1.0 Turbo 90 HP 4×2 Manuel Benzinli versiyonunda 60 bin TL’ye yakın indirim olması bekleniyor.

Fiat Egea & Egea Cross

ÖTV Avantajlı Otomobiller

Türkiye’nin en çok satılan otomobili olan Fiat Egea’nın pek çok versiyonunda indirim olabiliyor. Fiat Egea 1.4 Fire 95 HP Urban Manuel Benzinli versiyondaki indirimin 77 bin TL’yi bulması bekleniyor. Fiat Cross’taki indirim değerleri ise 77 bin TL’yi bulabilir.

Fiat Panda

ÖTV Avantajlı Otomobiller

Fiat’ın en küçük modeli olan Panda, çeşitli motor ve aktarma seçenekleriyle meraklıları tarafından ilgiyle takip ediliyor. Yeni ÖTV matrah düzenlemesi sonrasında yüzde 17’lik avantaj sunmaya başlayan Fiat Panda, ayrıca en fazla indirime maruz kalan hibrit seçeneklerden biri oldu.

Kia Picanto

ÖTV Avantajlı Otomobiller

A segmentinin en çok satılan otomobillerinden sevimli Kia Picanto’daki indirimler yüzde 17 seviyesinde gerçekleşti. Özellikle anlık, saatlik, günlük kiralamalardaki popüler modelin sadece otomatik şanzımanlı olması, bu yeni ÖTV matrah güncellemesinde dikkat çekmesini sağladı.

Renault Megane

ÖTV Avantajlı Otomobiller

Bir kez daha baz versiyonda indirime denk geldiğimiz araçlardan biri de Renault Megane 1.3 Joy TCe 140 HP Manuel Benzinli. Yüzde 70 ÖTV dilimine denk gelen araçta 25 bin TL civarında bir indirim olacaktır.

Renault Taliant

ÖTV Avantajlı Otomobiller

B Sedan sınıfındaki liderlerden Renault Tailant, 1.0 Joy Sce 65 HP Manuel Benzinli versiyonunda yüzde 50 ÖTV dilimine giriyor ve fiyatında 50 bin TL’yi bulan indirimler söz konusu olacak.

Renault Clio

ÖTV Avantajlı Otomobiller

Türkiye’de üretilen popüler model Renault Clio’da yüzde 16’yı bulan indirimler söz konusu. Bu da yaklaşık 70 bin TL’lik bir avantaj anlamına gelirken, söz konusu modelin baz donanım olduğunu hatırlatmakta yarar var.

Toyota Yaris

ÖTV Avantajlı Otomobiller

Toyota’da matrah güncellemesi sadece B segmentindeki Yaris modelinin baz donanımlı versiyonunda indirim getirdi. Yüzde 11’lik indirimle 57.300 TL’lik bir avantajı oldu. Öte yandan Türkiye’de üretilen, hibrit versiyonları da olan Toyota Corolla ve C-HR modelleri güncellemeye dahil olamadı.

Volkswagen Polo

ÖTV Avantajlı Otomobiller

B-Segmentinin en popüler modellerinden Volkswagen Polo da ÖTV matrah güncellemesine denk gelenler arasında. Bu yeni düzenleme sonrasında araçtaki indirimlerin yüzde 11 seviyelerinde gerçekleşmesi bekleniyor.

Birkan Demir Çalışkan
Birkan Demir Çalışkan Tüm Yazıları