preloader

Mercedes S Serisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Mercedes S Serisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yazı Boyutu:

Yenilenen yüzüyle lüks otomobil deneyimine yeni bir soluk getiren Mercedes’in amiral gemisi S Serisi’nin lüks ve konfor dolu dünyasını keşfedin.

Mercedes-Benz‘in ikonik modeli S Serisi yenilenen yüzüyle lüks otomobil deneyimine yeni bir soluk getiriyor. Yenilikçi tasarımı, güçlü motor seçenekleri ve çağın ötesindeki teknolojik özellikleriyle S Serisi sadece bir otomobil değil aynı zamanda bir yaşam tarzı ifadesi olarak öne çıkıyor. Bu yazımızda 2024 Mercedes S Serisi’nin güncel özelliklerini, performansını, iç mekân konforunu ve sürüş dinamiklerini detaylı bir şekilde keşfedeceğiz. Şimdi hep birlikte sınıfındaki benzersiz özelliklerle dolu bu lüks sedanın neden uzun yıllardır lider olduğuna daha yakından bakalım.

Yeni Dış Tasarım

Mercedes S Serisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Mercedes’in en prestijli otomobil serisi daha önceki modellerde olduğu gibi oldukça heybetli. Lüks sedan konseptiyle karşımıza çıkan bu otomobilin ön kısmında büyük bir panjur bizleri karşılıyor. Bu panjurun orta kısmına güvenlik sistemlerinin çalışmasına yardımcı olan kamera ve sensörler başarılı bir şekilde gizlenmiş. Aynı zamanda aracın ön yüzünde bizi yeni nesil Digital Light adındaki gelişmiş far sistemi karşılıyor. Bu far yüksek aydınlatma performansının yanı sıra yoldaki tabelaları yola projeksiyon cihazı gibi yansıtarak sürücünün farkındalığını arttırıyor.

Mercedes S Serisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yeni S Serisi’ne yandan bakıldığı zaman kapıya entegre olabilen hareketli kapı kolları bizi karşılıyor. Aracın aerodinamisine katkıda bulunan bu yenilik etrafındaki aydınlatma detayıyla oldukça premium bir manzara sunuyor. Aracın arka kısmında ise yeni led far tasarımı sade ve şık bir şekilde yer alıyor. Tüm bunların yanı sıra otomobil şoförlü kullanıma da uygun olduğu bir hayli uzun. AMG dış donanım paketinde sunulan ön ve arka tampondaki detaylar bu heybetli otomobile sportif bir duruş katıyor.

Konforlu İç Mekân

Mercedes S Serisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yeni Mercedes S Serisi’nin iç mekânına göz attığımızda ilk olarak bizi ortadaki 12.8 inç büyüklüğündeki OLED ekran karşılıyor. Mercedes Benz’in MBUX adını verdiği yeni multimedya ve bilgilendirme sisteminin yer aldığı bu ekran sayesinde otomobilin tüm özellikleri kontrol edilebiliyor. Bunun yanında bu ekranın bir uzantısı da sürücünün önündeki sanal gösterge paneli. Bu panel 3 boyutlu yansıtma özelliğine sahip ve bu sayede sürücü bu ekranda hem hız ve araç bilgilerini hem de navigasyon gibi diğer önemli bilgileri dikkati dağılmadan kolayca takip edebiliyor.

Mercedes S Serisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Tabii Mercedes’in başarılı olduğu alanlardan biri de iç ortam ambiyansı ve malzeme kalitesi. İç mekânda bizi bolca deri malzeme ve kaliteli trimler karşılıyor. Tamamen deri koltuklarda ısıtma, soğutma ve masaj fonksiyonları tercih edilebiliyor. Bunların yanında otomobilde bir de ambiyans aydınlatma özelliği bulunuyor. Modunuza göre ayarlanabilen bu aydınlatmalar masaj ve kokulandırma gibi fonksiyonlarla birleşerek yolculuk konforunuzu bir hayli arttırıyor.

Mercedes S Serisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

S Serisi her ne kadar konforlu bir sürüşe sahip olsa da bu otomobilin sahipleri genellikle sürücü mahallini şoförlerine bırakıp sağ arka koltuğun keyfini çıkarmayı seçiyor. Arka kısımda yer alan multimedya ekranları, kol dayama alanında yer alan kontrol tableti, buzdolabı ve yatak haline gelen first class konforundaki sağ arka koltuk bu otomobili vazgeçilmez kılıyor. Aynı zamanda 4D Burmester ses sistemiyle gelen hoparlörler ve koltuk içerisindeki titreşim motorları bu araçta müzik dinlemeyi ayrı bir keyif haline dönüştürüyor.

Yeni Mercedes S Serisi Motor Seçenekleri

Mercedes S Serisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Mercedes Benz S Serisi Ülkemize S 450d ve AMG S 63 E Performance olarak 2 farklı motor seçeneğiyle geliyor. S 450d modelinde 3 litrelik V6 dizel bir motor bulunuyor. Bu motor totalde 390 beygir güç üretiyor ve bu gücü 9 ileri otomatik şanzıman aracılığıyla yere aktarıyor. AMG S 63 E Performance modelinde ise Mercedes’in performans departmanı AMG tarafından geliştirilen plug-in hybrid teknolojisi bulunuyor. 4 litrelik benzinli V8 motorun ürettiği 612 beygirlik güce hibrit sistemin ürettiği 190 beygirlik güç eklenince otomobilin total gücü 802 beygire ulaşıyor ve bu sayede bu dev cüsseli otomobil sadece 3,3 saniyede 0’dan 100 km/s hıza çıkıyor. 802 beygirlik bu güç 9 ileri otomatik şanzımanla yere aktarılıyor ve otomobil istendiği takdirde sadece elektrik gücüyle sessiz bir şekilde yol alabiliyor.

Üstün Sürüş Dinamikleri

Mercedes S Serisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Mercedes S Serisi konforu en üst düzeye taşımak için standart olarak ayarlanabilir havalı süspansiyonlarla birlikte geliyor. Opsiyonel olarak tercih edilebilen E-Active Body Control teknolojisi ise anlık olarak kamera ve sensörlerle yolu tarayarak yoldaki bozukluklara ve tümseklere otomobilin süspansiyonlarını adapte ediyor. Bu sayede S Serisi’nin imzası haline gelen uçan halı konforu en üst seviyeye taşınıyor. Aynı zamanda bu otomobilde hareketli arka aks sistemi de bulunuyor. Bu sayede 5 metreden daha uzun olan bu aracın manevra kabiliyeti bir hayli artıyor ve yüksek hızlarda otomobilin yol tutuşu ciddi miktarda artıyor.

Birkan Demir Çalışkan
Birkan Demir Çalışkan Tüm Yazıları