preloader

Mercedes S Serisi Bir Kez Daha Kendini Aştı!

Mercedes S Serisi Bir Kez Daha Kendini Aştı!

Yazı Boyutu:

Dünyanın en “önemli” insanları hep onunla yolculuk ettiler; etmeye de devam edecekler. Hangi otomobilden bahsettiğimiz malum; Mercedes S Serisi. Audi A8’in tamamen yeni neslinin Frankfurt’ta tanıtılmak üzere olması ve BMW 7 Serisi’nin hiç olmadığı kadar teknolojik özelliklerle dolu son nesli karşısında Mercedes’in de S Serisi’ni güncel tutması kaçınılmazdı. S Serisi’ndeki değişimler, sadece dikkatli gözlerin algılayabileceği türden olsa da yine de taze bir havaya kavuştuğunu söylemek için uzman olmaya gerek yok!

Mercedes S Serisi Bir Kez Daha Kendini Aştı!

Makyaj operasyonu S Serisi’nin tüm türevlerinde gerçekleştirildi. Bunlara AMG uzantılı performans modelleri ya da Maybach olarak pazarlanan ultra lüks seçenek de dahil. Bir Mercedes klasiği olarak; en yeni teknolojilerin pek çoğunu yine ilk defa S Serisi’nde görüyoruz. Dikkat çekici yenilikler arasında otonom sürüş yani kendi kendine gidebilen otomobiller alanındaki detaylar makyajlı S Serisi’ne eklenmiş. 6.500’den fazla parçanın değiştiğini öğrenince bunun sade bir makyaj operasyonundan çok daha fazlası olduğunu söylemek mümkün!

Mercedes S Serisi Bir Kez Daha Kendini Aştı!

S Serisi’ndeki değişimlerden biri radyatör ızgarasında yaşanmış. Öncesinde sadece V12 motorlu S Serisi’nde kullanılan panjur artık alt motor seçeneklerinde de mevcut. Yeni nesil MULTIBEAM LED farlar daha homojen bir aydınlatma sunarken, hız, yol durumu veya karşıdan gelen araçlara göre olan tepkilerinde yeni özelliklere sahip. Yol yüzeyini tarayan sistem sayesinde aydınlatma sistemi yeni bir özelliğe kavuşurken Ultra Geniş Aydınlatma gibi bir fonksiyon da S Serisi kullanıcılarının gece sürüşlerindeki yeni destekçilerinden bir diğeri. Bu farların 650 metreye kadar aydınlatma sağlayabileceği açıklanan bilgiler arasında. Mercedes S Serisi’nde otonom sürüşe giden yolda eklemeler yapıldı. Adaptif Hız Sabitleme ve Aktif Direksiyon Asistanı artık daha konforlu bir destek sağlıyor. Yakın bir gelecekte tamamen kendi giden S Serileri’ni yollarda görürsek şaşırmayalım! Öyle ki; yeni bir sistem olan Active Emergency Stop Assist sayesinde eğer sürücü aracın sürüşüne dair durumlara verdiği uyarılara tepki vermiyorsa fren yaparak S Serisi’ni durduruyor. Bu sistem sayesinde eğer direksiyondayken; örneğin kalp krizi geçirirseniz herhangi bir yere çarpmadan statik kalmanız sağlanıyor. Muhteşem bir özellik değil mi?

{77779}

Mercedes S Serisi Bir Kez Daha Kendini Aştı!

S Serisi’nde yeni ön tamponlar kullanıldı ancak bunları anlamak için önceki aracı iyi tanımak gerekiyor. Arka bölümde ana tasarım hatları korunan S Serisi’nde LED stop grubunun iç görselliğinde değişiklikler göze çarpıyor. Yeni arka tamponun iki yanındaki egzoz yuvalarının içleriyse artık daha “dolu”! Gelen eleştirilen doğrultusunda egzoz çıkışları artık daha havalı duruyor. Öte yandan motor versiyonları arasına tamamen yeni 3 seçenek daha eklendi. Yakın zamanda şarj edilebilen hibrit (Plug-In-Hybrid) bir model ya da ilk kalkış anında destek sağlayacak elektrikli ekipmanlar da markanın Amiral Gemisi’nde görev alacak.

Mercedes S Serisi’ndeki iki kollu direksiyon simidi yerini 3 kollu ve daha fonksiyonel olana bırakıyor. Yeni ahşap dekorasyon seçenekleri ve koltuk kaplamaları haricinde iç mekanın ambians aydınlatmalarında da 64 farklı opsiyonun olması yolcuları şımartan bir lüks öğe. Öncesinde 12.3 inçlik iki ayrı ekranın arasındaki boşluk fark edici iken makyaj ile beraber bu bölüm artık yekpare bir görselliğe kavuştu. Yeni direksiyon simidindeki kontrol ünitelerinde dokunmatik hissiyat arttırılırken, araç ayarlarının büyük bir kısmına elleriniz direksiyon üzerindeyken hükmedebiliyorsunuz. Bu bölümdeki kontrollerin kullanımının akıllı telefonlardakine benzer bir hal aldığı iddia ediliyor. Elbette orta konsolda bulunan pad üzerinden ya da sesli komutla da bu ayarlara ulaşabilmeniz halen mümkün.

Önceki nesilde başlayan ve güncel S Serisi’nde tamamen dijital hale getirilen gösterge tablosundaysa Classic, Sport ve Progressive adlarında kişiselleştirme opsiyonları eklenerek bireyselliğe vurgu yapılıyor. Lüksün sınırlarını zorlayan makyajlı S Serisi’nde taş masajı yapan koltuklar, modunuza uygun müzik seçimleri ya da arzu edilen parfüme uyumlu iklimlendirme gibi, Mercedes’in tabiriyle; “Enerji Depolamanızı Sağlayan Konfor” elementleri ne denli özel bir otomobilde olduğunuzu kanıtlıyor.

Mercedes S Serisi Bir Kez Daha Kendini Aştı!

{77483}

ENERGIZING konfor kontrolü adı verilen yeni bir fonksiyon tüm koltuklar için uygulanabiliyor. Tazelik, Sıcaklık, Dirilik, Neşe, Konfor ve Egzersiz (3 farklı modda) temalarından biri tercih edildiğinde, her bir tema 10 dakika boyunca araç içinde söz konusu ambiansa uyumlu hale geliyor. Örneğin “Dirilik” tercih edildiğinde araç hafızasındaki müzik arşivinden Leon Riskin’in Feelin’ Good şarkısı çalıyor, ambians aydınlatması o temaya uygun hale getiriliyor, havalandırmadaki parfüm sayesinde koku duyunuza da dokunuluyor. Akıllı telefonların kablosuz şarj edilebileceği sistem de makyaj ile beraber araca dahil edildi.

Mercedes S Serisi Bir Kez Daha Kendini Aştı!

S Serisi de olsa gerçek anlamda AMG olan versiyonlarda da makyajın etkileri kaçınılmazdı. Önceki nesilde 6.2 litreden 5.5 litreye düşürülen motor yerini artık 4.0 litrelik V8’e bırakıyor. Halen 612 HP güç üretebilen “S 63 AMG” 900 Nm’lik torkuyla da muhteşem bir araç olmayı sürüdürüyor. Eğer bu sizin için yeterli değilse, 630 HP güç ve 1000 Nm’lik torkuyla V12 geleneğini sürdüren S 65 AMG’yi de tercih edebilirsiniz. Diğer yeni motor seçeneklerinden benzinli olan sıralı 6 silindirli, S 450 ya da S 500 adlarıyla tercih edilebilecek. Yıldızlı markanın uzun bir aradan sonra geliştirdiği ile sıralı 6 silindirli bu motorlar 367 ve 435 HP gücündeler. Tamamen yeni dizel motor ise “marka tarihindeki en güçlü” olma unvanını kazanıyor. Sıralı 6 silindirli bu dizel S 350 d’de 286 HP üretirken, S 400 d tam 340 HP güç ve 700 Nm tork sunuyor ve seri üretim Mercedes modelleri arasında rekortmen bir konuma yükseliyor. V12 haricindeki tüm modellerde yeni 9G-TRONIC otomatik şanzıman kullanılıyor.

Birkan Demir Çalışkan
Birkan Demir Çalışkan Tüm Yazıları