preloader

Mercedes-Benz GLC Coupe Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Mercedes-Benz GLC Coupe Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yazı Boyutu:

Mercedes-Benz’in sportif orta segmentteki ikinci nesline geçiş yaptığı GLC Coupe modelinin tüm detaylarını keşfedin.

SUV model çeşitliliğiyle rakipsiz bir seçenek bolluğu sunan Mercedes-Benz, yeni GLC Coupe ile sportif orta segmentteki ikinci nesline geçiş yapıyor. Coupe tasarımlı arka bölümüyle dikkat çekici gövde oranları ve özenle şekillenen kıvrımlarıyla şıklık ve dinamizm arasındaki dengeyi, dinamik sürüş özellikleriyle harmanlayan yeni GLC Coupe, bir Mercedes’ten beklendiği gibi kaliteli ve teknoloji dolu iç mekânıyla yolcularını güvenle ağırlıyor.

Coupe SUV Arayanları Hedefliyor

Mercedes-Benz GLC Coupe Hakkında Bilmeniz Gerekenler

SUV tercihinde sportif ruhu arayanlara hitap eden GLC Coupe’nin farlardan radyatör ızgarasına uzanan kesintisiz geçişi, otomobilin genişliğini vurguluyor. Kaslı çamurluk kemerleri görünümü güçlendiriyor. AMG Tasarım Konsepti ile 19 veya 20 inç jantlar ve gövde rengi çamurluk kemer kaplamaları devreye girerek bu etki artırılıyor. Donanım seviyesine ve opsiyona bağlı olarak sunulan 18 ila 20 inç arasındaki jantların her biri GLC Coupe’nin şık ve sportif tasarımını tamamlarken, aynı zamanda aracın aerodinamik verimliliğine katkı sağlıyor.

SUV Segmentinde Muhteşem Aerodinami

Mercedes-Benz GLC Coupe Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kapsamlı dijital akış simülasyonları (CFD) ve aero akustik rüzgar tüneli testleriyle aerodinamik sürtünme ve rüzgar gürültüsü optimize edilen GLC Coupé, aerodinamik açıdan önemli oranda iyileşme gösterdi. İlk nesil GLC Coupe’ye göre yüzde 3 daha iyi olan sürtünme katsayısı 0,27 Cd ölçümüyle, SUV segmentinin en iyileri arasında yer almasını sağlıyor. Bu da yeni GLC Coupe’nin düşük yuvarlanma ve rüzgar gürültüsüne sahip olmasına ve doğal olarak daha sessiz iç mekân, yakıt verimliliği ve hızlanma performansı sunabilmesini sağlıyor. Gövdenin akustik optimizasyonu ve gelişmiş ses yalıtımına, ön camdaki akustik membranın standart olarak sunulması da eklenince üstün bir konfora ulaşılıyor. Yeni panoramik cam tavan ise yeni GLC SUV’dan 6 cm daha uzun olmasıyla dikkat çekiyor.

İç Mekânda Modern ve Sportif

Mercedes-Benz GLC Coupe Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Türkiye’de, GLC Coupe’nin iç mekânı standart olarak sportif AMG seviyesiyle donatılıyor. Ön konsol yalın bir tasarıma sahip. Sürücü 12,3 inçlik yüksek çözünürlüklü LCD ekran ile tüm sürüş bilgilerine rahatlıkla ulaşıyor. Sürücü bilgi ekranı gibi 11,9 inçlik merkezi ekran da havada süzülüyor gibi görünüyor ve hafifçe sürücüye dönük konumlandırılıyor. Kapı panelleri modern tasarımıyla ön konsolun her iki ucunu da çevreliyor. Entegre kol dayamalı kapı orta paneli dikeyden yataya geçiş yapıyor. Bu alandaki metalik süslemelerse ön konsol tasarımını devam ettiriyor. Koltuklar, katmanlar ve şekilli yüzeyleriyle iç mekâna görsel bir ferahlık katıyor. Baş destekleri ve bunların kapalı bir kapakla sırtlığa olan bağlantıları yeni tasarımıyla sunuluyor.

Boyutlarıyla Tüm Segmentlerin Merkezinde Yer Alıyor

Mercedes-Benz GLC Coupe Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Boyutlar, GLC Coupe’nin dinamik ve kaslı görünümünü vurguluyor. 4763 mm uzunluğuyla öncüsüne göre 31 mm daha uzun ve 5 mm daha yüksek. İz genişlikleri önde 6 mm artarak 1627 mm ve arkada 23 mm artarak 1640 mm’ye ulaştı. Genişlik 1890 mm ile aynı kaldı. Bagaj hacmindeki artış, GLC Coupe’yi uzun yolculuklar için iyi bir yol arkadaşı yapıyor. Bagaj hacmi, öncüsüne kıyasla 45 litre artışla 545 litreye ulaştı. Arka koltuklar katlandığındaysa 1490 litreye ulaşan hacim, öncüsüne kıyasla 90 litre fazlasını sunuyor. Elektrikli EASY-PACK bagaj kapağı da standart olarak sunuluyor.

Mercedes Konforundan Taviz Verilmiyor

Mercedes-Benz GLC Coupe Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Ağ bağlantılı konfor sistemlerine yönelik Mercedes-Benz konseptinin ismi ENERGIZING. İsteğe bağlı ENERGIZING Plus paketi, bir düğme dokunuşu veya sesli komutla sistemlere hayat verirken 7 adede kadar konfor programıyla birleştiriyor. Sistem aynı zamanda iç mekânda uyumlu bir atmosfer oluşturuyor. Yorgunluk durumu için “Canlandırıcı Mod”, yüksek stres seviyesi için ise “Rahatlatıcı Mod” seçenekleri bulunuyor. AIR-BALANCE paketi ise, ENERGIZING Plus paketinin bir parçası ve iç mekânda kişisel tercihlere ya da ruh haline göre hafif bir parfüm deneyimi sunuyor. Ayrıca dış ve iç hava iyonize edilerek filtreleniyor. ENERGIZING AIR CONTROL, hava kalitesi ve ince parçacık sensörlerini kullanarak araç içindeki hava kalitesini sürekli olarak izliyor. Kirli-kalitesiz hava eşiklerinin aşılması durumunda hava sirkülasyonunu etkinleştiriyor. İki aşamalı filtre, havadaki ince tozu ve büyük miktardaki kirletici maddeleri de filtreliyor. Bu da alerjilerin ve virüslerin yayılımını önlüyor.

Standart Donanım Özellikleri Geliştirildi

Mercedes-Benz GLC Coupe Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yeni GLC Coupe’nin standart donanımı, birçok farklı özelliği içinde barındırıyor. Ayrıca pek çok donanımı bir arada barındıran “Paket”ler de artık çok daha yalın bir hale getirildi. Geçmişte müşterilerin sıklıkla bir araya getirdiği özellikler artık paketler halinde sunuluyor. Elbette renk, döşeme, kaplama ve jant gibi seçeneklerle araçları bireysel olarak yapılandırmak da mümkün. Daha güçlü çevre sensörleri sayesinde park sistemleri, manevra sırasında sürücüleri daha iyi destekliyor. Sensörlerin MBUX’a entegrasyonu daha sezgisel bir deneyim sağlarken ekran da ek destek sağlıyor.

Mercedes GLC Coupe Dinamik Şasi

Mercedes-Benz GLC Coupe Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Ayrıca acil fren işlevleri yol güvenliğini artırmak için yolu kullanan diğer araç ve yayaları korumaya yardımcı oluyor. 360 derece kameralı yeni Park Paketi standart olarak sunuluyor ve “Şeffaf Kaput” ve PARKTRONIC ile aktif park asistanı işlevlerini de içeriyor. Çevre görüş ve park yardımı manevra yapmayı kolaylaştırıyor. Merkezi ekran yakın çevreyi net bir şekilde gösteriyor. Ön, arka ve her iki yanda olmak üzere dört kamera, sanal bir 360 derecelik kuş bakışı bir görünüm oluşturuyor. Ayrıca ekran, farklı görünüm modlarını da içeriyor.

{96994}

Elektrik Destekli 4 Silindirli Motor

Mercedes-Benz GLC Coupe Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yeni GLC Coupe elektrik destekli güç-aktarma sistemleriyle sunuluyor. 48 volt entegre elektrik sistemi, süzülme, hızlanma ve enerji geri kazanımı gibi işlevlerle verimliliği artırıyor. GLC Coupe 300 4MATIC adındaki versiyondaki 4 silindirli 2.0 litrelik turbo benzinli yarı hibrit motor, 258 beygir güç üretirken, 400 Nm’lik tork değeri sunuyor. 23 beygirlik ek güç ve 200 Nm’lik ek tork ise elektrikli üniteden sağlanıyor. WLTP normlarına göre 100 km’de 7.3 lt yakıt tüketimi sağlanabilirken, 0-100 km/s hızlanması 6.3 saniye gibi etkileyici bir değerde gerçekleşebiliyor. Maksimum hız ise 246 km/s.

İster Yolda İster Arazide…

Mercedes-Benz GLC Coupe Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yeni GLC Coupe’nin dinamik süspansiyon sistemi, yeni dört kollu ön süspansiyona ve yardımcı şasiye monte edilen çok kollu bağımsız arka süspansiyona dayanıyor. Tüm versiyonlarda spor süspansiyonla birlikte değişken direksiyon oranı da standart olarak geliyor. Ayrıca opsiyon olarak Teknoloji Paketi sunuluyor. Böylece AIRMATIC havalı süspansiyonlarla 4.5 derecede açılı arka aks yönlendirme işlevi devreye giriyor. 60 km/s’in altındaki hızlarda, arka tekerlekler ön tekerleklerin ters yönüne ve park etme sırasında 4,5 dereceye kadar dönebiliyor. Dingil mesafesi böylece daha kısa hissediliyor. Bu da aracın manevra kabiliyetini iyileştiriyor. Ayrıca dönüş çapı 90 cm kısalarak 10,9 metreye iniyor. 60 km/s ve üzerindeki hızlarda ise arka tekerlekler ön tekerleklerle aynı yöne 4,5 dereceye kadar dönebiliyor.

Mercedes-Benz GLC Coupe Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Arka aks yönlendirmesi, ön aksta daha direkt bir yönlendirme oranıyla birleştiriliyor. Böylece direksiyonun tur sayısı azalıyor. Yeni GLC Coupé; off-road ya da on-road fark etmeksizin konfor ve kıvraklığıyla neredeyse tüm sürüş ortamlarında kendini evinde hissediyor. Standart spor süspansiyon sürüş dinamiklerini iyileştirirken 4,5 dereceye kadar değişkenlik gösterebilen arka aks yönlendirmesi, manevra kabiliyetini artırıyor. Bu işlev AIRMATIC havalı süspansiyonla birlikte Teknoloji Paketi kapsamında sunuluyor. 4MATIC dört tekerlekten çekiş özelliği ise off-road performansına katkı sağlıyor.

{197335}

Birkan Demir Çalışkan
Birkan Demir Çalışkan Tüm Yazıları