preloader

Yeni Lancia Ypsilon Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yeni Lancia Ypsilon Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yazı Boyutu:

İtalyan efsanesi Lancia’nın geleceğe adım anahtarı olarak kullanacağı yeni Ypsilon’u öne çıkan detaylarıyla keşfedin.

Yıl 2019… Dünyadaki rekabetin yeniden şekilleneceği gerçeğiyle hareket etmeye başlayan otomotiv devlerinin kaybedecek çok fazla vakitleri yoktur. O dönem olası birleşmeler arasında yüzdesel olarak en yüksek şansa sahip olanın “FCA-PSA” çevresinde şekilleneceği yüksek sesle dile getirilir. Fiat-Chrysler gibi bir ucu Amerika pazarına dokunan şirketin Avrupa’da yeniden canlanması için Fransa fazlasıyla mantıklı bir limandır. Nitekim 2020 içerisinde beklenen birleşme hayata geçer ve 2021 yılında bu iki önemli şirketin Stellantis çatısı altında faaliyet göstereceği duyurulur.

Hayata geçirilen yeni Stellantis oluşumu, adeta kaderine terk edilmiş bazı efsaneler için yepyeni bir fırsatı da beraberinde getirecektir. Bu hikâyeden üzerine düşen payı alan o önemli isimlerden birisi de motor sporları efsanesi olan Lancia’dır. Yeni dönemde grup içerisinde premium noktada konumlanacak önemli bir rol üstleneceği duyurulan Lancia’nın 2023 içerisinde tanıtımını gerçekleştirdiği “Pu+Ra” konsepti, markanın yeni dönemdeki tasarım pusulası niteliği taşımaktadır. Şubat 2024 itibarıyla ise yeni dönemin ilk adımını karşımızda görüyoruz; “Lancia Ypsilon”.

Kitabı Kapağına Göre ‘Yargıla’ma

Yeni Lancia Ypsilon Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Söz konusu Lancia olduğunda şu anda karşımızda duran yeni Ypsilon’un pek çok otomobil tutkununu memnun etmeyeceği gerçeğiyle cümlelere başlamak daha doğru olacak. Delta, Fulvia ve Stratos gibi ralli efsanelerinin yanında 80’lerde kaputunun altında Ferrari V8’ini taşıyan Thema gibi otomobilleri kullanıcılara sunan bir marka için bu gibi eleştirilerin haklılığını sorgulamak da anlamsız olsa gerek.

Madalyonun diğer yüzüne baktığımızda ise Ypsilon rozetinin, uzun yıllardır Lancia’yı sokaklarda temsil eden tek üye olduğu unutulmamalı. Hayata geçirilen yeni yapılandırma kapsamında ilk adımın, yüksek satış adetleri yakalama potansiyelli güncel bir model üzerinden yapılması da bir açıdan hak verebileceğimiz bir tercih. Lancia Ypsilon’un son yıllarda İtalya’da tek başına Alfa Romeo markasını geride bırakan satış adetlerini görmüş olması da şüphesiz bu tercihin altını dolduran etmenler arasında.

Çok Şey Aynı, Çok Şey Farklı

Yeni Lancia Ypsilon Hakkında Bilmeniz Gerekenler

İlk kez 1995 yılında pazara sürülen Ypsilon, 2024 model yıllı yeni ailesiyle birlikte dördüncü jenerasyona geçiş yapıyor. Otomobilin, Stellantis temeli üzerine inşa edilmiş olması pek çok noktada kullanıcılara “Çok şey aynı” hissiyatı yaratacaktır. Başta CEO Luca Napolitano olmak üzere tüm ekibin bu algıdan kurtulmak adına hayata geçirdikleri iş, bizce takdiri hak ediyor. Evet, temelde Opel Corsa ve Peugeot 208’in tasarımı değiştirilmiş ve daha güzel malzemelerle kaplanmış bir kardeşine bakıyoruz. Bir yandan ise yeni Ypsilon’u, gelecekte karşımıza çıkarılacak daha güçlü ve özel Lancia’lar için finansman olarak görmeden geçmek de resmin önemli bir bölümünü yok saymak olacak.

İlk Versiyonlar Elektrikli

Yeni Lancia Ypsilon Hakkında Bilmeniz Gerekenler

2028’den itibaren sadece elektrikli otomobiller satacağını açıklayan yeni Lancia oluşumu, bu hedefin paralelinde yeni Ypsilon’un ilk parti örneklerini sadece elektrikli altyapı odağında satışa sunacak. Lancia’nın otomobillerinin iç tasarımını şekillendirmede ortaklığa gittiği İtalyan lüks mobilya üreticisi Cassina’nın adını taşıyacak “Ypsilon Cassina” versiyonlarından, Lancia’nın kuruluş yılına ithafen toplamda 1.906 adet üretilecek.

Standart olarak önden tahrikli tek elektrik motoruyla donatılacak olan Lancia Ypsilon Cassina’da 156 PS güç ve 260 Nm tork değerleri kullanıcıları bekliyor. 51 kWh kapasiteli batarya ile kombin edilen altyapıyla birlikte otomobilin toplam ağırlık değeri 1,584 kilogram olarak karşımıza çıkıyor. WLTP standartlarında gerçekleştirilen testlerin paralelinde teknik tabloya yansıyan menzil verisi 403 kilometre. Kullanıcılar, hızlı şarj desteği sayesinde yüzde 20’den yüzde 80’e seviyesinde yaklaşık 25 dakikada gelebilecek. Bir diğer açıdan 10 dakikalık dolumlar yaklaşık 100 kilometre şehir içi menzili de mümkün olacak.

Kokpitteki İtalyan Esintileri

Yeni Lancia Ypsilon Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Lancia’nın yeni dönem planları kapsamında duyurduğu ilk detaylardan birisi Cassina ile yapılan iş birliğiydi. Pu+Ra konseptinde de önemli detaylarda gösterilen bu iş birliği kapsamında, otomobillerin iç yaşam alanını farklı bir deneyim merkezine çevirme arzusu var. Yeni Ypsilon’da da konsept aşamasında gösterilen pek çok detayın yansımalarını görmek mümkün. Koltuklarda kullanılan döşemeler ve tasarım yapılarıyla birlikte konsolda zıt geometrik şekillerin güzel bir harmonisi bizleri selamlıyor.

Yeni Lancia Ypsilon Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Ortada yer verilen dairesel bölüme telefonlar için kablosuz şarj panelini entegre eden Lancia, 10,25 inç ebatında sürücü ve multimedya ekranı da slim formda güzel bir şekilde konsola entegre ediyor. Ypsilon’u ayıracak en önemli özelliklerden birisi de Lancia’nın kendi içerisinde geliştirdiği “S.A.L.A” isimli asistan. Lancia tarafından geliştirilen sistem aslında araç içerisindeki pek çok fonksiyonu tek bir noktada toplayacak olan panel olarak görülebilir. Klima kumandaları, eğlence sistemi ve araç içi ışıklandırmaların tek panel üzerinden gerek fiziksel gerekse sesli komutla yönetilebildiği deneyimden bahsetmek mümkün.

Yeni Lancia Ypsilon Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bu panelle birlikte Stellantis Grubu’nda ilk kez göreceğimiz “Bukalemun” teknolojisi de karşımıza çıkıyor. İç yaşam alanını dışarıdaki şartlara göre analiz eden Bukalemun Teknolojisi, otomatik olarak araç içersindeki ses, hava kalitesi ve ışıklandırmayı ayarlamaktan sorumlu olacak. Masaj destekli koltuklar da yine bu sistem içerisinde kullanıcıları rahatlatmaktan sorumlu ollacak. Yapay zekâ desteğinin de sunulduğu sistem, kullanıcıları analiz ederek anlık durumlara göre yine iç yaşam alanındaki atmosferi ayarlayabilecek. Tüm bu teknolojik yeniliklerin yola yansıyan tarafında da ikinci seviye otonom sürüş desteği olacak. Ypsilon’un güvenlik asistanları, segmentinde “Level 2” klasmanında standart olarak sunulan ilkleri beraberinde getirecek.

Yeni Dönem Planları

Yeni Lancia Ypsilon Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Neredeyse 15 yılın ardından ilk kez yeni bir otomobil tanıtan Lancia için bundan sonraki sürecin çok daha aktif olacağını söyleyebiliyoruz. Ypsilon’un içten yanmalı motora sahip versiyonlarını da önümüzdeki süreçte yelpazeye dahil edecek olan markanın, Gamma ve Delta isimlerini de yepyeni otomobiller olarak tekrar asfalta döndürme planı işlemeye devam ediyor. Yeni Ypsilon’un ilk versiyonlarını 40.000 euroluk fiyat etiketiyle kullanıcılarla buluşturacak olan Lancia’yı, yenilenen rozeti ve genlerine sadık kalan özel çizgileriyle tekrar yollarda görecek olmak hepimiz için heyecan verici olacak. Her şeye rağmen…

{235837}

Ozan Öğretmenoğlu
Ozan Öğretmenoğlu Tüm Yazıları