preloader

Jaguar XKSS Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Jaguar XKSS Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yazı Boyutu:

18 aylık hazırlık sonrasında, orijinal çizimlere ve üretim tekniklerine bağlı kalınarak tasarlanan Jaguar XKSS modelini keşfedin.

65 yıl öncesinin tasarım ve mühendislik teknolojisine rağmen her biri yepyeni olan muhteşem Jaguar XKSS otomobiller, 2017 yılında 9 seçkin müşteri tarafından hiç düşünmeden 1 milyon sterline satın alınmıştı. Bazıları için akıl sınırlarını zorlayan bu yatırım, önümüzdeki günlerde katlanarak yeni sahiplerine geçecek. İşte bu günleri iple çekenler olduğunu düşünürken, mükemmel tasarıma sahip Jaguar XKSS modelini yeniden keşfetmek istedik.

Jaguar XKSS Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Öyle otomobiller vardır ki; onlara sahip olabilmek için sadece banka hesabınızın kabarık olması yetersiz kalır. Bazı otomobiller ise zamansız güzellikleri ya da efsaneleşmiş geçmişleriyle her zaman bir yatırım aracıdır. Jaguar XKSS’de bahsettiğimiz özelliklerin tamamı mevcut. 1954-1955 yıllarında Le Mans yarışlarında zafer kazanan Jaguar D-Type’ın yol versiyonu olan XKSS, sadece 16 adet üretilmiş, 1957’de çıkan bir yangın sonucunda da 9’u yok olmuştu. Döneminin en önemli yarışlarını kazanan Jaguar modellerinin her biri günümüzde milyonlarca dolara el değiştiriyor.

Jaguar XKSS Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Butik üreticiler tarafından kişiye özel üretilen az sayıdaki otomobil furyasına artık her geçen gün büyük markalar da katılıyor. Bu trendin öncülerinden Jaguar, 2014 yılında 6 adet E-Type Lightweight’i yeniden üretmiş ve tamamını hemen çok özel müşterileri ile buluşturmuştu. Jaguar’ın kısa bir aradan sonra, 2017’de açıkladığı ikinci “Yeniden Doğuş” hikâyesiyse XKSS için gerçekleşti. 18 aylık hazırlık sonrasında, aracın orijinal çizimlerine ve üretim tekniklerine bağlı kalınarak, 10.000 saatlik el işçiliği sonucunda kayıp 9 XKSS’ten ilki Los Angeles’ta düzenlenen çok özel bir lansmanla dünyaya tanıtılmıştı.

Jaguar XKSS Hakkında Bilmeniz Gerekenler

“Sherwood Yeşili” rengindeki bu Jaguar XKSS, tüm parçaları elde üretilen magnezyum alaşımlı bir gövdeye, 3.4 litrelik sıralı 6 silindirli 262 HP’lik bir motora, Smiths marka göstergelere, ustaların şekillendirdiği deri döşemelere sahip. Elbette ahşap bir direksiyon, metal kontrol şalterleri, Dunlop fren diskleri, iki parçaları magnezyum jantlar gibi detaylar da pakete dahil.

Jaguar XKSS Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Jaguar’ın bir sonraki “Yeniden Doğuş”unu yakalamak ve hatta satın almak istiyorsanız, Jaguar Classic Division ile aranızı sıkı tutmanızı öneririz! Çünkü otomotiv kültüründeki küresel koleksiyonerler bu çok özel limitli yeniden üretimlerden pek çok kişiden önce haberdar oluyor. Aynı zamanda kısa sürede büyük bir yatırım argümanına da sahip oluyorlar. Önümüzdeki yıllarda bu “eski” ama “yeni” Jaguar modellerinin bir kaç milyon dolarlık tekliflerle açık artırmaya çıktığını görürseniz, şaşırmayın deriz! Belki de sırada Jaguar XJ220 vardır.

{197335}

Birkan Demir Çalışkan
Birkan Demir Çalışkan Tüm Yazıları