preloader

Jaguar XKSS 60 Yıl Sonra Yeniden

Jaguar XKSS 60 Yıl Sonra Yeniden

Yazı Boyutu:

aaa

Görüntüsüyle 60 yıllık ancak 2017 model üretimi olan bu Jaguar XKSS’den sadece 9 adedi yeni sahiplerine teslim edilecek. Siz de 1 Milyon Sterlin’lik bu muhteşem otomobillerden birine sahip olmak istiyorsanız; şimdiden geç kaldığınızı, siparişlerin tamamının satıldığı bilgisini verelim!

jaguar-xkss-21

Öyle otomobiller vardır ki; onlara sahip olabilmek için sadece banka hesabınızın kabarık olması yetersiz kalır. Bazı otomobiller ise zamansız güzellikleri ya da efsaneleşmiş geçmişleriyle her zaman bir yatırım aracıdır. Jaguar XKSS’de bahsettiğimiz özelliklerin tamamı mevcut. 1954-1955 yıllarında Le Mans yarışlarında zafer kazanan Jaguar D-Type’ın yol versiyonu olan XKSS, sadece 16 adet üretilmiş, 1957’de çıkan bir yangın sonucunda da 9’u yok olmuştu. Döneminin en önemli yarışlarını kazanan Jaguar modelleri günümüzde milyonlarca dolara el değiştiriyor.

jaguar-xkss-9

{77388}

Butik üreticiler tarafından kişiye özel üretilen az sayıdaki otomobil furyasına artık büyük markalar da katıldı. Bu trendin öncülerinden Jaguar, 2014 yılında 6 adet E-Type Lightweight’i yeniden üretmiş ve tamamını hemen çok özel müşterileri ile buluşturmuştu. Jaguar’ın kısa bir aradan sonra açıkladığı ikinci “Yeniden Doğuş” hikayesiyse XKSS için gerçekleşti. 18 aylık hazırlık sonrasında, aracın orijinal çizimlerine ve üretim tekniklerine bağlı kalınarak, 10.000 saatlik el işçiliği sonucunda kayıp 9 XKSS’ten ilki Los Angeles’ta düzenlenen çok özel bir lansmanla dünyaya tanıtıldı.

jaguar-xkss-14

“Sherwood Yeşili” rengindeki bu Jaguar XKSS, tüm parçaları elde üretilen magnezyum alaşımlı bir gövdeye, 3.4 litrelik sıralı 6 silindirli 262 HP’lik bir motora, Smiths marka göstergelere, ustaların şekillendirdiği deri döşemelere sahip. Elbette ahşap bir direksiyon, metal kontrol şalterleri, Dunlop fren diskleri, iki parçaları magnezyum jantlar gibi detaylar da pakete dahil.

jaguar-xkss-1

{77407}

Jaguar’ın bir sonraki “Yeniden Doğuş”unu yakalamak ve hatta satın almak istiyorsanız, Jaguar Classic Division ile aranızı sıkı tutmanızı öneririz! Belki de sırada Jaguar XJ220 vardır!

jaguar-xkss-4

Birkan Demir Çalışkan

Birkan Demir Çalışkan