preloader

İlk Range Rover Yeniden Doğdu

İlk Range Rover Yeniden Doğdu

Yazı Boyutu:

İlk Range Rover’ınızı özlüyor ya da hiç sahip olmadığınız birinci jenerasyon Range Rover’a sahip olmak mı istiyorsunuz? Land Rover Classic departmanı şimdi bu arzularınıza uygun bir çözüm sunuyor. İlk olarak 1970 yılında yollara çıkan, lüks SUV’lerin yaratıcısı Range Rover’ı bundan 47 yıl önce fabrikadan çıktığı gibi satın alma şansınız artık söz konusu.

4

135.000 Sterlin olarak açıklanan fiyatıyla yeniden doğumu gerçekleştirilen bu Range Rover örneklerinin dünya lansmanı 8-12 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirilecek Paris Retro Mobile 2017’de yapılacak. İlk aşamada 10 adet restore edilen klasik Range Rover modellerinden vitrine çıkan bu versiyon ise Bahama Altın renginde bir 1978 Range Rover. Bu elbette 39 yaşındaki bir Range Rover için uçuk bir fiyat, hatta İngiltere’de aynı bedel karşılığında 0 km bir Range Rover SVAutobiography Dynamic satın alabiliyorsunuz!

5

{77440}

Döneminin popüler atmosferini korumak için tamamen fabrikanın ürettiği yedek parçalarla yeniden el işçiliğiyle hayata döndürülen bu Range Rover’ın iç mekanında kumaş koltuklar kullanıldı. Sütlü kahverenginin hakim olduğu iç mekan arazi sürüşlerinden sonra kir göstermemesi adına bu tonlarda tercih edilmişti.

1

Gösterge tablosundan şasinin en uzak köşelerine kadar tepeden tırnağa yeniden üretilen bu Range Rover’da markanın 30 yılı aşkın süre kullandığı efsanevi 3.5 litrelik V8 benzinli motor kullanılıyor. Zenith-Stromberg marka karbüratörün sağladığı yakıt-hava karışımı sonucunda 132 HP güç ve 251 Nm tork üretiliyor. 4 ileri manuel şanzıman günümüz şartlarında bir “şaka” gibi algılansa da döneminin en iyi örneklerinden. Kilitlenebilen merkezi diferansiyel kilidi sayesinde de bu Range Rover’ın gidemeyeceği yer yok gibi…

3

Land Rover Classic departmanı tüm bu işlemleri tamamladıktan sonra araçları “Reborn” yani “Yeniden Doğuş” yazan özel bir künye ile taçlandırıyor. Lüks arazi araçlarının öncüsü olan ilk jenerasyon Range Rover 1970 yılında tek kapılı yollara çıktı, 1981 yılında arka kapılara da sahip oldu ve 1996’ya kadar üretildi. Araç o kadar popülerliğini korudu ki; ikinci nesli tanıtıldıktan sonra dahi 2 yıl daha üretimi sürdü.

6

{77433}

Kraliyet Ailesi üyelerinden, politikacılara, süper starlardan en başarılı CEO’lara kadar en özel insanların, her koşulda ulaşım aracı olan Range Rover’ın efsanesi bu yeni program ile daha da özel bir noktaya taşınıyor. Aynı zamanda bir Range Rover’ın ne denli ölümsüz olabileceğine işaret ediliyor.

2

Birkan Demir Çalışkan
Birkan Demir Çalışkan
editörün tüm yazıları