preloader

İlk Elektrikli Rolls-Royce: Spectre

İlk Elektrikli Rolls-Royce: Spectre

Yazı Boyutu:

İngiliz markası Rolls-Royce’un tamamen elektrikli ilk seri üretim modeli Spectre’yı keşfedin.

Elektrikli otomobiller segment tanımaksızın her alanda yeni modellerle genişliyor. Bunun en yenisi; lüks otomobil denildiğinde akla ilk gelen marka olan Rolls-Royce’da yaşanıyor. İngiliz markanın bir süre önce açıkladığı tamamen elektrikli Spectre modelinin üzerindeki sır perdesi kalktı. Spectre, Rolls-Royce’un ilk tamamen elektrikli seri üretim modeli.

İlk Elektrikli Rolls-Royce: Spectre

Öncelikle bu modele neden “Spectre” adı verildi, bundan bahsetmek gerekiyor. Rolls-Royce, Spectre adını 1910 yılındaki ilk seri üretim modelinde kullandı. Sonrasında aynı ifadeyi, çığır açan yeniliklerini denediği farklı konsept üretimlerinde ve prototiplerinde de kullanmayı tercih etti. Günümüze geldiğimizde; ilk seri üretim elektrikli Rolls-Royce için de tamamen yeni bir dönemi simgelemesi sebebiyle Spectre adı bu yenilik için de tercih edildi.

İlk Elektrikli Rolls-Royce: Spectre

Rolls-Royce Spectre’nin genel tasarımı, markanın bir süredir devam eden çizgisinde elektrikli evrimini yansıtıyor. İkonik Rolls-Royce detayları hemen her açıdan belli oluyor. Spectre aynı zamanda Rolls-Royce’un 2023’de üretimini sonlandıracağını açıkladığı Wraith modelinin yerini alsa da marka, bu yeni modelin, 2016’da üretimi sonlandırılan Phantom Coupe’nin varisi olduğu bilgisini veriyor.

İlk Elektrikli Rolls-Royce: Spectre

Rolls-Royce’a göre “Dünyanın İlk Ultra Lüks Elektrikli Coupe”si unvanını kazanan Spectre, “Pantheon” isimli geleneksel ön ızgarasında, markanın yeni nesil aydınlatma elemanlarını kullanıyor. Izgaradan aşağıya doğru uygulanan 22 LED’den oluşan ambiyans ışıklarıyla adeta bir tapınak gibi bir görünüme kavuşuluyor.

İlk Elektrikli Rolls-Royce: Spectre

Markanın, burunda yer alan ve gerektiğinde kendine ayrılan yerde kaybolabilen “Spirit of Ecstasy” isimli heykelciği için bile önemli aerodinamik hesaplamalar yapılmış. Sadece bu heykelciğin aerodinamik testleri için toplamda 830 saat harcanmış. 0.25 Cd gibi boyutlarından beklenmeyecek bir aerodinamik katsayıya ulaşılmasıyla da Spectre, bugün kadar üretilmiş Rolls-Royce modelleri arasında rüzgarı en iyi bertaraf eden otomobili oluyor.

400 Yıla Denk Gelen Test Simülasyonu Yapıldı

İlk Elektrikli Rolls-Royce: Spectre

Rolls-Royce, Spectre’yi şimdiye kadar gerçekleştirilen en kapsamlı test programına tabi tuttuğunu iddia ediyor. Spectre’nin AR-GE süreci boyunca, dünyanın en talepkâr müşterilerinin isteklerinin karşılanabilmesi için 400 yılı aşkın bir kullanım simülasyonu ve 2,5 milyon kilometreden fazlaya denk gelen testler gerçekleştirildi.

İlk Elektrikli Rolls-Royce: Spectre

Heykelsi gövde tasarımındaki etkileyicilik, kabinde de devam ediyor. Muhteşem el işçiliği ve malzemeler, en yeni teknolojiler ile harmanlanırken, yolcuların kendilerini iyi hissetmeleri için tüm imkanlar kullanılmış. Yeni Ghost ile sunulmaya başlanan “Starlight Doors” kapsamında, sadece 4.796 adedi kapıda yer alan ışık elemanları, yaşam alanında başka dünyalara seyahat ediyormuş hissini veriyor. Benzer ışık süslemeleri, tavanda ve ön yolcu tarafında da binlerce minicik ışıktan oluşuyor.

İlk Elektrikli Rolls-Royce: Spectre

Architecture of Luxury platformu üzerinden geliştirilen Spectre’de, bir Rolls-Royce geleneği olarak, kesin güç ve performans rakamları açıklanmadı. An itibarıyla “yaklaşık” olarak elde edilen bilgiler, 585 HP’lik güç 900 Nm’lik torka işaret ediyor. 0-100 km/s hızlanması 4,5 saniye olarak açıklanan Spectre’nin 520 km tamamen elektrikli menzil sunacağı da açıklanan bilgiler arasında. Toplam ağırlık ise 2975 kg.

İlk Elektrikli Rolls-Royce: Spectre

Cullinan ve Phantom arasında bir fiyat ile 2023’ün son çeyreğinde ilk teslimatları gerçekleştirilecek Spectre için sipariş alımına başlandı bile.

Birkan Demir Çalışkan
Birkan Demir Çalışkan Tüm Yazıları