preloader

Hız Rekoru Kıran Elektrikli Otomobil

Hız Rekoru Kıran Elektrikli Otomobil

Yazı Boyutu:

Elektrikli otomobiller arasında tüm zamanların hız rekorunu kıran Rimac Nevera’nın tüm özelliklerini keşfedin.

Otomobillerin elektriklenmesiyle beraber yeni rekorlar ve hız seviyeleri de hayatımıza giriyor. İçten yanmalı motorların kompleks yapısından arındırılmış, daha yalın üretim karakterindeki elektrikli otomobillerdeki en büyük handikap ise ağır bataryalar. Yine de alışıldık bir şanzımanın ya da diferansiyelin olmaması sebebiyle üretilen güç ve torkun anında tekerleklere aktarılması sayesinde elektrikli otomobillerin ivmelenmesi alıştığımız hiçbir araca benzemiyor. Belki yarış motosikletlerine demek isterdik ancak onlar bile sınırları zorlayan elektrikli otomobillerin gerisinde kalıyor.

Hız Rekoru Kıran Elektrikli Otomobil

Kabul etmek gerekir ki elektrikli otomobillerin tarihi çok eski olsa da gerçek anlamda hayatımıza son 10 yılda girdiler. İlk aşamada şov amaçlı, lüks ve performans odaklı serileri gördük. Şimdilerde demokratikleştirme trendine uygun olarak daha uygun satış fiyatlıları da satışta. Ancak insanoğlunun değişmez bir tutkusu var ki o da hız! İşte bu sebeple köklü markaların limitleri zorlaması bir yana, startup olarak hayata geçirilen elektrikli otomobil üreticileri de aradan sıyrılmaya başladı. Bunların en başarılısı diyebileceğimiz marka ise Hırvatistan çıkışlı Rimac.

Geleceğin Bugatti’leri Rimac’a Emanet!

Hız Rekoru Kıran Elektrikli Otomobil

Rimac’ın açık ara en başarılı elektrikli otomobil startup’ı olduğunu söyleyebiliriz. 2009’da Mate Rimac tarafından kurulan Rimac, 2018’den itibaren Volkswagen Grup, Porsche, Hyundai, Kia ve Infinum’dan aldığı milyonlarca Euro’luk yatırımla zirveye doğru ilerleyişini sürdürdü. 2021 yılındaysa VW Grubu içerisindeki Porsche bağlamında Rimac, Bugatti ile şirket evliliğine giderek “Bugatti Rimac” şirketi kuruldu. Şirket dağılımı ise yüzde 55 Rimac, yüzde 45 Porsche şeklinde düzenlendi.

Hız Rekoru Kıran Elektrikli Otomobil
Rimac’ın Concept One isimli modelinden 8 adet üretilirken birini Richard Hammond yaptığı bir kazada pert etti.

Bu başarı hikâyesine yön veren kanıtlardan biri bu haberimizin konusu: Rimac Nevera. Nevera, Rimac’ın seri üretime aldığı ikinci otomobil olsa da aslında ilk model gibi de değerlendirilebilir. Rimac, Nevera’dan önce e-M3 ve Ampster gibi elektrikliye çevrilmiş modelleri deneme amaçlı üretmesinin ardından, Concept One ve Concept S ile “beyaz bir sayfadan” üretime başladı.

Hız Rekoru Kıran Elektrikli Otomobil
Rimac Concept Two ile Nevera’nın seri üretime yakınlaşması sağlandı.

Yeni bir dönem anlamına gelen Nevera, aynı zamanda Hırvatça’da, “Beklenmedik bir anda hızla esen rüzgar” anlamına geliyor.

Hız Rekoru Kıran Elektrikli Otomobil

Rimac Nevera, dünyanın en hızlı elektrikli otomobili olma iddiasını Mayıs 2023’de Almanya’daki Automotive Testing Papenburg (ATP) pistinde, Test Pilotu Goran Drndak’ın direksiyona geçmesiyle kanıtladı. Bağımsız ölçüm şirketlerinden Dewesoft ve RaceLogic’in aletlerine dayanan veriler ışığında 24 saat içinde 23 farklı rekor kıran Rimac Nevera, 2023 itibarıyla elektrikli bir otomobil üreticisinin açıkladığı rakamları kanıtlayan en hızlı otomobil oldu.

Hız Rekoru Kıran Elektrikli Otomobil

Buna göre Rimac Nevera’nın rekorlarına bir göz atalım. 0-100 km/s hızlanmasını 1.81 saniyede geride bırakarak devam eden Rimac Nevera, 21.31 saniyede 400 km/s hıza ulaştı. Söz konusu hızlara ulaştığı gibi fren yaparak yeniden statik konuma gelmesi ise sırasıyla 3.99 ve 29.93 saniye sürdü. Günümüzde 150 HP seviyesindeki elektrikli bir otomobilin 0-100 km/s hızlanmasına süresine yakın zamanda, 9.22 saniyede ise 0-300 km/s hızlanması bu otomobil ile mümkün!

Testte kullanılan Rimac Nevera’nın detaylarına baktığımızda Brembo’nun ürettiği karbon-seramik fren diskleri dikkat çekiyor. 6 pistonlu bu yapı mutlak fren performansı sağlıyor. Brake-by-Wire yani kablo üzerinden fren komutları iletiliyor. Michelin Cup 2 R lastikler ise yola çıkabilme özelliğine sahipler.

Şimdilerde 2.500 kişinin çalıştığı üretim tesisi Hırvatistan’ın Zagreb şehrinde bulunan Rimac, Nevera’dan 150 adet üreteceklerini açıkladı. Satış fiyatı 2 milyon Euro olan Rimac Nevera’nın #001 şasi numaralı ilk seri üretim örneğinin sahibi 2016 Formula 1 Şampiyonu Nico Rosberg.

Hız Rekoru Kıran Elektrikli Otomobil

1914 beygir gücündeki aracın maksimum tork değeri 2360 Nm ve ulaşabildiği maksimum hız 412 km/s olarak açıklanıyor. Otomotiv dünyasındaki en büyük tek parça karbon-fiber gövde, 200 kg’ın altında bir ağırlığa sahip. Ön ve arkadaki elektrikli motorlar sayesinde 4×4 olan Nevera, tek oranlı bir şanzıman ile kesintisiz bir hızlanma sunuyor.

{35101}

Birkan Demir Çalışkan
Birkan Demir Çalışkan Tüm Yazıları