preloader

Hız Rekoru Kıran Elektrikli Otomobil

Hız Rekoru Kıran Elektrikli Otomobil

Son yılların hızla yükselen trendi olan elektrikli otomobiller gün geçtikçe hızlanıyor. Ünlü tırmanma etabı Pikes Peak’te tüm zamanların rekorunu kıran Volkswagen modelini inceleyin.

Elektrikli otomobiller gün geçtikçe hayatımıza daha fazla girmeye çalışıyorlar. Ancak motor sesine “tapanlar” bu türden otomobillerin hızlı olamayacağını kabul etmek istemiyorlar. İtiraf etmesi zor olsa da gaz pedalına (güç pedalı da diyebiliriz) sonuna kadar basıldığında neredeyse hiçbir içten yanmalı otomobil elektrikli otomobiller kadar çabuk tepki veremiyor. Ve o müthiş hızlanmanın verdiği hisse kimse karşı koyamıyor. Durum böyle iken hemen hemen tüm otomobil üreticileri elektrikli otomobillerin potansiyelini göstermek için ellerinden geleni yapıyorlar. Bunlardan biri de Volkswagen.

Hız Rekoru Kıran Elektrikli OtomobilGeçtiğimiz haziran ayında dünyaca ünlü tırmanma etabı Pikes Peak’te tüm zamanların rekorunu I.D. R Pikes Peak isimli özel araç ve Romain Dumas’ın pilotajında 7 dakika 57 saniye 148 salisede kıran Volkswagen, 2013’te Sebastien Loeb pilotajındaki Peugeot 208 T16’ın 8 dakika 13 saniye ve 878 salisesini adeta yerle bir etti. Eğer yolunuz Los Angeles’tan geçecek ise Volkswagen’ın bu rekortmen aracını Petersen Müzesi’nde 1 Şubat 2019 tarihine kadar görebilirsiniz.

{771272}

Hız Rekoru Kıran Elektrikli Otomobil

Volkswagen I.D. R Pikes Peak, sadece tüm zamanların rekorlarını kırmakla kalmadı; çok sayıda alt kategorinin de yeniden belirlenmesinde rol oynadı. 4 tekerlekli araçlar, modifiyeli elektrikli otomobiller, alternatif yakıtlı araçlar ve dört tekerlekten çekişli araçlar rekorları da aynı zamanda bu muhteşem elektriklinin oldu. Volkswagen I.D. R Pikes Peak’in her bir aksında bir adet elektrik motor bulunuyor. Toplamda 680 HP güç ve 649 Nm tork üreten bu 1.100 kilogramdan hafif canavar, 0-100 km/s hızlanmasını 2.3 saniyede tamamlıyor.

Hız Rekoru Kıran Elektrikli OtomobilPikes Peak’teki ilk tırmanma yarışı 1916’da düzenlendi. 156 viraj ve yaklaşık 20 km uzunluğundaki etap ilk dönemde toprak zeminden oluşurken zamanla asfaltlama çalışmaları başladı. 2011 yılında etabın sadece son çeyreğinde toprak bölüm kalmıştı. Sonrasındaki yıllarda ise tamamen asfalt oldu. Zemin şartlarının iyileşmesiyle her yeni yıl yeni rekorlar gelmeye başladı. 10 dakikanın altına inen ilk pilot Nobuhiro Tajima iken, otomobil markası ise inanılması zor ama bir Suzuki idi. Suzuki, Pikes Peak’e özel olarak Grand Vitara ve SX4 modellerini hazırlamıştı.

Hız Rekoru Kıran Elektrikli Otomobil

Birkan Demir Çalışkan

Birkan Demir Çalışkan