preloader

Goodwood Festival of Speed 2022 ile İlgili Bilmeniz Gerekenler

27.06.2022
Goodwood Festival of Speed 2022 ile İlgili Bilmeniz Gerekenler

Yazı Boyutu:

Dün sonlanan Goodwood Festival of Speed / Goodwood Hız Festivali, 23 – 26 Haziran arasında motorsporları ve otomobil dünyasının geleceği hakkında ciddi düşünmeye davet eden oldukça önemli bir açık hava bahçe partisiydi. Peki bu dev partiden kaçırdıklarınız neler? OGGUSTO olarak sizin için hazırladığımız tüm detaylara göz atın.

Öncelikle “Goodwood Hız Festivali nedir?” diye soracaklar olacaktır, hem onlara yanıt olması için hem de hafızamızı tazelemek için kısaca açıklayalım: İlk kez 1993 yılında yapılan Goodwood Hız Festivali kısaca devasa bir otomobil pikniğidir. İngiltere’deki West Sussex bölgesinde yer alan Goodwood Konağı ve onun arazisini kendisine fon seçen bu partide, otomobil ve motor sporlarının olağanüstü geçmişi, bugünü ve geleceği görkemli bir şekilde yer alır.

Goodwood Festival of Speed 2022 ile İlgili Bilmeniz Gerekenler

Nihayetinde tüm dünyanın en prestijli yarışçıları, onların en güzel yarış otomobilleri, en büyük otomobil markaları ve onların en yeni otomobilleri, otomotiv endüstrisinin geleceğinde bizi nelerin beklediğini gösteren sergiler ve sunumlar Goodwood Hız Festivali’nin öne çıkanları. Haliyle bunların herkesin görebileceği şeyler olduğunu düşünmek yersiz.

Ancak 12 bin dönüm arazi üzerine kurulu Goodwood, South Dawns kırsalında eşsiz bir spor malikanesi olduğu için herkese bolca yer var. Hatta o kadar bol yer var ki içerisinde yarışlar yapılıyor ve yüzlerce otomobil aynı anda sergilenebiliyor. 1697’den beri Dukes of Richmond’a ait olan bu malikanenin en önemli etkinlikleri arasında Hız Festivali, Katar Goodwood Festivali ve Goodwood Revival yer alıyor.

Goodwood Festival of Speed 2022 ile İlgili Bilmeniz Gerekenler

Goodwood Hız Festivali’ni aslında bu kadar özel ve sıradışı yapan da onun halka bu kadar yakın olması. Kitlelerin peşinde koşması belki bundan belki de başka hiçbir zaman Hillclimb pistini ağlatan otomobillere ve motosikletlere hiçbir yerde bu kadar yaklaşılamayacak olmasından. Çünkü başka hiçbir yerde makinelere ve onları ünlü yapan sürücülere bu kadar sınırsız erişimin keyfini çıkarmanız mümkün değil. Adamların hepsi buradalar!

{775124}

Gelelim Bu Yılki Festivale ve Onun Satırbaşlarına

Goodwood Festival of Speed 2022 ile İlgili Bilmeniz Gerekenler

2022 Hız Festivali’nin teması “Yenilikçiler – Motor Sporlarının Ustaları” olarak belirlenmişti. Bu ne anlama geliyor? Orijinalinde bir yarış etkinliği olan Goodwood Hız Festivali köklerine bir saygı duruşu niteliğinde yarış otomobilinin ham çelikten nasıl olup da uzay çağının mermisine dönüştüğünü odak noktasına alıyor.

Bu dönüşüm elbette onu sağlayan teknik dönüm noktalarını kutlamayı gerekli kılıyor. “Yenilikçiler – Motor Sporlarının Ustaları” teması da burada devreye giriyor. Spor tarihi boyunca her zaman var olan mühendislikteki yetenek ve ustalığı sunan insanların hikâyeleri ve motor sporlarının vizyonerleri geçtiğimiz hafta perşembeden dün akşama dek anıldı.

Bunun yanında otomotiv dünyasının yenilikleri ve bunlar sayesinde yakın gelecekte hareket ve mobiliteyi etkileyecek yeni teknolojilere öncülük edecek şeyleri de merkezine aldı festival.

Goodwood Festival of Speed 2022 ile İlgili Bilmeniz Gerekenler

Uzun zamandır dünyanın en büyük motor sporları ve otomobil kültürü kutlaması etkinliği olarak kabul edilen Hız Festivali, giderek daha çok geleceğe yönelik olmaya başladı. Tarihin bağlamına karşı yarının teknolojisine bir bakış sağlaması aslında geleceğimizin gittiği yönü göstermesi açısından da önemli.

2017’de kurulan Future Lab / Gelecek Laboratuvarı isimli bölüm tam da bu iş için oluşturulmuş, diğer pek çok teknolojiyle birlikte bu teknolojileri erişilebilir, etkileşimli bir şekilde sunan bir vitrindi. Beşinci yılında Future Lab, bir kez daha mobilite, robotik, havacılık, sağlık ve daha pek çok alanda nefes kesen katılımcıların yer aldığı “Daha iyi bir dünya için teknoloji”yi sundu.

Goodwood Festival of Speed 2022 ile İlgili Bilmeniz Gerekenler

Bu ikonik otomotiv etkinliğinde elektrikli mobilitenin yeni evi olan “Electric Avenue – The Road to 2030 / Elektrikli Cadde – 2030’a Giden Yol” lansmanı geçen sene yapılmıştı. Elektrikli araç (EV) geliştirmenin arkasındaki yenilikler, müşterilerin uzmanlara sorular sorabilmeleri, en yeni EV’leri inceleyebilmeleri ve elektriğin gücüne geçişle ilgili faydaları öğrenebilmesi için ise bu yıl tekrar sergilendi. Ve görünen o ki önümüzdeki yıllarda da sergilenebilir.

Her yıl bir otomobil markası ve onun ikonik modeline özellikle bir yer ayrılması artık gelenekselleşti. Bu yılki otomobil modeli bunu oldukça hak ediyordu desek doğru konuşmuş oluruz. Bu yıl gururlandırılan marka, 50. yılını kutlayan BMW M GmbH oldu.

Bu gururu Goodwood Malikanesi’nin önünde yer alan açıklıkta bulunan devasa bir heykelle taçlandırdı BMW M. Aslında bu heykeller her yıl İngiliz sanatçı Gerry Judah tarafından çelikle bambaşka bir şekilde yeniden inşa ediliyor. Ve üzerlerinde de her zaman yer çekimine meydan okuyan o yıl onurlandırılan otomobillerin kendileri bulunuyor.

Goodwood Festival of Speed 2022 ile İlgili Bilmeniz Gerekenler

Bu yılki heykelin üzerinde tam beş tane BMW M özel otomobil bulunuyordu. Bunlar BMW’nin yakında çıkacak olan M Hybrid V8 LMDh modelleriydi. Bu araç dünyada ilk kez arzı endam ediyordu. Her ne kadar baş aşağı olsa da ilgiyi üzerinde topladı. Ayrıca V12 LMR, 3.0 CSL, bir M1 Procar ve Jörg Müller’in eski 3 Serisi WTCC yarışçısı da vardı.

Söylentilere bakılacak olursa bu heykel için BMW, 1 milyon sterlin ödemeyi göze aldı. Gerry Judah sadece Goodwood için heykeller yaparak bile hayatına devam edebilir. Ne dersiniz?

Ayrıca BMW nihayet Goodwood Hız Festivali’nde uzun zamandır beklenen 2023 BMW M3 Touring modelini de kamuflaj deseniyle görücüye çıkarttı.

BMW en son 2016’da bu merkezdeki heykelin konusu olmuş ve yine motorsporlarındaki yüzüncü yılı şerefine BMW 328 Mille Miglia Roadster, Brabham-BMW BT52 F1 ve 1999 Le Mans birincisi BMW V12 LMR bunun benzeri bir başka heykelin üzerinde sergilenmek üzere özel olarak müzelerinden buraya taşınmıştı.

Goodwood Festival of Speed 2022 ile İlgili Bilmeniz Gerekenler

BMW ayrıca Group bünyesindeki diğer markası Rolls-Royce ile de gövde gösterisi yaptı. Goodwood Malikanesi’nin bitişiğindeki Laundry Green isimli malikanenin özel bölümünde en lüks ısmarlama modellerinden oluşan bir gövde gösterisine imza attı. Black Badge Wraith, Black Badge Dawn, Black Badge Cullinan ve Rolls-Royce Black Badge’in bugüne kadarki en saf ifadesi Black Badge Ghost isimli modeller, görenleri hayran bırakan varyasyonları ile her biri estetik ve işçilik harikası olarak lüksün zirvesini temsil ettiler ve açıkçası Goodwood’a damga vurdular.

Goodwood Festival of Speed 2022 ile İlgili Bilmeniz Gerekenler

Lüks demişken, Bentley’i de unutmamak lazım. 2022 Goodwood Hız Festivali’ndeki güçlü varlığıyla Bentley’nin çıkartma yaptığını söylemek yerinde olur. İlk çıkış yapan modeller 2023 Bentley Continental GT S ve Flying Spur S idi.

İlk olarak 2017’de piyasaya sürülen üçüncü nesil seriye katılan S modelleri, 4.0 litrelik turboşarjlı V8 veya Flying Spur S için 2.9 litrelik plug-in hibrit V6 motor ile satışa sunulacak.

Bentley, yenilenmiş 2023 Continental GT Mulliner ile 12 silindirli güç arayan alıcıları da unutmamış ve onlara lüks bir alternatif sunmuştu.

Son olarak, dikkatler 24 Haziran Cuma günü en yeni Mulliner proje otomobilinin tanıtımına çevrildi.

Koreli lüks marka Genesis, X Speedium Coupe konseptinin Goodwood Hız Festivali’nde ‘gerçek dünyadaki’ ilk çıkışını yapacağını doğrulamıştı ve yaptı da.

Speedium Coupe, ızgarasız yeni bir ön tasarım, daha uzun bir dingil mesafesi ve daha kare tavan çizgisi ile birlikte X Concept’in daha önceki tanıtımını takip ediyor – potansiyel olarak yeni neslin yanında yer alacak büyük bir dört kapılı coupe için planlara işaret ediyor.

Sekiz koltuklu ve 5,4 m’lik devasa bir gövdeye sahip olan 2023 Land Rover Defender 130, aile içindeki rekabetin yanı sıra BMW X7 ve Mercedes-Benz GLS’ye karşı da savaşan şimdiye kadarki en büyük Defender olma özelliğindeydi.

Tamamen yeni 2023 Range Rover ve daha küçük 2023 Range Rover Sport kardeşi festivalde dikkat çekmek için savaştı ve Land Rover da etkinlikte bu iki yeni nesil lüks 4×4’ünü sergileyerek büyüledi.

İtalyan lüks otomobil markası Maserati, Goodwood’da Grecale ve MC20 Cielo’yu tanıttı.

Goodwood Festival of Speed 2022 ile İlgili Bilmeniz Gerekenler

İlk olarak mart ayı sonlarında İtalya’da ortaya çıkan 2023 Maserati Grecale crossover ünlü Hill yarışına katılarak kendini gösterdi.

İlk Bakış sınıfına katılan Grecale Trofeo – 390 kW 3.0 litrelik çift turbo V6 ile güçlendirilmiş – 285 km/s maksimum hıza sahip ve 3,8 saniyede 100 km/s hıza ulaşabiliyor.

McLaren Artura GT4, 2022 Goodwood Festival of Speed’de turboşarjlı V6’nın hibrit olmayan bir versiyonunu gösterdi. Önceki 570S GT4’ün yerini alacak olan McLaren, Artura GT4’ün ikiz turbo V8’i içeren selefinden 100 kilogramdan daha hafif olduğunu söylüyor.

Ford, Supervan’ın 28 yıllık bir aradan sonra geri döneceğini doğruladı. Tamamen yeni elektrikli E-Transit Custom’a dayanan performans minibüsü konseptinin çift motorlu bir güç aktarma organı ve aerodinamik parçaları var.

Daha detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.isterseniz.

{774760}

Oktay Tutuş
Oktay Tutuş Tüm Yazıları