preloader

Ford Mustang Mach-E Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Ford Mustang Mach-E Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yazı Boyutu:

Yaklaşık 3 senelik rötarın ardından, Temmuz 2023 itibarıyla Türkiye yollarıyla buluşmaya başlayan Ford Mustang Mach-E modelini keşfedin.

Uzun süren bekleyişin sonuna geldik. Ford Mustang Mach-E, yaklaşık 3 senelik rötarın ardından, Temmuz 2023 itibarıyla Türkiye yollarıyla buluşmaya başladı. Türkiye’deki ilk satış fiyatı 3.6 milyon TL seviyesinden başlayan elektrikli Mustang, Meksika’da üretilerek ülkemize ithal ediliyor. Ford’un ikonik modeli Mustang’in ruhunu taşıyan, ilk tam elektrikli modeli Mustang Mach-E, 269 beygir gücünde tek motorlu arkadan itiş (RWD) ve çift motorlu dört çeker (AWD) sürüş seçenekleri sunuyor. Tüm seçenekler arasındaki maksimum ulaşılabilen elektrikli menzil ise 600 km seviyesine varabiliyor.

Tamamen Elektrikli İlk Ford Modeli

Ford Mustang Mach-E Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Ford’un sıfırdan geliştirdiği ilk tamamen elektrikli seri üretim otomobil olan Ford Mustang Mach-E, aynı zamanda Türkiye pazarında satışa sunulan ilk binek Ford modeli unvanını da kazanıyor. Bilindiği üzere, Türkiye pazarında satışa sunulan ilk Ford modeli, hafif ticari araç sınıfında yer alan ve Türkiye’de üretilen Transit olmuştu. Elektrikli model atağını sürdürecek olan Ford, yakın dönemde mevcut modellere yenilerini ekleyecek. Bunlardan ilkinin tamamen yeni bir anlayışla üretilen Explorer olması bekleniyor.

Hem Önde Hem de Arkada Bagajı Var

Ford Mustang Mach-E Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Mustang Mach-E, uzun ve güçlü kaputu, keskin farları ve üç çubuklu arka aydınlatma grubuyla efsane Mustang’in imzasını taşıyor. Gövde altına yerleştirilmiş bataryası sayesinde iç mekânda 5 yolcu ve bagajları için SUV’un kullanım ve depolama alanı en üst düzeye çıkıyor. Sadece arkada değil, önde de içten yanmalı motorlara sahip araçlarda göremediğimiz bir ön bagaj kullanımına imkân veriliyor. Önde “Frunk” olarak da anılan bagaj 100 litre hacim sağlıyor. Arkada standart konumda 402 litre olan bagaj, koltukların yatırılmasıyla 1420 litreye kadar genişletilebiliyor.

İç Mekânda Teknolojinin En Yenisi

Ford Mustang Mach-E Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Mustang Mach-E, iç mekânın tamamında şık ve modern tasarım ile akıllı işlevselliği birleştiriyor. Dünyanın köklü tasarım ödüllerinden IF Design Awards ile taçlandırılan ve teknoloji paketi ile sunulan B&O Ses Sistemi, geleneksel Mustang tasarım özellikleriyle harmanlanıyor. Konfor Paketi ile birlikte gelen panoramik sabit cam tavan; yazın daha serin, kışın ise daha sıcak bir yol deneyimi sunarken iç katmanıyla da ultraviyole ışınlarından koruma sağlıyor.

Performans ve Çevrecilik

Ford Mustang Mach-E Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Sportif ve Premium orta boy SUV alternatifleri arasına eklenen Ford Mustang Mach-E, elektrikli araç müşterileri için dünyanın en çok satılan spor otomobilinin özgürlüğünü, performansını ve ikonik karakterini sunuyor. Duyarlı, enerji tasarruflu, çevre dostu bir güç kaynağına sahip olan Mustang ailesinin yeni üyesi, 5.1 saniyeye kadar geliştirilen 0-100 km/s hızlanma sağlayan bir versiyona sahipken tek motorlu arkadan itiş (RWD) ve çift motorlu dört çeker (AWD) sürüş seçeneklerine de sahip. Standart Menzil ve Uzatılmış Menzil seçenekleri de olacak. Mustang Mach-E’nin maksimum sunabildiği menzil ise 600 km’ye kadar ulaşabiliyor.

Ford Mustang Mach-E şarj Süreleri

Ford Mustang Mach-E Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Ford Connected Wallbox’ın 7,4 kW versiyonu, standart menzilli bir aküye sahip bir Mustang Mach-E’yi yüzde 10’dan yüzde 80’e yaklaşık 8 saatte veya genişletilmiş menzilli bir aküyle yaklaşık 10 saatte şarj edebiliyor. 11 kW versiyonu, standart menzilli bir batarya ile bir Mustang Mach-E’yi yüzde 10’dan yüzde 80’e yaklaşık 6 saatte veya genişletilmiş menzilli bir batarya ile yaklaşık 7 saatte şarj edebiliyor. Bu kadar beklemek istemeyen, elbette hızlı şarj opsiyonlarını da kullanabiliyor. Yüksek güçlü DC şarj cihazı kullanarak 150 kW’a kadar şarj olan Mustang Mach-E Extended Range RWD (Uzatılmış Menzil Arkadan İtiş) modeli, yaklaşık 10 dakikalık şarjla ortalama 119 km’ye kadar sürüş menzili elde edebiliyor. Aynı şarj sistemi ile Mustang Mach-E Extended Range AWD (Uzatılmış Menzil Dört Çeker) modeli yaklaşık 10 dakika içinde ortalama 107 km şarj elde edebiliyor. Hem RWD (Arkadan İtiş) hem de AWD (Dört Çeker) Extended Range modelleri, 45 dakika içinde şarj seviyelerini yüzde 10’dan yüzde 80’e çıkartabiliyor. Mevcut Standard Range (Standart Menzil) modellerde ise bu süre 38 dakikaya kadar iniyor.

Modunuza Göre Sürüş Modları Sunuyor

Ford Mustang Mach-E Hakkında Bilmeniz Gerekenler

İkonik Ford Mustang hatlarını SUV formunda günümüze ve geleceğe taşıyan Mustang Mach-E, Ford’un şimdiye kadar sunduğu en gelişmiş konfor, rahatlık ve sürücü destek teknolojilerini barındırıyor. Yeni nesil SYNC, zaman kazandıran önerilerde bulunmak için sürücü davranışlarını öğreniyor. Ayrıca, Ford’un en yeni sürüş destek, park etme ve kaza önleme teknolojileri son derece sezgisel, stresi azaltan bir sürüş deneyimi sunuyor. Sürüş dinamiklerini ve duyusal deneyimleri sürücünün ruh haline göre uyarlayan Whisper, Active ve Untamed sürüş modları sunuluyor. Bu sayede gerek sakin gerekse sportif sürüş istekleri anında karşılanabiliyor. Coupe silüetli, 5 koltuklu SUV, kablosuz güncellemeler (OTA update) ile araç kullanım halinde değilken yazılım güncellemeleri gerçekleştirerek zamanla kendini daha da geliştirme özelliğine de sahip.

{35101}

Birkan Demir Çalışkan
Birkan Demir Çalışkan Tüm Yazıları