preloader

Ford GT Hakkında Bilmeniz Gerekenler

04.12.2023
Ford GT Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yazı Boyutu:

Tarihin en ikonik otomobillerinden Ford GT’nin performans ve tarih kokan dünyasına adım atarak tüm özelliklerini keşfedin.

Ford GT, Le Mans’ta sınıfını kazandığından bu yana neredeyse bir yıl geçti. Matt LeBlanc’un TV şovunda sürmesinin ardından, nihayet onu denedik. Ancak, bu muazzam otomobili daha yakından tanımak için birçok detayımız var. Ford GT, sadece bir motor aracı değil, aynı zamanda bir şasi aracıdır. Bu incelemede, bu özel otomobilin öne çıkan özelliklerini, aerodinamik yapısını ve sürüş davranışlarını ele alacağız.

Tasarım ve Aerodinami

Ford GT Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Ford GT’nin tasarımını ele alırken temel özelliklerini hatırlamakta fayda var. Ford Performance’ın baş mühendisi Jamal Hameedi’ye göre GT’nin odak noktası yüksek çekiş kuvveti elde etmek ve aynı zamanda aerodinamik etkinliği maksimumda tutmak. Bu nedenle yeni modelde sabit bir oturma pozisyonuna geçilmiş ve bu durum gövdeyi küçültmeye ve ön alanı yere daha yakın hale getirmeye olanak tanımış. GT’nin aerodinamik yapısında hava kanalları, difüzör, splitter ve aktif arka kanat gibi bir dizi detay bulunuyor. Intake kanalları ile gövdenin arasındaki büyük boşluk aracın rüzgara karşı gösterdiği direnci düşürmeye yararken aynı zamanda otomobilin görünüşünü bir hayli çekici kılıyor.

Motor ve Performans

Ford GT Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Ford GT’nin kalbinde alüminyum bloğa sahip, kuru karterli, 3.5 litrelik bir V6 motor yer alıyor. Ford’un bu motora taktığı “Eco-Boost” adı ise böyle güçlü ve performans canavarı bir otomobil için bir hayli düşündürücü. Bu motor, 6250 devirde 647 beygir gücü üretiyor ve bu gücü yedi vitesli çift kavramalı bir şanzıman aracılığıyla arka tekerleklere iletiliyor. Araç 0-100 km/s hızlanmasını ise 3 saniye gibi kısa bir sürede tamamlıyor. Böyle hızlı bir otomobili durdurmak için karbon seramik frenler kullanılıyor.

İç Mekân

Ford GT Hakkında Bilmeniz Gerekenler

GT’nin iç mekânı, sade ve işlevsel bir tasarıma sahip. İç mekânda kullanılan bol miktardaki karbon fiber otomobilin hafiflemesini sağlarken aynı zamanda sürücünün moda girmesini kolaylaştırıyor. Normal formun dışında tasarlanan direksiyonun üzerindeki kontrol tuşları eldivenle kolay kullanılacak şekilde tasarlanmış. Direksiyon tamamen alcantara kumaşla kaplanırken üst kısmında otomobilin devrine göre sürücüyü bilgilendiren bir led aydınlatma bulunuyor. Bu sayede sürücü son sürat ilerlerken devir saatine bakarak vakit ve dikkat zayiatı vermiyor.

Fiyat ve Özel Tarihçe

Ford GT Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Ford GT’nin fiyatı vergiler hariç 400.000 dolar. Ancak, bu fiyatı ödeyebilecek olsanız bile otomobili alamama ihtimaliniz bir hayli yüksek çünkü Ford bu otomobili almak isteyen müşteri adaylarının koleksiyonlarını ve sosyal yaşantılarını özenle inceliyor. Bu incelemeler sonucu yalnızca çok özel müşterilere bu otomobili satıyor. Bu durumun en büyük sebeplerinden biri ise bu otomobilin özel bir tarihçeye sahip olması. Le Mans zaferi ve yarış geçmişi Ford GT’yi sıradan bir spor otomobilden ayırmaya yetiyor.

Ford GT Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Ford GT, sadece bir otomobil değil, aynı zamanda mükemmel bir mühendislik örneği. Aerodinamik tasarımı, performansı ve sürüş deneyimiyle dikkat çeken bu otomobiller çoktan en özel koleksiyonlardaki yerlerini aldı. İlk örneğe hem tasarım hem de performans anlamında bağlı olan bu modelin gelecek versiyonları şimdiden merakla bekleniyor.

Mehmet Fatih Sözer
Mehmet Fatih Sözer Tüm Yazıları