preloader

Mikromobilitenin Tarz Hali: Fiat Topolino Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Mikromobilitenin Tarz Hali: Fiat Topolino Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yazı Boyutu:

Şehir içi mobilite çözümü olarak tekrar yollara dönen Fiat Topolino‘yu öne çıkan özellikleriyle keşfedin.

Otomotiv endüstrisi, barındırdığı hacimsel döngünün etkisiyle, tarihteki birçok önemli küresel olaydan etkilenmekten kaçamadı. Pek çok sektörün kaderini değiştiren II. Dünya Savaşı’nı bu noktada üst sıralara yazmadan geçmek de pek mümkün değil. Savaş sonrası dönemde, ülkelerde çok büyük bir ihtiyaç haline gelen “erişilebilir ulaşım” kriteri çerçevesinde halkın otomobili rozetini taşıyan minik oyuncular satış rekorları kırdı. Bu akımın İtalya kanadındaki görevini ise Fiat 500 üstlendi. Savaş öncesi dönemde halk arasında popüler olan rozet ise yine Fiat‘tan gelecek ve ismi de tarihe “Topolino” olarak kaydedilecekti.

Mikromobilitenin Tarz Hali: Fiat Topolino Hakkında Bilmeniz Gerekenler

30’ların ortalarında başlayan üretiminde Fiat Topolino, İtalyanca’da adını aldığı “Minik Fare-Mickey Mouse” rozetiyle de zihinlerde yer edinmeyi başardı. Tasarımıyla da ayrışmayı başaran Topolino, döneminde üretilmiş en ufak seri üretim otomobillerden birisi olarak zihinlerdeki yerini koruyor.

Günümüz dünyasının ulaşım trendlerine baktığımızda, özellikle elektrifikasyonla birlikte şehirli kullanıcılar için tekrar savaş dönemine paralel bir furyanın olduğunu söyleyebiliyoruz. Sürdürülebilir bir ekosistemde kısa sürede önemli bir parça haline gelen mikromobilite araçları, sürücüleri için çok daha ekonomik bir seyahat imkânını da beraberinde getiriyor. Buradaki beklenti ve ihtiyaçlara cevap vermek isteyen Fiat, eski bir dostu tekrar hayata döndürerek yeni dönemde keyifli bir alternatifi de yollara çıkartıyor. Topolino, Türkiye’de B1 ehliyetiyle 16 yaşından itibaren kullanılabilmesiyle de şehir içi ulaşımda ideal çözüm sunuyor.

İtalyan İşi Tasarım

Mikromobilitenin Tarz Hali: Fiat Topolino Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Teknik nitelik bazında kuzenleri ile aynı noktada oturan Fiat Topolino, tasarımıyla ise İtalya’nın rüzgarını arkasına alarak hepimizi mutlu ediyor. Böylesine bir segmentte yine kendine has karakterini ortaya koyan Fiat, retro dokunuşlarla Topolino‘yu tamamen ayrı bir estetik seviyesinde konumlandırmayı da başarıyor.

Tasarım karakterini tamamlayan retro esintili “Mint Yeşili” gövde rengi ve krom detaylı nostaljik farlarıyla beğeni kazanacağını düşündüğümüz modelde, 14 inçlik ebatla gelen jant seti de bu ahenge değer katan donanımların başında yer alıyor. Topolino’da opsiyonel olarak tercih edilebilen Plus Paket, aracın fonksiyonelliğini ve şıklığını daha da ileriye taşıyor. Plus Paket’te yer alan Arka Bagaj Taşıma Aksesuarı, ön panelde yer alan kumaş kaplamalı “Dolce Vita” saklama kutusu, Krom Yan Ayna kapakları Topolino’nun zarifliğini daha da öne çıkartıyor.

Yazı Getiren Kokpit

Mikromobilitenin Tarz Hali: Fiat Topolino Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Fiat Topolino Dolce Vita versiyonu, kendi içerisinde sunduğu eşsiz açılabilir kumaş tavan seçeneğiyle birlikte dışı kadar iç yaşam alanında da farklı bir deneyimi beraberinde getiriyor.“ Aracın kabininde temel ihtiyaçları karşılayacak dijital bir gösterge paneli standart olarak sunulurken, büyük bavulların dahi tanışabildiği cömert kullanım alanı da direksiyon başına geçildiğinde ilk andan itibaren kendisini hissettiriyor. Topolino‘nun Akdeniz genlerini vurgulayan “Duş Kiti” detayı da dikkatimizi çeken opsiyonlarından bir tanesi oldu. Bu sayede, sahile deniz keyfi yapmaya giden kullanıcılar, araçla birlikte gelen bu set ile temiz su ihtiyacını da karşılayabiliyor.

Kullanıcıların akıllı telefonlarını konumlandırabilmesi adına bir tutucunun da düşünüldüğü konsolda, taşınabilir hoparlörün konumlandırılması için de bir bölüm karşımıza çıkıyor. Yaz veya kış kullanımları için ısıtıcı/havalandırma sisteminin de tüm versiyonlarda standart olarak geldiğini özellikle belirtmeden geçmeyelim.

Gerçek Bir Şehirli

Mikromobilitenin Tarz Hali: Fiat Topolino Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Topolino, tasarımı ve özgün donanımlarıyla farklılaşmayı başarırken asıl hizmet ettiği nokta olan şehirli kullanım söz konusu olduğunda ortada herhangi bir soru işareti bırakmıyor. 2.535 milimetrelik uzunluk değeriyle ilk andan şehir içi kullanışlılığın mesajını veren model, sadece 1.400 milimetrelik genişliğiyle dikey olarak da girmesi ‘zor’ görünen park noktalarında büyük bir kolaylık sağlıyor. 7,2 metrelik dönüş çapına sahip olan model buna paralel olarak, normal araçların dönmesi mümkün olmayan alanlarda “U” dönüşü yapabilme avantajıyla da farkını gösteriyor. Topolino, selefi gibi güçlü bir sadelikten ve ‘Az olan çoktur’ felsefesinden ilham alan bir yapıyla yollara çıkıyor.

75 Kilometrelik Kullanım Menzili

Mikromobilitenin Tarz Hali: Fiat Topolino Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Sürdürülebilir ve pratik ulaşım çözümü arayanlar için önemli bir seçenek olan Topolino‘nun teknik verileri de günlük şehirli kullanım limitlerine cevap verme potansiyeli taşıyor. Tüm versiyonlarında standart olarak 5,4 kWh kapasiteli batarya paketiyle gelen model, bu paketle 75 kilometreye varan menzil sunabiliyor. Topolino‘nun kompakt bataryası ise standart priz üzerinden dört saatten daha kısa bir süre içerisinde şarj edilebiliyor.

Mikromobilitenin Tarz Hali: Fiat Topolino Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kullanıcılar için şehir içi ve kısa mesafeli sürüşlerde ideal bir çözüm sunan Topolino’da konumlandırılan elektrik motoru, yine kullanım amacının beklentilerini karşılayacak şekilde 8 beygirlik bir güç ve 44 Nm tork değerleri üretiyor. Topolino‘nun erişebileceği maksimum sürat ise 45 km/s ile güvenli limitte tutulurken, bu kombinasyonda 700 kilograma kadar yük taşıma desteği sunması da dikkat çekiyor.

Dolce Vita felsefesini bünyesinde barındıran Topolino, markanın yenilik anlayışıyla bütünleştirdiği geçmişine hem sevimli hem de havalı bir yaklaşımla saygı duruşunda bulunuyor. Topolino’nun açılabilir tavanlı ve kapısız versiyonu olan Topolino Dolce Vita’nın satışına ise yaz aylarında başlanması planlanıyor.

Topolino‘nun farklı modellerine göz atın ve şehir yaşamınızı dönüştürecek mükemmel seçeneği keşfedin.

Fiat Topolino’nun sınırsız özgürlüğünü, zarafetini pratikte yaşamak için hemen siz de Fiat Topolino sahibi olun ve şehirdeki yolculuğunuzun farkını hissedin!

*Bu içerik Fiat iş birliğinde hazırlanmıştır.

Ozan Öğretmenoğlu
Ozan Öğretmenoğlu Tüm Yazıları