preloader

En Yeni Otomobil Teknolojileri

En Yeni Otomobil Teknolojileri

Yazı Boyutu:

Otomobillere entegre edilen her yeni teknoloji kullanışlı olmadığı gibi bazı teknolojiler de dönemin trendlerine uygun olması durumunda size bir otomobil aldırmada etkili olabilir!

Otomobiller ve teknolojiler ayrılmaz iki kavram. Önceki yüzyılın başlarında daha fiziksel ya da diğer bir deyimle mekanik teknolojilerdeki gelişim otomotiv sektöründe etkili olurken, bilgisayarların etkinliğiyle bu durum dijitalleşmenin egemenliğine yerini bıraktı. Günümüzde otomobiller adeta yürüyen bir bilgisayar ya da bir yazılım üssü gibi hareket etseler de esas olan insanların çok daha güvenli, konforlu ve verimli bir biçimde mobilite sağlamalarına yardımcı olmaları. Bunu yaparken de yeri geldiğinde en sevdiğimiz müziği dinleyebilmek, belki sürüşün biraz otonom olması ya da anahtarımızı nereye koyduğumuzu bilemediğimizde kapıların kendiliğinden açılabilmesi gibi özelliklerin olması bu teknolojilerin güzelliği değil mi? Gelin, son dönemlerde hayatımıza giren ya da girmek üzere olan bazı teknolojilere bir göz atalım.

Kablosuz şarj istasyonu

Akıllı cep telefonları adeta vücudumuzun bir uzvu haline geldi. Sadece telefon etmenin dışında artık bu küçük aletlerle yemek siparişi veriyoruz, uçak bileti alıyoruz, görüntülü toplantılar yapıyor ve hatta flört etmek için bile telefonumuza bakıyoruz. Durum böyle olunca telefonumuzun şarjı ummadık zamanlarda bitebiliyor. Sürekli yanımızda şarj aleti ya da kablo taşımak yerine neden otomobilimizde cep telefonumuzu kablosuz şarj etmeyelim.

Bunu düşünen mühendisler, artık pek çok otomobilin kokpitinde kablosuz şarj istasyonlarına yer veriyorlar. Telefonunuzu sadece bu bölgeye koyduğunuzda kendiliğinden şarj olan telefon aynı zamanda otomobilin multimedya sistemine de bağlanabiliyor.

Otomatik park ve park yerinden çıkma asistanları

Pek çoğumuz için otomobili park etmek tam anlamıyla bir kabustur. Özellikle de dar bir alan ve çevremizde bizi bekleyen diğer sürücüler varken… Bu sebeple yeni nesil otomobillerin kendi kendine park edebildikleri sistemler oldukça popüler. İlk aşamada sadece sağ tarafa doğru paralel park yapabilen bu asistanlar, zaman içerisinde aracın sol bölümünü de tarayarak park edebilme imkanı sunmaya başladı.

Her geçen gün kapsamı arttırılan bu asistanlar günümüzde dikey park etme, dikey veya paralel olarak park yerinden çıkma ve hatta park öncesindeki belirli bir mesafeyi hafızasında tutarak “girdiği gibi çıkma” özelliklerini sunuyor. Özellikle bu son donanım, özellikle ilk olarak BMW 3 Serisi’nde denendiğinde adeta ağızları açıkta bırakmıştı.

{773544}

Apple Car Play

Telefonlarımızdan vazgeçemiyoruz. Ne yazık ki otomobil kullanırken de telefonumuza bakmamız gerekiyor. Çünkü telefonlarımız artık navigasyondan, iletişimin farklı türlerine kadar geniş bir alanda hizmet almamızı sağlıyor. Bir de telefonların ekranlarındaki ara yüzlere o kadar alıştık ki, farklı bir göstergede kontrol etmekte zorlanıyoruz. İşte bu sebeple otomobilimizin multimedya ekranında telefonumuzun görünmesini sağlayarak telefon özelliklerini kullanabilmek son yılların en pratik teknolojilerinden biri oldu. Bu sayede telefonumuzu elimize almadan ya da herhangi bir kablo kullanmadan otomobilimize entegre edebiliyoruz. Böylece otomobilimizi kullanırken dahi dikkatimizi yoldan ayırmadan telefonun navigasyon özelliğinden faydalanabilir, gelen çağrıları rahat bir şekilde cevaplayabilir, mesajları okuyabilir ve müzik dinleyebiliriz.

Akıllı anahtarlar

Bir dönem anahtardan beklentimiz mekanik olarak kapıların kilit mekanizmasını açmaktı. Bugün de aynı işlevi devam ettiren anahtarlardan bazıları sadece biraz daha teknolojik, dijital ya da üstünde LCD ekranı olan birer tasarım objesine dönüştüler. Elbette kapsamları çok daha arttı. Hatta bazı anahtarların üzerinden otomobilinizi çalıştırabiliyorsunuz bile.

Geri Sürüş Asistanı

Otomobili park etmek ya da park yerinden çıkarmak için komplike hamleler yapmak durumunda kalanlarınız vardır. Diyelim ki kapalı otoparkınızda sütunlar arasında manevralar yaparak dar bir alana park ettiniz. Ya da tek yönlü çiftlik evinizin garajında ağaçlarla dolu rotanızdan evinize ulaştınız. Aynı sürüş rotasını geri geri çıkmaz zorundasınız. Bütün park sensörlerine rağmen bu işlevi neden siz yapasınız ki? Geri Sürüş Asistanı işte bu noktada sunulmaya başlanan muhteşem bir donanım. Yolun son 50 metresini hafızasında tutan sistemi devreye aldığınızda, park yerine girdiğiniz hamlelerin aynısı, ters yönlü olarak geri geri gerçekleşir. Bu durumda oluşabilecek kazalara karşı park sensörleri sürekli devrede olan aracın rotasına bir engel çıktığında kendi kendine fren yapar. Elbette, siz aracınızı park ettikten sonra belki bazı şeyler yerinden oynamış olabilir!

{773426}

Harekete duyarlı komut sistemi

En Yeni Otomobil Teknolojileri

Ses açma düğmesine uzanmak ne kadar zor olabilir ki. Ya da direksiyondaki tuşa parmağınızla dokunmak. Ama bunları yapmak yerine elinizi havada döndürdüğünüzde müziğin sesinin açılmasını ya da kısılmasını istemez misiniz? Kulağa çok havalı geliyor değil mi? Harekete duyarlı komut sistemi adı verilen bu teknoloji, ilk aşamalarda sadece ses açma-kapama gibi fonksiyonları karşılasa da zamanla, multimedya arayüzleri arasında gezinmek, ekranları açıp-kapatmak veya koltuk ayarlarını yapmak gibi işlevlere de sahip olacak. Harekete duyarlı komut sistemi sayesinde araçlar adeta bizimle vücut dilimiz üzerinden iletişim kuracak ve hatta kurmaya başladı bile!

Birkan Demir Çalışkan
Birkan Demir Çalışkan
editörün tüm yazıları